Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 46/2006, str. 8

Prymas Polski podpisuje Księgę Jubileuszową podczas uroczystej jej prezentacji w Kurii Metropolitalnej w Warszawie
Ryszard Rzepecki

Prymas Polski podpisuje Księgę Jubileuszową podczas uroczystej jej prezentacji w Kurii Metropolitalnej w Warszawie<br>Ryszard Rzepecki

25 lat prymasostwa

Księga Jubileuszowa Archidiecezji Warszawskiej

Prymasostwo powinno być związane z Gnieznem, ale Prymas musi rezydować w Warszawie, która jest centrum życia kościelnego, religijnego, społecznego, kulturalnego i państwowego. Mianowanie prymasem arcybiskupa gnieźnieńskiego byłoby zubożeniem, równaniem w dół - mówił 30 października kard. Józef Glemp podczas prezentacji Księgi Jubileuszowej Archidiecezji Warszawskiej 1981-2006.
Księgę, podsumowującą 25-lat posługi pasterskiej Prymasa Polski, otwiera list Papieża Benedykta XVI. Publikacja jest zbiorem artykułów poświęconych różnym aspektom pracy kard. Glempa, tak w Polsce, jak za granicą, szczególnie wśród Polonii. Są też sylwetki świętych i błogosławionych, opis wizyt Jana Pawła II i Benedykta XVI, jest rozdział poświęcony Świątyni Opatrzności Bożej. Działalność Prymasa ukazana jest nie tylko w kontekście archidiecezji warszawskiej, ale całego Kościoła, np. w odniesieniu do uczelni katolickich. To kard. Glemp bowiem w 1988 r. doprowadził do powstania w Warszawie Papieskiego Wydziału Teologicznego, gdzie mogą studiować teologię nie tylko duchowni, ale także świeccy. Jego zasługą jest przekształcenie w 1999 r. Akademii Teologii Katolickiej w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, na którym obecnie studiuje ponad 18 tys. osób. Wreszcie, to Prymas Polski w 2000 r. publicznie przepraszał w imieniu Episkopatu za grzechy Kościoła. O tym wszystkim ta publikacja przypomina.
Księga jest pięknie ilustrowana. Zawiera ponad 300 zdjęć autorstwa Ryszarda Rzepeckiego, który towarzyszy Prymasowi od 25 lat jako dokumentalista jego pracy duszpasterskiej w Polsce i na świecie.
„Niedziela” objęła patronat medialny nad tą publikacją.

Milena Kindziuk

Więcej o roli i historii prymasostwa w Polsce - w następnym numerze „Niedzieli”.

Ogólnopolski Sejmik Rodzinny

Bp Wielgus o ewolucji

Reklama

Teoria ewolucji została przyjęta w nauczaniu kościelnym. Nigdy jednak Kościół nie zgodził się na tezę, że także dusza ludzka jest wynikiem ewolucyjnego procesu - stwierdził w kazaniu 27 października bp Stanisław Wielgus. Przewodniczący Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył w płockiej katedrze Mszy św. na rozpoczęcie Ogólnopolskiego Sejmiku Rodzinnego.
W wystąpieniu poświęconym godności człowieka Ksiądz Biskup odniósł się do nagłośnionego ostatnio problemu adekwatności teorii ewolucji w wyjaśnianiu pochodzenia człowieka. Podkreślił, że bywa ona błędnie rozumiana jako teoria w pełni tłumacząca pochodzenie istoty ludzkiej. Jednocześnie staje się dla ideologów postmodernizmu podstawą do twierdzenia, że człowiek jest tylko jednym ze zwierząt i nie posiada żadnej specjalnej godności.
Bp Wielgus przyznał, że człowiek jest związany ze światem materii i zwierząt i że ludzkie ciało „bez wątpienia ulegało procesom ewolucyjnym”. - Jednak - jak podkreślił - w pewnym momencie zaistniała między nami a zwierzętami istotna różnica. To był moment stworzenia człowieka, moment, w którym Bóg uduchowił ludzkie ciało.
Mówca zakwestionował także kompetencje nauk matematyczno-przyrodniczych w dziedzinie badania rzeczywistości niematerialnej. - To przekracza możliwości metodologiczne tych nauk. Stąd opinie wygłaszane przez przyrodników o nieistnieniu świata duchowego w człowieku są nieuprawnione i bez wartości poznawczej - stwierdził.
Ordynariusz płocki podkreślił, że ludzka godność jest nierozerwalnie związana z samym Bogiem. - Bez Boga człowiek i jego godność stają się niczym. Każda ideologia, doktryna i władza, która odrzuci Boga, odrzuci też godność człowieka i podepcze jego prawa - powiedział.

Ks. A. Ł.

Na warszawskim cmentarzu

Pomnik dzieci utraconych

Pomnik dzieci utraconych stanął na Starym Cmentarzu Służewieckim w Warszawie. Kamienna rzeźba - dar księży z Włoch - przedstawia postać Matki Bożej obejmującej dzieci. Pomnik stoi na pierwszym w Polsce zbiorowym grobie dzieci martwo narodzonych.
Ks. Józef Maj z parafii św. Katarzyny, który rok temu poprowadził pogrzeb dzieci martwo narodzonych na tym cmentarzu, powiedział, że kontaktowało się z nim później wiele osób. Wiadomość o pogrzebie podało Radio Watykańskie w ponad 70 językach. Poruszeni tą informacją do Warszawy przyjechali trzej włoscy księża z Mediolanu, by podarować pomnik na grób dzieci utraconych.
Pomnik został tak ustawiony, by w grobie, który przysłonił, nadal można było chować dzieci martwo narodzone.

Akcja „Znicz dla Jana Pawła II”

Akcja trwała przez oktawę uroczystości Wszystkich Świętych na stronie internetowej www.janpawelii.pl. Każdy odwiedzający witrynę mógł zapalić wirtualny znicz dla Ojca Świętego. Inicjatywa została zorganizowana po raz drugi przez Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak” oraz Duszpasterstwo Akademickie „Martyria”. Ubiegłoroczna akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Przez kilka dni stronę www.janpawelii.pl odwiedziło ponad 10 tysięcy osób z całego świata. - Dlatego chcieliśmy ubogacić tegoroczną formę. Wszystko po to, żeby być jeszcze bliżej Watykanu - przyznaje administrator strony Agnieszka Libecka. Osoby, które weszły pod wskazany adres internetowy i „zapaliły” znicz, ujrzały grób Ojca Świętego oraz modlitwę o jego rychłą beatyfikację.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymi na trasie z Ośna Lubuskiego do Górzycy

2021-09-25 10:21

Karolina Krasowska

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim po raz czwarty wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna Lubuskiego do Górzycy.

- Chcemy wynagradzać za wszelkie zniewagi wobec Matki Najświętszej, wobec Kościoła i wobec wiary, ale też niesiemy swoje własne, osobiste sprawy, które chcemy zanieść Matce Bożej i tam prosić o Jej wstawiennictwo - mówi ks. Piotra Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję