Reklama

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Modlitwa o nową Pięćdziesiątnicę czyli nowy powiew Ducha Świętego, który da przebudzenie wierzącym trwa na Jasnej Górze. Z udziałem tysięcy pielgrzymów od rana odbywa się 26. Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym. Jest modlitwa uwielbienia i dziękczynienia. Są konferencje i świadectwa, skupione w tym roku wokół hasła: „Posłanie” i refleksji jak ewangelizować czyli nieść Chrystusa słowem i przykładem życia.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BPJG

Po pandemicznej przerwie plac przed Szczytem wypełniony jest niemal po brzegi. Przybyły dziesiątki zorganizowanych grup i indywidualni wierni. Pani Katarzyna przyjechała aż z Augustowa, by, jak mówi, nabrać nowych sił od Ducha Świętego na codzienność, na działanie, na to, by mówić innym o Jezusie, który jest Królem jej serca.

Bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu podkreśla, że doświadczenie odnowy w Duchu Świętym powinno być zwyczajną rzeczywistością każdego przebudzonego do życia wiarą chrześcijanina. Z odnowy Ducha zrodził się bowiem Kościół. - Dla apostołów choć widzieli Jezusa, słuchali Jego kazań, to było dużo za mało, by udźwignąć Jezusowe dziedzictwo i dopiero, jak pojawił się Duch Święty, dał z moc z nieba, stało się to możliwe - przypomina bp Przybylski. Dodaje, że my ciągle musimy się odnawiać w Duchu Świętym, bo to jest Bóg który daje nam ciągle nowe życie: „bo to jak było wczoraj może nie wystarczyć na dzisiaj. Jeśli się nie odnowimy to możemy być Kościołem muzeum, który pięknie wraca do przeszłości, ale nie ma przyszłości”.

Delegat KEP ds. Ruchu porównuje Odnowę do światła, które choć składa się z pojedynczych cząsteczek, to by oświetlić drogę, musi być zebrane w jeden strumień. Podkreśla, że pielgrzymka jest zebraniem światełek w strumień łaski. - Nie można pozwolić na to, by pojedyncze cząsteczki przestały świecić, ale jedna cząsteczka nie oświetli drogi. One muszą być razem i w Odnowie to jest bardzo ważne zadanie, być w jedności - powiedział bp Przybylski. Zauważył, że „przez pandemię rozproszyliśmy się, nauczyliśmy się świecić w pojedynkę i to jest zagrożenie, bo są wspólnoty, które chcą świecić własnym światłem, a Duch Święty nie daje darów dla pojedynczych charyzmatyków, ale dla całego Kościoła”.

Jerzy Malisiewicz, świecki koordynator Odnowy w Duchu Świętym zauważa, że czuwanie na Jasnej Górze jest wspólnym poszukiwaniem Jezusa, by iść dalej w codzienne życie, z nową energią. - To posłanie jest adresowane na krańce świata, ale podkreślamy, że najdalszy kraniec świata to jest moja rodzina, mój syn, córka, sąsiad. My często szukamy miejsc, w których jest nam dobrze, a Duch Święty zaprasza nas byśmy weszli w te przestrzenie, które są może trudne. Trzeba nałożyć filtr realiów, w których żyję, na nasze zaangażowania – podkreśla.

Reklama

Chodzi o to byśmy najpierw sami odnaleźli Jezusa, a potem miejsce we wspólnocie, podkreśla z kolei mówiący dziś świadectwo Mariusz Mycielski, lider wspólnoty „w Drodze” ze Świerklańca. Dodaje, że jeśli chodzi o nasze zaangażowanie w Kościele, to warto spojrzeć na to, czego każdy z nas oczekuje od Kościoła i wtedy będziemy widzieli co trzeba zrobić. - Bo jeśli mówimy, że chcielibyśmy, by tak było w mojej parafii, ale sami tego nie zrobimy, to, kto to zrobi. Myślę, że zachętą są po prostu sami ludzie, ważna jest też postawa duszpasterzy – zaznacza.

W czasie czuwania wygłoszone zostaną dwie konferencje formacyjne: „Wyznaczył Pan jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch” to temat, który podejmie ks. Krzysztof Krzaczek z diec. lubelskiej, a drugi ,,Patrzcie, jak oni się miłują” ks. Sławomir Siewkowski z diec. kaliskiej. Trwać będzie też modlitwa uwielbienia, nie zabraknie świadectw.

Działająca w ramach struktur ruchu komisja teologiczna omówić ma termin Toronto Blessing coraz częściej pojawiający się w dyskusjach toczonych w kręgach charyzmatycznych, a jeszcze częściej w polemikach anty-charyzmatycznych. To nazwa doświadczenia religijnego tak zwanego odczuwania Ducha Świętego powstały na początku 1994 r.

Na godz. 16.30 zaplanowano Mszę św. celebrowaną na Szczycie pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego.

Odnowa w Duchu Świętym gromadzi wielu ludzi świeckich w różnym wieku i z różnych środowisk, odnajdujących dzięki niej swoje miejsce w Kościele i świecie. Osoby te tworzą grupy modlitewne, liczące od kilku do kilkuset członków. Łączy ich chrzest w Duchu Świętym zwany także „wylaniem Ducha Świętego” lub „modlitwą odnowienia darów Ducha Świętego”. Nawiązuje on do biblijnej i historycznej Pięćdziesiątnicy. W tym dniu apostołowie otrzymali Ducha Świętego - zostali ochrzczeni w Duchu Świętym, czemu towarzyszyło mówienie językami i przepowiadanie Jezusa z mocą.

Reklama

Grupy modlitewne spotykają się co tydzień na dwu-trzygodzinnych spotkaniach modlitewnych, których głównym elementem jest głośna, żywa modlitwa. Grupy prowadzone są najczęściej wspólnie przez duszpasterza i zespół świeckich animatorów z liderem na czele. Spotkania odbywają się zwykle przy parafii.

W latach 70. kilku polskich kapłanów zetknęło się z Odnową Charyzmatyczną poza granicami naszego kraju. Doświadczenie to postanowili oni przenieść na grunt polski. W roku 1976 zaczęły powstawać pierwsze grupy modlitewne.

2022-05-21 12:58

Ocena: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5. Diecezjalne Czuwanie przed obliczem Maryi

Modlitwa nocą jest naśladowaniem modlitwy Pana Jezusa, który nieraz całą noc spędzał na modlitwie. Jest też nawiązaniem do czuwania Maryi z Józefem przy swoim nowo narodzonym Dziecięciu. Siódmy już wiek czuwa Czarna Madonna nad swoim ludem na Jasnej Górze. My w Apelu Jasnogórskim codziennie o 21 zapewniamy Maryję słowami: „Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”. W sierpniu przedstawiciele naszej diecezji słowa te traktują dosłownie i całą noc czuwają z Maryją, przywożąc przed Jej oblicze sprawy, którymi żyją ludzie w Beskidach - podkreślał bp Tadeusz Rakoczy, zachęcając diecezjan do uczestnictwa w tej pielgrzymce. Wierni już piąty raz odpowiedzieli na zachętę Biskupa i z diecezji wyruszyły pielgrzymki autokarowe do Częstochowy.

CZYTAJ DALEJ

"Tylko cud może dziecko uratować" - diagnoza lekarza. Tak też się stało!

2022-07-01 09:40

[ TEMATY ]

duchowość

Adobe Stock

Matka wszystko rozumie... Matka pomaga. Matka Boża Częstochowska wyprosiła wiele cudów. W okresie wakacji pragniemy przedstawiać Wam drodzy Czytelnicy świadectwa cudów za wstawiennictwem Maryi, dokonanych w różnych sanktuariach w Polsce. Na początek oczywiście Jasna Góra!

Byliśmy bezsilni

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin: lecę do Konga i Sudanu jako wysłannik Papieża

2022-07-01 15:11

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

W tych dniach miała się odbyć podróż apostolska Papieża Franciszka do Sudanu Południowego i Demokratycznej Republiki Konga. Jak wiadomo ze względu na problemy zdrowotne Ojca Świętego została ona odłożona. Zamiast niego na Czarny Ląd udaje się watykański sekretarz stanu. Kard. Pietro Parolin ma zapewnić o bliskości Papieża z mieszkańcami tych afrykańskich krajów.

Radio Watykańskie rozmawiało z kard. Parolinem na lotnisku w Paryżu, tuż przed odlotem do Kinszasy. „Papież wie, że ludzie są zawiedzeni z powodu odłożenia podróży. Prosił, abym zapewnił mieszkańców tych krajów, że osobiście do nich przybędzie, jak tylko pozwoli mu na to zdrowie” – powiedział watykański sekretarz stanu. Dodał, że charakter jego wizyty jest przede wszystkim duszpasterski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję