Reklama

Szlak papieski w Ujsołach

By nie gubić znaków

12 lutego 1958 r. do schroniska na Halę Lipowską wędruje grupa turystów. Gdy docierają na szczyt, okazuje się, że nie wszyscy doszli - część z nich wybrała inną drogę. Gdy wreszcie spóźnieni dołączają do reszty, jeden z oczekujących prosi o pamiętnik. Pisze w nim słowa: „W górach chodź zawsze tak, aby nie gubić znaków”. Podpisuje krótko: „Wujek”.

Niedziela Ogólnopolska 46/2006, str. 32-33

Otwarcie i poświęcenie Szlaku Papieskiego w Ujsołach
Archiwum

Otwarcie i poświęcenie Szlaku Papieskiego w Ujsołach<br>Archiwum

Taki ślad pozostawił po sobie na Hali Lipowskiej w Beskidzie Żywieckim późniejszy Papież Jan Paweł II. Dla upamiętnienia tamtej wycieczki i wielu innych wizyt Karola Wojtyły w Ujsołach powstał kolejny Szlak Papieski na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. 12 października poświęcił go ordynariusz diecezji - bp Tadeusz Rakoczy. W uroczystości poświęcenia wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, kapłani z pobliskich parafii oraz licznie zgromadzeni wierni.
Szlak rozpoczyna się w centrum Ujsoł, obok parafialnego kościoła pw. św. Józefa Robotnika, i zatacza pętlę długości 52 km. Trasa podzielona jest na dwie części: wędrując pierwszą, można dotrzeć na Halę Lipowską (1324 m n.p.m.), druga prowadzi na Halę Rycerzową (1226 m n.p.m.). Organizatorzy zadbali o właściwą promocję - turyści, którzy wybiorą się w drogę, mogą zaopatrzyć się w informacyjny folder, na którym wydrukowano mapę. Wydano także okolicznościową broszurę: „Między Lipowską a Rycerzową, czyli Karol Wojtyła wśród nas”. Na dwudziestu sześciu stronach znajdują się wypisy z parafialnej kroniki oraz archiwalne fotografie, dokumentujące pobyt kard. Karola Wojtyły w Ujsołach. - Każdy, kto do nas przyjedzie, może nabyć wszystkie materiały dotyczące szlaku w budynku Gminnego Centrum Informacji, które mieści się w odrestaurowanej organistówce - mówi wójt gminy Tadeusz Piętka. - Informacje będą też dostępne na naszej internetowej stronie - dodaje.
Na najbardziej urokliwej i malowniczej części Szlaku Papieskiego wytyczono Drogę Światła. Droga Światła jest ustanowionym przez Jana Pawła II wielkanocnym nabożeństwem, wzorowanym na tradycyjnej Drodze Krzyżowej. Opowiada o wydarzeniach, które dokonały się w okresie od zmartwychwstania Chrystusa aż do zesłania Ducha Świętego. Każda stacja ma formę skalnego głazu. Na kamieniu umieszczona jest mosiężna tablica, na której widnieją insygnia papieskie, wizerunek Ojca Świętego, nazwa stacji i jej motyw przewodni zaczerpnięty z Ewangelii. Mimo że Droga Światła prowadzi na szczyt o wysokości 1324 m n.p.m., to jednak - jak zapewnia wójt - trasa jest tak wytyczona, że podołają jej wszyscy. - Wiek tych, którzy wędrowali z nami 12 października br., zamykał się w przedziale od 2 do 80 lat. Myślę, że nie ma obaw, iż osoby starsze czy w średnim wieku nie mogłyby jej pokonać. Stacje są tak rozłożone, że umożliwiają niezbyt forsowny marsz. Medytacja i modlitwa powodują ponadto, że naprawdę czujemy się odprężeni i silni - zapewnia Tadeusz Piętka.
Karol Wojtyła bywał w Ujsołach wiele razy. Pierwsza informacja o jego pobycie sięga właśnie 1958 r., kiedy to wraz ze studentami wędrował na Halę Lipowską. Parafialne kroniki dokumentują wizyty Kardynała od 1968 r. aż do 1972 r. Przyszły papież odwiedzał Ujsoły zarówno w celach duszpasterskich, jak i turystycznych.
Szlak w Ujsołach jest już drugim wytyczonym i oznakowanym Szlakiem Papieskim w Beskidzie Żywieckim na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Pierwszy - Papieski Szlak Pasterski, na trenie gminy Węgierska Górka, wraz ze skwerem i pomnikiem - obeliskiem ku czci Papieża, poświęcił bp Tadeusz Rakoczy we wrześniu br. Zarówno jeden, jak i drugi szlak utworzono pod patronatem Fundacji Szlaki Papieskie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl: chcemy, aby św. Józef opiekował się nami

2021-09-25 20:35

[ TEMATY ]

św. Józef

wikipedia.org

Pragniemy, aby w tym trudnym z różnych względów czasie, św. Józef opiekował się nami. Chcemy go zaprosić do naszego życia osobistego, naszych rodzin, Ojczyzny i Kościoła w Polsce - napisał biskup kaliski Damian Bryl w liście pasterskim skierowanym do diecezjan przed Zawierzeniem Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi, które odbędzie się 7 października.

W liście pasterskim ordynariusz diecezji kaliskiej napisał, że w środku pandemii papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2020 r. Rok Świętego Józefa. - Zmobilizowany tym zaproszeniem Ojca Świętego cały Kościół woła w tym czasie do Świętego Patrona. Wołamy w rodzinach, w parafiach, szczególnie 19. dnia każdego miesiąca, we wspólnotach, ale także w osobistych modlitwach. Szczególnym miejscem przyzywania wstawiennictwa św. Józefa jest nasze kaliskie, narodowe sanktuarium. Mimo trudnego czasu modli się w nim bardzo dużo osób z różnych stron naszej Ojczyzny – akcentuje bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję