Reklama

Na drugim brzegu...

Listopad to nie tylko szelest opadających liści, to nie tylko ból przemijania, to także wezwanie do rodzinnej wspólnoty z tymi, którzy są już w tajemnicy wieczności, ale nadal blisko tych, którzy zostali na ziemi. Jezus mówił św. Faustynie, że trzeba często nawiedzać groby zmarłych z modlitwą, bo oni potrzebują naszych modlitw. Nawet nie domyślamy się, jak wiele wdzięczności nam okazują, wstawiając się i prosząc za nami.
Na drugim brzegu mamy naszych przyjaciół, bliskie osoby z rodziny. Naszym wspomnieniom o nich często towarzyszy żal, że okazywaliśmy im za mało zrozumienia, za mało miłości. Oba brzegi może połączyć most modlitwy, na którym dokona się wzajemne przebaczenie win w wierze w świętych obcowanie.

S. Magdalena, Dominikanka ze Świętej Anny

Ukrywaliśmy Żydów

Reklama

Urodziłam się i wychowałam na Wołyniu we wsi Majdan Mokwiński, powiat Kostopol, województwo Równe. Jestem w tej chwili starszą kobietą, wdową. Pomyślałam, że napiszę do Was, żeby dać świadectwo bezinteresownej pomocy, której Polacy udzielali Żydom w czasie II wojny światowej. Boli mnie serce, gdy słyszę oskarżenia pod adresem Polaków. W latach wojny przeżyłam tragiczną historię w związku z pomocą, jakiej moja rodzina udzieliła Żydom. W 1940 r. do naszego domu w Majdanie Mokwińskim przyszło dwóch Żydów w wieku 35-40 lat. Nie wiem, jak się nazywali ani skąd przyszli, najprawdopodobniej z Ludwipola. Zapamiętałam, że byli zmęczeni, chorzy, brudni i mieli wszy. Moi rodzice przyjęli ich do domu, zaopiekowali się nimi, nakarmili i pomogli przetrwać. Ale wieś to wieś, ludzie donieśli na nas i 20 lutego 1941 r. w nocy napadli na nas Niemcy i Ukraińcy, spalili nasz dom, matka zginęła, ojca pobito i wyrzucono nas na mróz. Nie wiem, co się stało z owymi Żydami. Mnie, mojego brata i ojca wywieziono na roboty w głąb Niemiec do miasta Kronach, ojca zabrano następnie do Düsseldorfu. Smutno mi, gdy słyszę, jak niektórzy generalizują opinie o antysemityzmie wśród Polaków. Dlatego uważam, że należy nagłaśniać te prawdziwe historie, które dowodzą, że nie ma złych czy dobrych narodowości. Warto o nich pamiętać, chociażby, dlatego, żeby młodzi Polacy zrozumieli, że w życiu prawdziwym drogowskazem jest serce i człowieczeństwo.

Magdalena z Jerzmanek

23 października 2006 r. odeszła do Pana s. Magdalena dominikanka ze Świętej Anny

Jej odejście napełniło smutkiem serca wszystkich, którzy od wielu lat czytali drukowane na naszych łamach listy s. Magdaleny. Kilkulinijkowe katechezy trafiały do serc Czytelników, bowiem Autorka w prostych i serdecznych słowach mówiła w nich o pięknie Boga i pięknie świata, uczyła modlitwy i miłości, pisała o misji i znaczeniu zakonów kontemplacyjnych we współczesnym świecie. Ona sama przez blisko pół wieku należała do wspólnoty Sióstr Dominikanek Klauzurowych w Świętej Annie k. Przyrowa w archidiecezji częstochowskiej.
W naszej pamięci pozostaną jej dobre słowa, pogodny uśmiech, zainteresowanie sprawami redakcji, jak i tych, którzy mieli okazję z nią współpracować. Pozostaną z nami także jej listy, wraz z jednym z ostatnich, zatytułowanym „Na drugim brzegu...”, który zamieszczamy na tej stronie. Żegnając s. Magdalenę i dziękując Bogu za piękny dar jej życia - życia dla innych, przypominamy napisane przez nią w jednym z listów słowa: „Nadzieja jest patrzeniem w górę! Zawsze!”

Redakcja „Niedzieli”

Z głębokim smutkiem pragniemy zawiadomić o śmierci naszej kochanej Siostry Magdaleny Cwudzińskiej

S. Magdalena zmarła nagle w poniedziałek 23 października 2006 r.
Przeżyła 74 lata. W ciągu 48 lat życia zakonnego świadczyła o wielkiej miłości Pana Boga. Przez wiele lat pełniła funkcję mistrzyni nowicjatu i służyła gościom odwiedzającym nasz klasztor.
Z wielką serdecznością przyjmowała pielgrzymki i wycieczki odwiedzające nasze Sanktuarium. Ludziom mówiła o Panu Bogu, a Panu Bogu o ludziach - o ich problemach, troskach, cierpieniach i nadziejach... W każdym sercu potrafiła zostawić Boży okruszek wiary, nadziei, radości i miłości...
Msza św. pogrzebowa była sprawowana w sobotę 28 października 2006 r. w kościele Sióstr Dominikanek w Świętej Annie. Ciało Zmarłej Siostry zostało złożone na cmentarzu w Dąbrowie Zielonej.

Z prośbą o modlitwę - Siostry Dominikanki

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 15:16

[ TEMATY ]

gender

Magdalena Pijewska

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. 5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2021-09-23 20:19

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, dziękując za minione 5 lat, 23 września, we wspomnienie swojego Patrona, rozpoczęła kolejny rok formacji. Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Alberta w Zielonej Górze z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Szósty rok to kontynuacja trzyletniego programu duszpasterskiego i pogłębienie tematu: Posłani w pokoju Chrystusa” wraz z mottem biblijnym: „ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57).

CZYTAJ DALEJ

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję