Reklama

W Wadowicach z kolegą Papieża

Karol grał jak „Martyna”...

Graliśmy na łąkach nad Skawą, na skwerkach... Karol zyskał przydomek „Martyna” - od słynnego obrońcy lwowskiej „Pogoni” - Martyny, bo grał w obronie, a potem przeszedł na bramkę

Niedziela Ogólnopolska 46/2006, str. 32-33

Pan Eugeniusz Mróz oblegany przez dzieci
Adam Wojnar

Pan Eugeniusz Mróz oblegany przez dzieci<br>Adam Wojnar

W Wadowicach Dzień Papieski jest świętem dwóch szkół, którym patronuje Ojciec Święty Jan Paweł II - Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II i Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Papieża Jana Pawła II w Wadowicach

W 28. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na stolicę św. Piotra - 16 października br. obie szkoły spotkały się na wspólnej Eucharystii w kościele św. Piotra Apostoła - świątyni wybudowanej w latach 1989-91 jako wotum za wybór Ojca Świętego Jana Pawła II i ocalenie z zamachu - konsekrowanym przez Ojca Świętego w 1991 r. Młodzież wspólnie modliła się o rychłą beatyfikację Jana Pawła II - Sługi Miłosierdzia. Mszę św. celebrował proboszcz ks. Tadeusz Kasperek. Podczas okolicznościowego kazania opowiedział on młodzieży o napięciu, jakie towarzyszyło oczekiwaniu na wybór nowego papieża po krótkim pontyfikacie Jana Pawła I i o radości wszystkich Polaków na wieść o wyborze Jana Pawła II - kardynała z Polski. Po Mszy św. chór Szkoły Muzycznej śpiewał dawne i współczesne pieśni religijne.

Spotkanie z Kolegą Papieża

Reklama

Szczególnym gościem Szkoły Podstawowej był Eugeniusz Mróz, kolega szkolny Karola Wojtyły. Już w świątyni było widać, z jaką radością i wdzięcznością młodzi wadowiczanie przyjmują swego niezwykłego gościa, garnąc się do niego jak do ojca. Pan Eugeniusz opowiadał im o swoim wielkim Koledze, o tym, jak go poznał, o nauce, sporcie i pasjach Karola Wojtyły. Wszyscy słuchali z wielkim zainteresowaniem.
Do Wadowic pan Eugeniusz przybył wraz z rodzicami z Limanowej w 1935 r. (ojciec - urzędnik skarbowy został tu przeniesiony) i zamieszkali w kamienicy czynszowej Bałamutha. Przez 2 lata byli sąsiadami Wojtyłów. Potem zmienili mieszkanie, ale Eugeniusz wraz z Karolem chodził do tej samej klasy aż do matury w maju 1938 r.
- Jakże serdecznie wspominam dziś lata trzydzieste, kiedy to z Karolem Wojtyłą, moim sąsiadem w domu, gdzie teraz znajduje się Muzeum Pamięci Jana Pawła II, chodziliśmy do wadowickiego, neoklasycznego Gimnazjum im. Marcina Wadowity - mówił Eugeniusz Mróz. - Był on wspaniałym, niezwykle zdyscyplinowanym uczniem, jak się później okazało - gigantem ducha, serca i umysłu. Wyraźnie różnił się od pozostałych, a jednak był jednym z nas, zwykłym naszym kolegą i przyjacielem. Cechowała go koleżeńskość, która się udzielała. Interesował się sportem, grał w piłkę nożną. Zachęcił go do tego starszy o 14 lat brat Edmund, lekarz, który zmarł w 1932 r. Graliśmy na łąkach nad Skawą, na skwerkach... Karol zyskał przydomek „Martyna” - od słynnego obrońcy lwowskiej „Pogoni” - Martyny, bo grał w obronie, a potem przeszedł na bramkę. Bary miał szerokie, więc pół bramki zasłaniał... Grał także w hokeja, uprawiał narciarstwo i inne sporty. Oprócz sportu fascynował się teatrem. Odebrał też głębokie, staranne wychowanie religijne. Rano idąc do szkoły, zawsze wstępował do kościoła, był prezesem ministrantów, Sodalicji Mariańskiej, w domu przy drzwiach była kropielniczka i zawsze wchodząc i wychodząc, wszyscy się żegnali... - opowiadał zasłuchanym dzieciom i młodzieży pan Eugeniusz. Mówił także o tym, że po maturze z 40 kolegów połowa odbywała służbę wojskową, część poszła na studia, część do pracy, a Karol - Lolek wyjechał do Krakowa. Ale choć stał się wielki, zawsze o nich pamiętał i zawsze ich serdecznie przyjmował - i w Krakowie, i w Rzymie.

Szkoła papieska

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Wadowicach istnieje od niedawna. - Jesteśmy szkołą sześcioklasową - mówi Joanna Zając, dyrektor Szkoły. - Inauguracja działalności miała miejsce w 2001 r., poświęcenia dokonał kard. Franciszek Macharski. Od początku mieliśmy jasną wizję i misję tej szkoły: rodzice i nauczyciele są po to, aby w młodym człowieku kształtować wartości zgodne z naszą wiarą, z ideami i nauczaniem Jana Pawła II. Krok po kroku tworzymy historię związaną z naszym Patronem i jego nauczaniem. Mamy kącik poświęcony Ojcu Świętemu i aleję obrazującą osiągnięcia naszych uczniów. Bardzo skutecznie pobudza nas do aktywności s. Grażyna Wydra, która prowadzi Koło Papieskie. Współorganizujemy również zjazdy szkół im. Jana Pawła II w Wadowicach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności w diecezji toruńskiej

2021-09-26 14:21

[ TEMATY ]

Toruń

diecezja toruńska

Ewa Melerska

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności nawiedził diecezję toruńską. Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu rozpoczęła się peregrynacja, która potrwa do 2 października.

Wizerunek Matki Bożej powitał w świątyni diecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prał. Józef Nowakowski w asyście pocztów sztandarowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję