Reklama

Kościół

Praga: abp Graubner pragnie skoncentrować się na codziennym życiu Kościoła

Kardynał Duka musiał zająć się relacjami między państwem a Kościołem. Dla mnie jest ważna umiejętność słuchania ludzi - powiedział nowy arcybiskup praski, Jan Graubner. Wraz ze swoim poprzednikiem, kardynałem Dominikiem Duką OP wystąpił on wczoraj w wieczorem w programie czeskiej telewizji publicznej „Wydarzenia, Komentarze”.

[ TEMATY ]

Czechy

Viktor Cap 2014/Fotolia.Archiwum J. Komorowskiego olia.com

Nowy Prymas Czech uważa, że jego głównym zadaniem jest troska o zwyczajne życie Kościoła. 73- letni hierarcha zaznaczył, że „trzy lub cztery lata to nie za długo, aby zrobić coś wielkiego. Myślę, że jest rzeczą fundamentalnie ważną, abyśmy starali się żyć razem jako Kościół Chrystusowy, budować relacje, budować komunię” – powiedział abp Graubner o czekającej go posłudze w stolicy Republiki Czeskiej. Zauważył, że na obecną kulturę duży wpływ ma to, iż ludzie są skoncentrowani na sobie i zaniedbują relacje z innymi. „Nie potrafimy dostrzec kryzysu rodziny, który odbija się na następnym pokoleniu. To są rzeczy, które traktuję jako poważne wyzwania” – stwierdził nowy metropolita praski.

Jego poprzednik, kardynał Dominik Duka wyznał, że obejmując urząd miał nieco inne zadanie, ponieważ wiele pracy w Pradze zostało wykonane przez pełniącego wcześniej tę posługę kardynała Miloslava Vlka. „Do mnie należało rozwiązanie pewnych relacji między państwem a Kościołem” – zaznaczył. Podkreślił, że jego spotkania z trzema prezydentami Havlem, Klausem i Zemanem odbywały się na płaszczyźnie przyjacielskiej, jako ludzi, którym zależy na ich ojczyźnie.

Pytany o ubytek wiernych regularnie praktykujących swoją wiarę emerytowany metropolita praski wskazał na kwestię demograficzną. „Liczba osób korzystających z posług zmienia się, ponieważ zmienia się także struktura ludności na obszarach wiejskich i miejskich. Ksiądz Arcybiskup Graubner będzie w bardzo dobrej sytuacji, ponieważ duża część katolików w Pradze to dziś młode, praktykujące rodziny z Moraw, Słowacji, Polski i oczywiście z Czech, a większość z nich to osoby z wyższym wykształceniem. Myślę, że znajdzie tu zrozumienie, ponieważ ci ludzie nagle stykają się z inną formacją Kościoła, bo Praga ma wiele kościołów" - powiedział kard. Duka, dodając, że liturgie mają charakter międzynarodowy.

Natomiast abp Graubner podkreślił znaczenie świadectwa wiary, aby ludzie spotkając chrześcijan, mogli dostrzec, że jest w ich życiu coś ciekawego... „Myślę, że w wielu miejscach widać tych świadków i dzięki nim ludzie poznają wiarę" - powiedział, dodając, że nie są to wielkie liczby. W tym kontekście za ważne uważa on spokojne życie chrześcijańskie, które promieniuje i służy ludziom.

2022-05-14 12:36

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czesi dziękują za upadek komunizmu

[ TEMATY ]

Czechy

komunizm

Ryszard Rzepecki/Biały Kruk

Do Rzymu przybyła narodowa pielgrzymka czeskiego Kościoła. Upamiętnia ona 30. rocznicę kanonizacji św. Agnieszki i aksamitną rewolucję. Wczoraj przedstawiciele czeskiego episkopatu zostali przyjęci przez Benedykta XVI. Jutro na audiencji ogólnej wszyscy pielgrzymi spotkają się z Papieżem Franciszkiem. Dziś w rocznicę kanonizacji Czesi uczestniczyli we Mszy w Bazylice Watykańskiej i wspominali św. Jana Pawła II.

Św. Agnieszka żyła w XIII w. Była córką czeskiego króla Przemysła Ottokara. Miała wyjść za mąż za cesarza Fryderyka II. Zamiast tego pociągnięta przykładem św. Klary i pozostając z nią w listownym kontakcie została klaryską w założonym przez siebie klasztorze w Pradze. Jej kanonizacja odbyła się na pięć dni przed rozpoczęciem aksamitnej rewolucji, dlatego też to właśnie jej wstawiennictwu Czesi przypisują obalenie komunizmu w dawnej Czechosłowacji.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

MS: Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

2022-11-30 17:24

[ TEMATY ]

TVN

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Archiwum Ministerstwa Sprawiedliwości

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Prawomocny wyrok sądu zobowiązał redaktora naczelnego TVN24 do opublikowania sprostowania nieprawdziwych informacji. Kłamstwa dotyczące sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości mają zostać sprostowane w audycji "Czarno na białym".

W wyroku z 28 listopada br. Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał redaktorowi naczelnemu TVN24 zamieszczenie sprostowania do materiału pt. "Promocja za miliony", wyemitowanego 22 lutego 2021 r. w audycji "Czarno na białym" TVN24. Sprostowanie ma zostać wyemitowane na antenie TVN24 w trakcie najbliższej emisji tej audycji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję