Reklama

10-lecie wznowienia działalności

Lwowskie Seminarium Duchowne

Niedziela Ogólnopolska 46/2006, str. 31

Kard. Marian Jaworski (z prawej) podczas lwowskich uroczystości
Archiwum seminarium

Kard. Marian Jaworski (z prawej) podczas lwowskich uroczystości<br>Archiwum seminarium

Wyższe Seminarium Duchowne archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego we Lwowie-Brzuchowicach obchodzi 10-lecie wznowienia działalności. Z tej okazji w dniach 26-28 października br. odbyło się w jego siedzibie sympozjum z udziałem prelegentów z Ukrainy i Polski, poświęcone historii Seminarium oraz jego działalności w latach 1996-2006, a także dziejom duchowieństwa lwowskiego w różnych okresach historycznych. W dniu inauguracji roku akademickiego - 28 października br. poświęcono nowy budynek im. Jana Pawła II, w którym znajdzie się biblioteka i sale dydaktyczne.
W kaplicy seminaryjnej odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem metropolity lwowskiego i rektora seminarium - kard. Mariana Jaworskiego. Wraz z nim Liturgię koncelebrowali: ordynariusz diecezji łuckiej bp Marcjan Trofimiak, biskupi pomocniczy archidiecezji lwowskiej Marian Buczek i Leon Mały oraz biskup pomocniczy kijowsko-żytomierski Witalij Skomarowski. Kard. Jaworski w homilii podkreślił, jak ważna jest formacja kapłanów. Przypomniał, że w okresie komunistycznej dyktatury robiono wszystko, aby ludzie nie mieli dostępu ani do Biblii, ani do żadnej książki, która wyjaśniałaby prawdy wiary. - Chcemy dzisiaj dziękować Panu Bogu za to, że mamy bibliotekę, a nasi alumni będą mogli korzystać z wszystkiego, co nowe i w dobrym sensie posoborowe - mówił kard. Jaworski.
Podczas uroczystości odczytano list, który z okazji jubileuszu nadesłał do kard. Mariana Jaworskiego w imieniu Ojca Świętego Benedykta XVI substytut Sekretariatu Stanu - abp Leonardo Sandri. Papież zapewnił o modlitwie za kleryków z lwowskiego Seminarium oraz za odpowiedzialnych za ich przygotowanie.
Historia starań o lwowskie Seminarium rozpoczyna się 3 marca 1701 r. Wtedy po raz pierwszy abp Konstanty Zieliński przedstawił Kapitule prośbę dotyczącą jego utworzenia. Po wielu dramatycznych momentach w swojej historii, po zmianie granic po II wojnie światowej Seminarium podzieliło losy repatriantów. Obecny metropolita lwowski kard. Marian Jaworski był w tym czasie klerykiem pierwszego roku WSD. 13 października 1945 r. nastąpiła ewakuacja Seminarium ze Lwowa. Podróż do nowego miejsca trwała tydzień. 20 października pociąg dotarł do Kalwarii Zebrzydowskiej. W klasztorze Bernardynów Seminarium działało pięć lat. Decyzją władz PRL rozwiązano je w październiku 1950 r.
Archidiecezja lwowska odrodziła się w 1991 r. Seminarium wznowiło działalność dopiero 5 lat później, 12 grudnia 1996 r. Niestety, nie dokonało się to w jego historycznych budynkach w centrum Lwowa, ale w podlwowskich Brzuchowicach. Od 20 marca 2000 r. patronem Seminarium jest św. Józef.
Ważnym dniem w dziejach Seminarium był 26 czerwca 2001 r. Tego dnia gościł w nim Jan Paweł II. Po Mszy św. sprawowanej na lwowskim hipodromie spożył w seminarium posiłek. Papież nawiedził seminaryjną kaplicę i pozostawił w darze monstrancję.
Dotychczas Seminarium ukończyły cztery roczniki absolwentów. W sumie wyświęcono trzynastu kapłanów. Obecnie do kapłaństwa przygotowuje się dziewięciu diakonów - 8 z archidiecezji lwowskiej i 1 z diecezji łuckiej. Na rok zerowy zostało przyjętych 4 kleryków. Na wszystkich latach studiuje obecnie 45 kleryków. Są również klerycy ze Stowarzyszenia Księży Pallotynów oraz dwóch kleryków z Zakonu Bazylianów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej chorobie nowotworowej na łamach "Niedzieli"

[ TEMATY ]

Niedziela

choroba

Bożena Sztajner/Niedziela

Z perspektywy bliskości śmierci inaczej patrzy się na życie – uważa bp Edward Janiak. O swojej chorobie nowotworowej, walce z nią i dojrzewaniu, biskup kaliski mówi w osobistym wywiadzie, jaki ukazał się na łamach najnowszej „Niedzieli” z datą 22 lutego.

- To był mój pierwszy pobyt w szpitalu w roli ciężko chorego człowieka. Do tej pory nie wiedziałem, co to słabość – i nagle takie doświadczenie kruchości życia... Można mówić piękne kazania, konferencje o sensie cierpienia, ale gdy sami stajemy wobec możliwej bliskiej śmierci, to dopiero wtedy widać tak naprawdę, jaką drogę przebyliśmy do tej pory, jaka jest nasza wiara – zauważa bp Janiak.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie plenarne CCEE: głoszenie Chrystusa odpowiedzią na problemy Europy

2021-09-24 12:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

CCEE

Włodzimierz Rędzioch

Głoszenie Ewangelii jest odpowiedzią Kościoła na problemy Europy – mówiono o tym podczas inauguracyjnej sesji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), obchodzącej 50-lecie istnienia.

Odbywa się ono od 23 do 26 września w Rzymie pod hasłem: „50 lat służenia Europie. Pamięć i perspektywy w kontekście encykliki «Fratelli tutti»”. Otworzyła je wczoraj wieczorem Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję