Reklama

Wiara

Jaka miłość jest najlepsza?

Rozważanie do niedzielnej Ewangelii - J 13, 31-33a. 34-35.

2022-05-14 20:42

[ TEMATY ]

Ewangelia

Sr. Amata CSFN

Jezus Mistrz, fresk w Bazylice Matki Bożej Ara Coeli, Rzym

Jezus Mistrz, fresk w Bazylice Matki Bożej Ara Coeli, Rzym

Treść Ewangelii: Zobacz

1. Nowość przykazania Jezusa

W naturze człowieka i w każdej religii jest zawarta chęć czynienia dobrze dla drugiego człowieka. Jezus jednak mówi, że Jego przykazanie miłości jest nowe. Co jest więc wyjątkowego w przykazaniu Jezusa?

Reklama

2. Słowa klucze

Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie.

Jezus chce, nie tylko, abyśmy się miłowali wzajemnie, ale aby ta miłość była taka jak miłość Jezusa. To jest „miłość Naj”. Najpiękniejsza, najlepsza i ona jest w życiu najważniejsza.

W oryginale greckim ewangelii jest tu użyte słowo „agapao”, czyli najwyższy stopień miłości, która jest gotowa oddać życie za drugiego człowieka i wszystko przebaczyć. Tak jak Jezus. On oddał życie za każdego z nas i z krzyża przebaczył. Nie ma miłości bez przebaczenia – podkreślają to ludzie, którzy przeżyli wiele lat w małżeństwie i są szczęśliwi.

Po tym wszyscy poznają, że jesteście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali.

Miłość Jezusa jest praktyczna. Ma otwarte oczy na rzeczywistość wokół; dostrzega potrzeby bliźnich i dostrzega dobro, jakiego doświadcza od innych ludzi. W tym czasie szczególnym wyrazem miłości wzajemnej staje się przyjmowanie i pomoc uchodźcom, którzy uciekają przed wojną i głodem. Orędzie Papieża Franciszka na tegoroczny Dzień Migranta i Uchodźcy zawiera wzruszającą modlitwę:

„Panie, uczyń nas budowniczymi Twojego królestwa

Razem z migrantami i uchodźcami

i ze wszystkimi mieszkańcami peryferii.

Panie, spraw, abyśmy wszyscy nauczyli się

jak pięknie jest żyć jako bracia i siostry. Amen”.

3. Dziś

Jezus zaprasza do miłości wzajemnej. Od kogo doświadczam miłości w mojej codzienności? Za czyją miłość jestem szczególnie wdzięczny? Czy zauważam miłość Pana Boga w moim życiu? Kto czeka na moją miłość? Możemy pomodlić się, aby nasza miłość była taka, jak Jezusa.

ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przykazanie miłości nieprzyjaciół

Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 6, 27-38)

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają. Jeśli cię kto uderzy w policzek, nadstaw mu i drugi. Jeśli zabiera ci płaszcz, nie broń mu i szaty. Dawaj każdemu kto cię prosi, a nie dopominaj się zwrotu od tego, który bierze twoje. Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili podobnie wy im czyńcie.
Jeśli bowiem miłujecie tych tylko, którzy was miłują, jakaż za to należy się wam wdzięczność?
Przecież i grzesznicy okazują miłość tym, którzy ich miłują. I jeśli dobrze czynicie tym tylko, którzy wam dobrze czynią, jaka za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy to samo czynią. Jeśli pożyczek udzielacie tym, od których spodziewacie się zwrotu, jakaż za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy pożyczają grzesznikom, żeby tyleż samo otrzymać.
Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny.
Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, ubitą, utrzęsioną i wypełnioną ponad brzegi wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie”.
Oto słowo Pańskie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież Franciszek na zakończenie maja odmówi różaniec z rodziną z Ukrainy

2022-05-26 11:17

[ TEMATY ]

Ukraina

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek na zakończenie miesiąca maryjnego 31 maja odmówi różaniec w bazylice Matki Bożej Większej razem z rodziną ukraińską - zapowiedział w czwartek Watykan. Uczestnicy ceremonii połączą się m.in. z sanktuarium w Zarwanicy na Ukrainie i z Jasną Górą w Polsce.

Zarwanica to największe sanktuarium Kościoła greckokatolickiego w tym kraju.

CZYTAJ DALEJ

Bp Szyrokoradiuk: Pan Bóg ma swoje plany, nie tylko Putin

2022-05-27 16:22

[ TEMATY ]

Putin

NKWD

rosyjska agresja na Ukrainę

Wikipedia/Тайна віри

Bp. Stanisław Szyrokoradiuk

Bp. Stanisław Szyrokoradiuk

Biskup odesko-symferopolski Stanisław Szyrokoradiuk wyraził nadzieję na nastanie sprawiedliwego pokoju i na prawdziwe zwycięstwo dobra nad złem, które uosabia Kreml. Dodaje przy tym, że w jego działaniu nic nie zmieniło się od 1917 roku: nadal postępowaniem kieruje kłamstwo i dążenie do wyniszczenia ludzi.

„Niebezpieczeństwo zawsze jest wielkie, bo wiemy, do czego zdolna jest Rosja. Ale Pan Bóg ma jeszcze swoje plany, nie tylko Putin. Organizujemy wsparcie humanitarne i dużo pomagamy również przez Caritas, bo bieda rośnie. Ludzie nie mają pracy. Wiele osób przybyło z bardziej zapalnych regionów. Odczuwamy solidarność Kościoła z całego świata, szczególnie z Polski, Niemiec i Austrii. Sam papież wspiera nas nie tylko modlitwą, ale też pomocą okazywaną Kościołowi w praktyczny sposób. To nas bardzo podtrzymuje” – podkreślił bp Szyrokoradiuk w rozmowie z Radiem Watykańskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję