Reklama

Wzór kryształowej postaci

Postać Służebnicy Bożej Anny Jenke jest bliska nie tylko jarosławianom. Jej pedagogika, dobroć, głęboka wiara, wrażliwość na krzywdę ludzką i świętość znane są w całej niemal Polsce. Działające w Jarosławiu Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke upowszechnia bogaty testament tego nieodżałowanego pedagoga. Wiele cennych pod względem naukowym, dydaktycznym, wychowawczym i poznawczym prac napisała związana z TPAJ s. dr Bernadeta Lipian. Ukazuje w nich bogatą osobowość Nauczycielki, która trwa w swej drodze na ołtarze Kościoła powszechnego. Przed z górą rokiem zakończył się proces beatyfikacyjny Anny Jenke na szczeblu archidiecezji przemyskiej.
11 sierpnia w kościele pw. Świętych Stanisława i Mikołaja odbyła się kolejna Msza św. o beatyfikację Anny. Uroczystej koncelebrze przewodniczył sekretarz Kongregacji ds. Świętych w Watykanie abp Edward Nowak. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, władz miasta i powiatu, TPAJ, środowisk oświatowych, Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym itp.
Homilia abp. Nowaka traktowała o potrzebie pielęgnowania i umacniania postaw religijnych w życiu codziennym wzorem Anny Jenke, która Bogu powierzyła swoje życie duchowe, zawodowe, pracę dydaktyczną i działalność wychowawczą. "(...) Prosimy Boga o pomyślne prace beatyfikacyjne Anny. Wy znacie ją bardzo dobrze. Są dostępne jej dzienniczki i rozważania. Czytając je wiemy, że zawierają wielkie bogactwo, że mogą być bardzo pożyteczne w naszym osobistym życiu duchowym. Można powiedzieć o niej śmiało, że była świadkiem wiary, że była świadkiem obecności Chrystusa na świecie" - powiedział m.in. abp Edward Nowak. "Dziękujemy Panu Bogu za tę kryształową postać, za naszą wspaniałą rodaczkę. Modlimy się, aby Pan Bóg ozdobił ją chwałą ołtarzy, aby Kościół wskazał na nią jako na wielkiego świadka obecności Chrystusa w Kościele".
Abp Nowak dokonał również poświęcenia organów zainstalowanych w jarosławskiej świątyni. Po Mszy św. udał się na modlitwę do Krypty, w której złożone są doczesne szczątki sługi Bożej Anny Jenke.
Należy zauważyć, że Gość z Watykanu wygłaszając homilię wyszedł przed ołtarz, do wiernych, a po Eucharystii z wieloma witał się i serdecznie rozmawiał. Śpiewy liturgiczne wykonał znakomity przemyski Chór "Magnificat" pod kierunkiem ks. prof. Gniadego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hubert Hurkacz triumfował w tenisowym turnieju ATP w Metz

2021-09-26 19:04

[ TEMATY ]

tenis

Krzysztof Tadej

Huber Hurkacz

Huber Hurkacz

Hubert Hurkacz triumfował w halowym turnieju tenisowym ATP w Metz. W finale pokonał Hiszpana Pablo Carreno-Bustę 7:6 (7-2) 6:3.

To czwarty w karierze 24-letniego wrocławianina tytuł w singlu. Wszystkie poprzednie wywalczył w USA. Wcześniej w tym sezonie zwyciężył w Delray Beach i prestiżowej imprezie w Miami, a w 2019 roku wygrał w Winston-Salem. W trwającym sezonie osiągnął także półfinał wielkoszlemowego Wimbledonu.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z Prymasem Tysiąclecia

2021-09-26 23:29

Marzena Cyfert

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Małujowice, Gać i Psary to miejscowości, w których 26 września można było wysłuchać prelekcji o bł. kardynale Stefanie Wyszyńskim. Na zaproszenie proboszcza ks. Tomasza Sałowskiego parafie odwiedziła Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik wydawnictwa Soli Deo.

Witając zebranych, ks. Sałowski podkreślił, że kard Wyszyński jest autorytetem i patronem na dzisiejsze trudne czasy. – Niech będzie nam, jak wielu o nim mówi, ojcem, a my bądźmy, jak mawiał do nas w kazaniach, dziećmi Kościoła – mówił ks. Sałowski. Kapłan podkreślił radykalizm ewangeliczny Prymasa Tysiąclecia. – Czy kard. Wyszyński był radykalny? Był w swoim nauczaniu. Powiedział: Dość! kiedy władza komunistyczna nie szanowała Kościoła. Protestował przeciwko systemowi totalitarnemu, niesłusznemu osądowi. Ale przede wszystkim był radykalny dla siebie. W Komańczy przygotował sobie schemat dnia tak surowy jak w zakonie. Radykalnie też dążył do przebaczenia – mówił ksiądz kustosz i przytoczył jedną z myśli Prymasa: „Pamiętajcie, jeżeli przyjdą zniszczyć ten Naród, zaczną od Kościoła, bo Kościół jest siłą tego Narodu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję