Reklama

Niedziela Lubelska

Na misjach wśród trędowatych

Antoniańska Grupa Misyjna

W parafii św. Antoniego Padewskiego w Lublinie działa Grupa Misyjna, która organizuje i koordynuje konkretną pomoc dla misji. Na jej zaproszenie w niedzielę 15 maja gościła dr Helena Pyz, lekarka, świecka konsekrowana, która od 33 lat pomaga trędowatym w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach.

Dr Helena Pyz opowiadała o posłudze trędowatym. Placówkę założył w 1969 r. ks. Adam Wiśniewski, polski pallotyn i lekarz służący ludziom chorym i odrzuconym z najniższego szczebla hinduskiej drabiny społecznej. Wspominała, że kiedy w 1986 r. dowiedziała się o chorobie nowotworowej ks. Adama i było wiadomo, że jego dni się kończą, a kilkanaście tysięcy trędowatych zostanie bez opieki, zdecydowała się wyjechać do Indii. Był to impuls, bo wcześniej niewiele wiedziała o trądzie. Jak mówiła, trędowaci w Indiach są stygmatyzowani, wyrzucani poza nawias społeczeństwa, mimo że choroba jest obecnie uleczalna. Nie można jednak wyleczyć zniekształceń, jakie powoduje w zaawansowanej formie. Najbliższa rodzina stara się pozbyć chorego, czasem bardzo brutalnie. Ludzie naznaczeni trądem nie znajdują pracy. Ich dzieci, choć zdrowe, nie są przyjmowane do szkoły. Żyją najczęściej w slumsach wokół dużych miast. Choroba nie stanowi zagrożenia, ale lęk z nią związany istnieje od tysięcy lat. To jest coś, co najtrudniej wyplenić.

Relacja ze spotkania na łamach "Niedzieli Lubelskiej"

Reklama

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172
2022-05-20 10:31

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2022 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Bp nominat Adrian Put: Chcę szczególnie prosić o dar jedności

2022-06-29 08:00

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Wiktoria Dmytruk, lubuskaoaza.pl

- Prosząc o modlitwę błagam o dar, który już płynie do mnie szerokim strumieniem. Więc prosząc o nią chcę za nią także podziękować. Chcę prosić o dar jedności w liturgii, głoszeniu słowa i czynienia dobra w Kościele – mówi biskup nominat Adrian Put w rozmowie z Katarzyną Krawcewicz

Katarzyna Krawcewicz: - Co czuje kapłan, gdy ogłoszona zostaje jego nominacja na biskupa?

CZYTAJ DALEJ

Papież udzielił obszernego wywiadu argentyńskiej agencji Télam

2022-07-01 15:47

[ TEMATY ]

Franciszek

Ks. Tomasz Podlewski

Rola współczesnych mediów, ocena tego, jak świat radzi sobie z kryzysem wywołanym m.in. pandemią i zniszczeniami przyrody, a także refleksja o byciu papieżem i inspiracjach zaczerpniętych z latynoamerykańskiego Kościoła - to niektóre z tematów, podjętych przez papieża w obszernej, półtoragodzinnej rozmowie, zarejestrowanej przez argentyńską agencję informacyjną Télam.

Rozmowę z argentyńską dziennikarką Bernardą Llorente, Ojciec Święty rozpoczyna od odpowiedzi na pytania dotyczące pandemii. Pytany o ocenę sposobu, w jaki świat poradził sobie z pandemicznym kryzysem, Franciszek krytycznie ocenia selektywną pomoc w jego przezwyciężaniu. "Sam fakt, że Afryka nie ma szczepionek lub ma je w minimalnych dawkach oznacza, że wybawienie z tej choroby było jednak dozowane także z uwzględnieniem innych interesów. Fakt, że Afryka tak bardzo potrzebuje szczepionek, wskazuje, że coś poszło nie tak" - mówi. Przypomina też, że w kryzysie wzrost jest możliwy dzięki solidarności, a nie czerpaniu indywidualnych korzyści i bogaceniu się kosztem innych. "Wykorzystanie kryzysu dla własnych korzyści to wyjście z niego w zły sposób, a przede wszystkim wyjście z niego w pojedynkę. Z kryzysu nie wychodzi się samemu, wychodzi się z niego poprzez podjęcie ryzyka i wzięcie drugiej osoby za rękę" - dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję