Reklama

Niedziela Legnicka

50 lat parafii w Miłkowicach

W dniu 18 maja 2022 r., parafia Niepokalanego Poczęcia w Miłkowicach, obchodziła uroczystości z okazji 50 lecia swojego istnienia.

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz 50 lecia

Miłkowice

ks. Piotr Nowosielski

Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, a uczestnikami byli parafianie oraz przybyli goście, a wśród nich przedstawiciele władz.

Wśród duchowieństwa, obecni byli księża na różne sposoby związani z tą parafią; jako parafią rodzinną, parafią w które pracowali jako proboszczowie bądź wikarzy, bądź też należą do tego samego dekanatu.

Obecny proboszcz parafii, ks. Remigiusz Bernasiewicz, podkreślał radość z obecności jednego z pierwszych proboszczów salezjańskich ks. Henryka Soboniaka SDB który był tu proboszczem w latach 1972-81, objąwszy parafię po tragicznej śmierci pierwszego proboszcza ks. Ludwika Macalaka SDB. Obecni byli także m.in.: pierwszy proboszcz spośród księży diecezjalnych ks. Maciej Wesołowski (1992-93), czy też pełniący dotąd najdłużej tą funkcję ks. Władysław Sanak (1995-2009).

Obecny gospodarz parafii, mówiąc o jej historii, przypomniał że najpierw tworzyła ona Samodzielny Wikariat należący do dekanatu Lubin Legnicki, wydzielony z parafii Zimna Woda z siedzibą w Grzymalinie. W 1967 r., przybyli do Miłkowic księża salezjańscy: Jan Włodawski i Tadeusz Repich, którzy rozpoczęli pracę duszpasterską w pełnym wymiarze. Od 1968 r. pracę duszpasterską kontynuował wspomniany wcześniej ks. Macalak ze współpracownikiem ks. Szymonem Jachem.

W 1971 r. odbyła się wizytacja która przeprowadził ówczesny biskup wrocławski Wincenty Urban. Wiosną 1972 r., po odbytych misjach parafialnych, Wrocławska Kuria Metropolitalna wydała 10 IV 1972 r., stosowny Dekret, mocą którego z dniem 23 kwietnia 1972 r., powstała ta parafia, wydzielona z parafii Zimna Woda, a obejmująca miejscowości: Miłkowice, Siedliska i Studnicę.

Po 20 latach pracy księży Salezjanów, parafia została przejęta przez księży diecezjalnych, w nowo powstałej diecezji legnickiej. Wspomnianym pierwszym proboszczem był ks. Maciej Wesołowski a wikariuszem ks. Maciej Oliwa.

Reklama

Obecne uroczystości również zostały poprzedzone misjami parafialnymi, które poprowadzili O. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej: O. Marcin Szwarc OMI z Kodnia i O. Jarosław Kędzia OMI z Siedlec.

Podczas uroczystości homilię, jako jedną nauk rekolekcyjnych podczas trwających jeszcze do 22 maja misji parafialnych, wygłosił O Marcin.

Na zakończenie, Biskup legnicki pobłogosławił i odsłonił okolicznościową płytę, upamiętniającą dotychczasowych proboszczów na przestrzeni ostatnich 50 lat.


  


2022-05-22 19:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To już/dopiero 50 lat parafii w Czerwonej Wodzie

[ TEMATY ]

parafia

Czerwona Woda

jubileusz 50 lecia

ks. Piotr Nowosielski

W dniu 2 maja 2022 r., parafia Wniebowzięcia NMP w Czerwonej Wodzie, świętowała wspomnienie wydarzenia, które miało miejsce 12 kwietnia 1972 r.

Z archiwum

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: 60-lecie święceń kapłańskich

2022-06-24 21:30

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

ks. Paweł Gabara

4 księży archidiecezji łódzkiej obchodzi 60-lecie święceń kapłańskich.

24 czerwca 1962 r. święcenia kapłańskie odbyły się w dwóch miejscach. Jednym z nich była

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję