Reklama

Kultura

„Exodus” W Norwegii – „Śląsk” W Trondheim

Artyści baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpią 30 i 31 maja w norweskim Trondheim z widowiskiem baletowym „Exodus” do muzyki Wojciecha Kilara w chorografii Michaiła Zubkowa.

Koncerty odbędą się w ramach projektu „Muzyczne re-transmisje. Tworzenie mostów kulturalnych w relacjach środowisk muzycznych Polski i Norwegii”, dofinansowanego w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki” w ramach MF EOG 2014 – 2021.

W projekt wpisują się również czerwcowe koncerty chóru Trondheim Symphony Orchestra i Zespołu „Śląsk”, które planowane są w Częstochowie (21 czerwca, Filharmonia Częstochowska), Chorzowie (22 czerwca, Chorzowskie Centrum Kultury) i Bielsku Białej (23 czerwca, Cavatina Hall) – wstęp na te koncerty będzie wolny.

Projekt oparty jest na promowaniu norweskiej i polskiej kultury muzycznej. Obejmuje szereg wydarzeń artystycznych w Norwegii i Polsce, realizowanych przez „Śląsk” oraz Trondheim Symphony Orchestra. Wspólne działania mają poszerzyć współpracę i wzmocnić rolę partnerów projektu w kształtowaniu kultury narodowej.

Część projektowych przedsięwzięć została już zrealizowana. W październiku ubiegłego roku odbyła się konferencja metodyczna dla młodych artystów, przeprowadzona w formule hybrydowej (również on-line). Spotkanie dotyczyło wsparcia działalności artystycznej młodych osób, rozpoczynających samodzielną aktywność w tej branży jako freelancerze lub jako start-up. W konferencji uczestniczyły osoby reprezentujące instytucje dysponujące w tym zakresie środkami finansowymi oraz specjaliści od zagadnień aplikacji o fundusze.

W kwietniu tego roku w siedzibie „Śląska” w Koszęcinie odbyły się międzynarodowe warsztaty wokalne, które z artystami chóru Zespołu „Śląsk” przeprowadziła chórmistrzyni Trondheim Symphony Orchestra – Urša Lah Rasmussen. Podczas trzech sesji pracowała nad repertuarem, który w czerwcu, w Polsce, zaprezentują artyści „Śląska” i chóru Trondheim Symphony Orchestra. Zakres repertuarowy warsztatów objął między innymi utwory klasyczne oraz współczesnego norweskiego kompozytora Ståle Kleiberg’a. W koszęcińskich warsztatach uczestniczyły także dwie grupy folklorystyczne: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej oraz zespół wokalny Kupskie Echo – częściowo reprezentujący mniejszość niemiecką. Celem warsztatów było zapoznanie się z rdzenną kulturą muzyczną Norwegii oraz doskonalenie umiejętności wokalnych. Tematyka objęła m.in. joik – tradycyjny śpiew norweskich ludów rdzennych.

Reklama

W najbliższym czasie, w ramach projektu odbędą się koncerty Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Norwegii. W Teatrze Olavshallen Concert Hall w Trondheim artyści baletu zaprezentują dwukrotnie spektakl baletowy „Exodus”. Oparty na stylistyce tańca współczesnego, pełen ekspresji i historycznych inspiracji, spektakl jest wyrazem poszukiwań artystycznych „Śląska”, od lat otwartego na ciekawe, nowatorskie projekty. To swoiste spotkanie kultur, pokazanie innego typu tańca oraz muzyki inspirowanej dziełami „Śląska”. Jego twórcą jest choreograf i kierownik baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Michaił Zubkow, który opierając się na treściach i emocjach zawartych w muzyce światowej sławy kompozytora Wojciecha Kilara, ukazał życie jako podróż w poszukiwaniu szczęścia, zaspokojenia własnych pragnień i bliskości drugiego człowieka.

Trondheim Symphony Orchestra jest jedną z najważniejszych, rządowych norweskich instytucji muzycznych. Od momentu założenia (1909 r.) nastawiona jest na produkcję i prezentację wydarzeń muzycznych na najwyższym poziomie. Trondheim Symphony Orchestra ma złożony model organizacyjny, obejmujący działalność symfoniczną, operową i teatralną. Zespół jest otwarty na partnerstwa międzynarodowe, również z polskim środowiskiem muzycznym. W ramach projektów polsko-norweskich współpracował z Filharmonią Narodową, Filharmonią Podlaską oraz Operą Krakowską.

Projekt „Muzyczne re-transmisje. Tworzenie mostów kulturalnych w relacjach środowisk muzycznych Polski i Norwegii” przyczyni się do wzmocnienia relacji pomiędzy norweskimi i polskimi instytucjami kultury oraz wpłynie na rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy twórcami i uczestnikami życia kulturalnego obu krajów. Poprzez wymianę doświadczeń, wiedzy oraz praktykę w zakresie udziału w kulturze, bez wątpienia poszerzy znajomość tradycji muzycznych Norwegii i Polski.

Więcej informacji o projekcie: Zobacz

2022-05-26 14:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strzegom: Kolędy w znakomitym wykonaniu

[ TEMATY ]

Strzegom

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

Krystyna Smerd

Koncert kolęd Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" został przyjęty entuzjastycznie!

Koncert kolęd Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk

Wielkie bogactwo polskich kolęd w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” rozbrzmiało w strzegomskiej bazylice.

W przeddzień świąt Narodzenia Pańskiego, w kolorowym świetle reflektorów i choinkowych lampek w sąsiedztwie Bożonarodzeniowej szopki zaprezentował się jeden z najbardziej podziwianych na świecie polskich zespołów ludowych pod batutą Wojciecha Wantuloka.

CZYTAJ DALEJ

Psychiatra: depresja będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym

2022-12-05 08:23

[ TEMATY ]

depresja

Adobe.Stock

Ocenia się, że najpoważniejszym problemem społecznym na świecie będzie niebawem depresja – powiedział PAP psychiatra Jacek Koprowicz, kierownik Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu MSWiA w Warszawie.

Psychiatra podkreślił, że depresja bez wątpienie jest już poważną chorobą cywilizacyjną. „Jest to jeden z głównych czynników inwalidyzujących społeczeństwo, nie tylko w Polsce, ale na całym globie” – podkreślił Koprowicz.

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-05 20:36

[ TEMATY ]

KUL

upamiętnienie

BP KUL

Podczas Akcji „Reinhardt” zginęło dwa miliony Żydów, tylko z powodu swojego pochodzenia. Musimy działać wspólnie, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Heschela. To bardzo ważna inicjatywa, symbol wzajemnego zaufania, dialogu i zrozumienia, a to jest dokładnie to, czego dziś potrzebujemy – powiedział ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia ofiar niemieckiej akcji „Reinhardt” w 80.. rocznicę jej rozpoczęcia. Wydarzenia w Lublinie zorganizowało Centrum Heschela KUL.

O tej wartości naszej wspólnej historii i misji związanej z jej przekazywaniem mówił również rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przypomniał, że wśród pierwszych ofiar niemieckiego terroru w Lublinie znaleźli się także wykładowcy KUL, w tym rektor uczelni ks. prof. Antoni Szymański. „Pamięć o tych wydarzeniach musi być podtrzymywana, szczególnie wśród młodych ludzi, także z wykorzystaniem nowym mediów i technologii komunikacji. To również zadanie Centrum Heschela KUL" – podkreślał ks. prof. Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję