Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin. Marsz dla Życia i Rodziny

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, na ulice miasta wyszli uczestnicy radosnej manifestacji. Przemierzając drogę od Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II do archikatedry, w niedzielne popołudnie, 15 maja, głosili prawdę, że każde życie jest święte, a rodzina jest bezcenną wartością.

Tradycją lubelskiego marszu, którego głównym organizatorem jest Centrum Jana Pawła II, jest „Scena pełna życia”. Tym razem w koncercie rozpoczynającym wydarzenie zaprezentowali się artyści z Ukrainy oraz schola młodzieżowa z parafii Świętej Rodziny w Lublinie. - Jan Paweł II nieustannie mówił o świętości życia, dlatego rozpoczynamy marsz od sceny pełnej życia, od koncertu z udziałem gości z Ukrainy. Wśród uczestników są też uchodźcy; chcemy dać świadectwo, wspólnie opowiedzieć się za życiem, za pokojem - powiedział ks. Tadeusz Pajurek, proboszcz parafii Świętej Rodziny i prezes Centrum Jana Pawła II.

Szczególną patronką marszu była św. Joanna Beretta Molla, włoska lekarka, żona i matka, która oddała życie za swoje dziecko. Ks. Grzegorz Trąbka, archidiecezjalny duszpasterz rodzin, przybył z relikwiami świętej w roku jej setnych urodzin i 40. rocznicy śmierci. - Święci stają się dla nas mostem, który prowadzi do nieba - powiedział, przybliżając biografię patronki obrońców życia.

Zwieńczeniem radosnego święta była Msza św. w archikatedrze lubelskiej pod przewodnictwem bp. Józefa Wróbla. - To dziękczynienie za dar życia, który jest największym darem, jaki otrzymaliśmy od Boga. Wyruszyliśmy w marszu, by opowiedzieć się za ochroną życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci; by przypomnieć, że każde życie jest święte; by okazać życzliwość ukraińskim rodzinom, rozdzielonym przez wojnę. Teraz w modlitwie prosimy o świętość rodzin i o pokój w Ukrainie - powiedział ks. Tadeusz Pajurek.

- Życie to podstawowa wartość, na której opierają się inne wartości. W przestrzeni publicznej, w wymiarze społecznym zamanifestowaliśmy tę prawdę, zdecydowanie opowiadając się za życiem. Żyjemy i pragniemy życia dla każdego człowieka. Prośmy o umocnienie daru życia, które swój fundament znajduje w rodzinie - powiedział bp Józef Wróbel. Wskazując na wzór Świętej Rodziny, w której na świat przyszedł i wychował się Jezus Chrystus, zachęcał do ufnego powierzania życia Bogu. W homilii podkreślił, że rodzina jest gwarantem istnienia kolejnych pokoleń, a jej podstawowym powołaniem jest przekazywanie życia i troska o rozwój aż po śmierć. - Po to jest rodzina, by godnie urodzić się i umrzeć - powiedział bp Wróbel.

Reklama

Więcej na łamach "Niedzieli Lubelskiej"

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172
2022-05-16 06:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marsz dla Życia znów przeszedł ulicami Szczecina

[ TEMATY ]

Marsz Życia i Rodziny

PAP/Marcin Bielecki

Dźwięk dzwonu "Głos Nienarodzonych" rozpoczął 18. Szczeciński Marsz dla Życia. Największa manifestacja w obronie życia - od poczęcia do naturalnej śmierci - po dwóch latach przeszła znów ulicami miasta. Tysiące ludzi demonstrowało swoje poparcie dla nienarodzonych.

W tym roku hasło - "Wybierz życie" - było powiązane z wojną na Ukrainie - tłumaczył ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek, organizatora wydarzenia. - Można powiedzieć echem tej wojny są słowa Matki Teresy z Kalkuty. "Jeżeli matka może zabić swoje dziecko, to któż powstrzyma ciebie i mnie, abyśmy nie pozabijali się nawzajem".

CZYTAJ DALEJ

Szydło: wypowiedź komisarz Jourovej jest bardzo niepokojąca

2022-06-30 16:22

[ TEMATY ]

Beata Szydło

Komisja Europejska

KPO

Artur Stelmasiak

Wypowiedź wiceprzewodniczącej KE Very Jourvoej jest bardzo niepokojąca; oznacza to, że część członków KE szuka sposobów, by za wszelką cenę zablokować środki z KPO dla Polski - napisała europoseł PiS Beata Szydło w mediach społecznościowych.

Jak podaje portal tvn.24.pl, wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova została zapytana w czwartek podczas posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego, czy nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wypełnia warunki określone w Krajowym Planie Odbudowy. "Nie, nie wypełnia" - odparła Jourova. "Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami i jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy. Ale powtarzam jedynie to, co szefowa Komisji (Ursula van der Leyen) już powiedziała" - stwierdziła wiceprzewodnicząca KE.

CZYTAJ DALEJ

Listy o. Pio, które odmieniają życie

2022-07-01 14:17

[ TEMATY ]

św. o. Pio

Mat.prasowy

Co sprawia, że słowa pozostawione przez Ojca Pio są znakomitą pomocą w drodze ku Chrystusowi i w pogłębieniu wiary?

Zakonnik z Pietrelciny był otwarty na to, by być ojcem duchownym każdego człowieka, który szuka Jezusa i który się do niego zwraca. Tak jak kiedyś był ojcem duchownym konkretnych osób, tak i dziś chce być ojcem dla tych, którzy szukają u niego pomocy i wstawiennictwa. Pewną formą przybliżenia się do niego i poznania jego fascynującej postaci jest właśnie korespondencja, którą prowadził. Czy kiedykolwiek się zastanawialiśmy, co ten niezwykły zakonnik mógł zawrzeć w swoich listach? Dzięki staraniom braci kapucynów z wydawnictwa Serafin możemy poznać ogromną część epistolarnej spuścizny Ojca Pio. Za ich sprawą do naszych rąk trafia już III tom Listów Ojca Pio.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję