Reklama

Niedziela Wrocławska

Ze św. Ritą w Turowie

22 maja w parafii pw. Narodzenia NMP w Turowie odbyło się wprowadzenie sztandaru z wizerunkiem świętej Rity z Cascii. Nabożeństwa ku tej świętej rozpoczęły się w 2016 roku i każdego miesiąca za jej wstawiennictwem modli się wiele osób, nie tylko z miejscowej wspólnoty parafialnej.

Archiwum parafii

Sztandar poświęcony św. Ricie z Cascii

Sztandar poświęcony św. Ricie z Cascii

Uroczystość odbyła się na Mszy świętej, którą rozpoczęła pieśń „Przychodzimy z różą w dłoni”. Wprowadziła ona wiernych w obecność świętej Rity. Następnie ks. Henryk Rój, proboszcz parafii przywitał zgromadzonych i zapowiedział wejście sztandaru. Poczet w haftowanych szarfach uroczystym krokiem wprowadził chorągiew przy dźwiękach pieśni „O święta Rito przemożna Pani”. Wersy „dziś oddajemy Ci naszą cześć i za opiekę chcemy Ci w dani wdzięczności wieniec serc naszych spleść” były mottem przewodnim tej uroczystości. Następnie kapłan pobłogosławił i poświęcił chorągiew, na której znalazł się napis: „Jeśli ufasz Bogu, wszystko jest możliwe” i przypomina, „że dla Boga nie ma nic niemożliwego” (Łk 1,37; por. Łk 18,27; Mk 19,27; Mk 10,27).

Podczas homilii ks. proboszcz odczytał fragment opisu śmierci św. Rity. Przypomniał, że wszystkie siostry augustianki z klasztoru w Cascii gromadziły się nawet w korytarzach klasztoru, by towarzyszyć siostrze Ricie w godzinie jej odejścia. Czas ten był poprzedzony długą chorobą świętej, która przykuła ją do łóżka. Jednak moment jej śmierci był wyjątkowy – jedna z sióstr otworzyła maleńkie okienko celi, żeby wpuścić do środka nieco wiosennego powietrza w obawie, że zapach śmierci stanie się nie do wytrzymania. Tak się jednak nie stało, gdyż cela wypełniła się silnie kwiatowym zapachem, który nie pochodził z ogrodu – to była woń świętości. Siostra Rita odchodziła do wieczności i wszyscy zgromadzeni wiedzieli, że właśnie jej dusza udała się bezpośrednio na spotkanie z Panem.

Pod koniec Mszy nastąpił obrzęd błogosławieństwa i poświecenia róż przy dźwiękach pieśni „Gdy w kościele róż tysiące”. Słowa „święta Rita jest wśród nas, po kwiecistej stąpa łące i wyprasza wiele spraw” otworzyły modlitwę koronką do świętej Rity w intencjach poleconych przez parafian i pielgrzymów. Na zakończenie uroczystości ksiądz Henryk Rój pobłogosławił zgromadzonych relikwiarzem świętej Rity.

Reklama

Relikwie habitu św. Rity zostały przywiezione bezpośrednio z Sanktuarium św. Rity w Cascii z inicjatywy obecnego proboszcza. Odbyło się to podczas parafialnej pielgrzymki do Włoch w lipcu 2016. Po powrocie z pielgrzymki bardzo szybko, bo już 22 sierpnia 2016 odbyło się pierwsze nabożeństwo w obecności relikwii świętej Rity. Początkowo miało bardzo skromny charakter – zorganizowane w kaplicy cmentarnej, gdyż obecny kościół był wówczas w remoncie, w niewielkim gronie parafialnych pątników i ich rodzin, którzy już wtedy czuli, że właśnie rozpoczyna się coś wyjątkowego. Nikt wtedy nie myślał jeszcze o uroczystych Mszach świętych z rzeszami pielgrzymów i święceniem róż, ale każdy czuł, że obecność tej wyjątkowej świętej w turowskiej parafii na zawsze ją odmieni.

Mijał czas, remont się skończył, nabożeństwa wróciły do kościoła głównego, Msze z formularza o świętej Ricie znalazły stałe miejsce w kalendarzu parafii, a ilość czcicieli świętej Rity z każdym nabożeństwem zaczęła wzrastać. W kwietniu 2017 pierwszy raz została zorganizowana możliwość podejmowania czerwonych róż w przedsionku kościoła z myślą o tych, którzy świętą Ritę odwiedzają pierwszy raz i nie wiedzą o jej wyjątkowym symbolu – czerwonej róży.

Z czasem zaczęło przybywać pątników spoza parafii, którzy dowiedzieli się o szczególnym wstawiennictwie świętej od Róż. Oprócz próśb zaczęły pojawiać się również podziękowania w przeróżnych sprawach, które lokalni i napływowi czciciele powierzali świętej Ricie w miejscowym kościele.

Prężnie rozwijający się w parafii kult zaowocował wprowadzeniem do kościoła i poświęceniem figury świętej Rity w październiku 2017 roku. Podświetlona figura została ustawiona w ołtarzu bocznym, gdzie towarzyszy Piecie, a u jej stóp po nabożeństwach układane są czerwone róże podarowane przez tych, którzy zanoszą do niej błagania i tych, których prośby wysłuchała.

Reklama

O tym, że św. Rita z Cascii wysłuchuje próśb tych, którzy z wiarą proszą, świadczy wydarzenie z 2018 roku. W tamtym czasie szerokim echem w Polsce odbiła się historia choroby małej parafianki Oliwki i zbiórka na rzecz kosztującej 5 milionów operacji jej serca. Dopiero szczególne wstawiennictwo świętej Rity, szerokie zaangażowanie w świecie rzeczywistym i wirtualnym ludzi bezpośrednio oddanych życiu parafii oraz tworzącej ją wspólnoty parafialnych miejscowości umożliwiło takie rozpędzenie zbiórki, że potrzebna kwota została zebrana 15.08.2018 r., a więc dwa tygodnie przed założonym terminem jej zakończenia. To wydarzenie stało się dla parafii szczególnym znakiem wyjątkowej opieki świętej Rity i skuteczności jej orędownictwa w sprawach polecanych jej wstawiennictwu w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Turowie.

W turowskiej parafii św. Rita cieszy się kultem, który przejawia się w mnogości pielgrzymów co miesiąc nawiedzających kościół i uczestniczących w Mszach świętych z nabożeństwem.

2022-05-27 15:31

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: Seminarium Duchowne przeniesione do Poznania

2022-06-27 19:37

[ TEMATY ]

seminarium

Seminarium w Bydgoszczy/Facebook

„Te Deum” na zakończenie roku akademickiego wybrzmiało w Wyższym Seminarium Duchownym im. bł. bp. Michała Kozala w Bydgoszczy. Decyzją ordynariusza uczelnia przechodzi restrukturyzację swej organizacji i sposobu funkcjonowania. Dalszą formację alumni będą kontynuować w Poznaniu.

Przy podejmowaniu decyzji wzięto pod uwagę: wymogi uniwersyteckie co do liczby studentów na zajęciach oraz zalecenia kongregacji względem liczby kleryków w seminariach.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja zielonogórsko-gorzowska. Ks. Adrian Put nowym biskupem pomocniczym

2022-06-28 13:41

archiwum

Ks. Adrian Put, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze oraz redaktor odpowiedzialny Aspektów został mianowany biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosiła dziś, 28 czerwca, w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Informacja została podana do wiadomości w siedzibie kurii diecezjalnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję