Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Koncert na 1000 strun

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Po raz pierwszy w Łodzi wystąpił Zespół Wiktorska Harp Open i Soliści. Kilkunastu harfistów grających na harfach celtyckich i pedałowych, to uczniowie czterech warszawskich szkół muzycznych I i II stopnia.

Młodzi artyści dzielili się z publicznością pasją do muzyki. Koncert prowadziła Agnieszka Sztuk. Zespół regularnie koncertuje pod dyrekcją i kierownictwem muzycznym Anny Sikorzak – Olek. Zgromadzeni w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus wysłuchali utworów m.in.: Heigh – Ho z filmu „Królewna Śnieżka” F. Churchilla, „Preludium” J.F. Haendla, „Życzenie” F. Chopina, „Serenadę melancholijną” A. Hasselmansa, temat przewodni z filmu „Jasminum” Z. Koniecznego, „Lolitę tańczącą” M. Tourniera oraz na finał w wykonaniu całego zespołu „Barocco flamenco” D. Hensona – Conanta.

Wszystkich słuchaczy zachwycił utwór „Danza de Luzma” A.R. Ortiza w wykonaniu całego zespołu. Utwór przygotowano dwa lata temu na światowy koncert, który niestety nie odbył się z powodu pandemii. - Koncert pod każdym względem wyjątkowy. Tyle harf w jednym miejscu, a przecież harfa to rzadki instrument. Grały też dzieci, które kontrastowały swoim wzrostem z tymi instrumentami. Wszystkich utworów przepięknie wykonanych słuchało się z wielką uwagą. Była to wspaniała uczta muzyczna – powiedział Tomasz Anielak radny Rady Miejskiej.

Reklama

Widzowie wysłuchali również krótkiego wykładu Pani dyrygent jak należy grać na harfie. Chętni mogli popróbować swoich umiejętności na tym instrumencie i zagrać razem z zespołem. Przed łódzką publicznością wystąpiła też, jako gość specjalny z USA, Ann-Marie Horcheram ze swoją malutką zieloną harfą. - Taki koncert nie zdarza się często, przeżyłem niesamowitą ucztę artystyczną. Kościół Jezuitów znany jest z tego, że odbywają się tu koncerty różnej muzyki m.in. żydowskiej, góralskiej, muzyki poważnej i takiej jak dzisiaj. Zaprosiłem zespół na drugi koncert, tym razem na kolędy z harfami – powiedział Piotr Adamczyk wicemarszałek Województwa Łódzkiego, który wręczył na zakończenie wszystkim artystom upominki.

Koncerty odbywają się pod honorowym patronatem ks. abpa Grzegorza Rysia metropolity łódzkiego, prof. Piotra Glińskiego wicepremiera i ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Tobiasza Bocheńskiego wojewody łódzkiego, Grzegorza Schreibera marszałka województwa łódzkiego i Hanny Zdanowskiej prezydenta miasta Łodzi.

2022-05-26 15:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Otwarcie wystawy Ziemie Biblijne

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W Duszpasterstwie Akademickim „Piątka” została otwarta wystawa malarstwa Izabeli Marii Trelińskiej – Ziemie Biblijne. Otwierając wernisaż ks. Piotr Tarabasz duszpasterz akademicki powiedział, że wydarzenie to zbiega się z obchodami stulecia konsekracji świątyni pw. św. Stanisława Kostki. - W związku z tak ważną rocznicą postanowiłam pokazać obrazy biblijne, których tematyką jest droga do Boga – podkreśliła malarka.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: zmiany personalne 2022 r.

2022-06-23 13:45

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

zmiany kapłanów

flickr.com/photos/archidiecezjakrakow

W dniu wczorajszym, w Sali Królewskiej Pałacu Arcybiskupów Krakowskich abp Marek Jędraszewski wręczył dekrety kierujące kapłanów Archidiecezji Krakowskiej do nowych zadań i miejsc posługi duszpasterskiej.

Abp Marek Jędraszewski zaznaczył, że wręczenie nominacji na nowe placówki do posługi w Archidiecezji Krakowskiej jest finałem wielu tygodni osobistych rozmów z kapłanami. – W zdecydowanej większości były to dla mnie rozmowy budujące – zwłaszcza wtedy, gdy słyszałem: „ślubowałem posłuszeństwo biskupowi”. Dla mnie to jest Kościół – mówił metropolita. Zaznaczył, że to wyraz wspólnego zatroskania o dobro naszej archidiecezji, podkreślając, aby kapłani te nowe zadania przyjmowali w duchu wielkiej ufności, że Pan Bóg błogosławi.

CZYTAJ DALEJ

LN siatkarzy - USA - Polska 1:3

2022-06-26 18:14

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

tvp.sport/facebook.com

Polscy siatkarze wygrali z Amerykanami 3:1 (21:25, 25:23, 26:24, 25:22) w ostatnim występie w turnieju Ligi Narodów w Sofii. To siódme zwycięstwo w tych rozgrywkach biało-czerwonych, którzy doznali do tej pory jednej porażki i mogą być praktycznie pewni awansu do fazy finałowej w Bolonii.

USA - Polska 1:3 (25:21, 23:25, 24:26, 22:25).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję