Reklama

O charyzmatykach i piekle

Niedziela Ogólnopolska 46/2006, str. 22


Graziako

<br>Graziako

Promienie słońca odbijały się jasnym światłem od błękitnej tafli Jeziora Galilejskiego, harcując na powierzchni, gdy słuchacze wędrownego Nauczyciela, Jezusa z Nazaretu, usłyszeli ostrzeżenie: „Nie każdy, który mówi Mi: «Panie, Panie!», wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie” (Mt 7, 21). Wypowiedź Jezusa jest drastyczną ilustracją losu tych wszystkich, których określić można mianem „fałszywych proroków” („...czyż nie prorokowaliśmy mocą Twojego imienia?”, „...czyż nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twojego imienia?” - tamże, w. 22). Choć w ich czynach przejawia się moc o charakterze charyzmatycznym lub swoimi ustami wzywali imienia Pana, to jednak życie ich zaprzecza wyznawanej wierze. Nie przynoszą owoców sprawiedliwości. Okazuje się więc, że działalność charyzmatyczna sama w sobie nie prowadzi do królestwa Bożego wprost, ale tylko wtedy, gdy jest złączona owocami sprawiedliwości. Osoby piętnowane przez Jezusa stają się adresatami zarzutu, że działalność charyzmatyczną uważają za substytut kierowania się sprawiedliwością. Jego budząca grozę odpowiedź: „Nigdy was nie znałem” (Mt 7, 23a), potwierdza fakt, że osoby te nie spełniały etycznych wymagań wejścia do królestwa Bożego. Prawdopodobnie żaden inny fragment Nowego Testamentu nie ukazuje bardziej wyraźnie faktu, że nie charyzmatyczne czyny, słuszne słowa czy powierzchowna i zewnętrzna religijność są w stanie zapewnić zbawienie, ale jedynie czyny sprawiedliwości mogą ku niemu prowadzić. Czy można mówić językami i nie zostać zbawionym? Wygląda na to, że tak. Czy można wyrzucać demony i nie wejść do królestwa? Prawdopodobnie tak. Czynami zaś sprawiedliwości są te, które spełniają wolę Boga zgodnie z jej interpretacją podaną przez Jezusa. Ani właściwe słowa („Panie, Panie”), ani charyzmatyczne znaki (wyrzucanie demonów, proroctwa) nie mogą zastąpić spełniania sprawiedliwości, której idea i wzór zostały zarysowane w całym Kazaniu na Górze.
Potrzeba więc, aby w naszych czynach odbijało się wezwanie: „Panie! Panie!”, jak promienie słońca odbijają się w wodach jeziora.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności w diecezji toruńskiej

2021-09-26 14:21

[ TEMATY ]

Toruń

diecezja toruńska

Ewa Melerska

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności nawiedził diecezję toruńską. Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu rozpoczęła się peregrynacja, która potrwa do 2 października.

Wizerunek Matki Bożej powitał w świątyni diecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prał. Józef Nowakowski w asyście pocztów sztandarowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję