Reklama

Niedziela Częstochowska

Czytali o miłości

10 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej radomszczanie czytali wybrane fragmenty adhortacji apostolskiej papieża Franciszka o miłości w rodzinie „Amoris laetitia” („Radość miłości”). Spotkanie z udziałem abp. Wacława Depo oraz przedstawicieli władz parlamentarnych i samorządowych odbyło się w ramach XXI Radomszczańskich Dni Rodziny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyrażając radość z faktu, że wydarzenie może się odbywać po przerwie wymuszonej pandemią, Anita Janczak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku, powiedziała, że instytucja „ma ogromny zaszczyt być cząstką tego pięknego dzieła”. Nawiązując do tematu lektury, podkreśliła, że miłość i rodzina „to jedne z najpiękniejszych i najważniejszych wartości w naszym życiu”.

Wprowadzając do czytania adhortacji, abp Wacław Depo przypomniał za św. Janem Pawłem II, że „Kościół zdradziłby człowieka, gdyby nie głosił mu orędzia o rodzinie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Bez miłości prawdziwej, bezinteresownej, (...) oddającej siebie nie byłoby radości jako stanu, który innymi słowy tłumaczy się jako szczęście – zaznaczył.

Metropolita częstochowski pozdrowił również wszystkich organizatorów i uczestników XXI Radomszczańskich Dni Rodziny. – Zawsze z dumą i głośno mówię o was w Częstochowie – przyznał.

W drugiej części spotkania rozstrzygnięto konkurs literacki zorganizowany z okazji XXI Radomszczańskich Dni Rodziny. Zwyciężyła w nim Anna Dębkowska z Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku. II miejsce zajęła Olga Zatoń z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 w Radomsku, a podium uzupełniła Joanna Kowalczyk, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Radomsku. Przyznano także pięć wyróżnień.

Tytuł zwycięskiej pracy to „List do ojca alkoholika”. – Napisałam go na podstawie prywatnych doświadczeń związanych z życiem u boku taty, który niestety nadużywał alkoholu – powiedziała „Niedzieli” Anna Dębkowska. Dodała, że pisanie o takich sprawach to dla niej „forma terapii, która bardzo pomaga”. – Wydaje mi się, że każdy, kto ma jakiś problem, powinien zacząć o tym pisać, nawet w listach sam do siebie, żeby to po prostu schować do jakiegoś pamiętnika i w ten sposób wygadać się, jeśli nie ma komu. Bo niestety w tych czasach nie każdy pomoże, kiedy trzeba – ubolewała.

Reklama

Opiekunem Anny Dębkowskiej była Aneta Jędrzejczyk, nauczycielka języka polskiego. Jak przyznała, jej rola ograniczyła się do minimum. – To była praca pisana z serducha, z przykrych doświadczeń. Nikomu tego nie życzę, ale o samej pracy mogę powiedzieć, że była genialna. Łezka się w oku zakręciła. Ja naniosłam tylko kosmetyczne, stylistyczno-językowe poprawki – podkreśliła.

– Chcieliśmy uhonorować i dostrzec te prace, w których widoczny był osobisty punkt widzenia na prezentowane sprawy. To jest bardzo ważne, by to, co młodzież pisze, wynikało z głębi serca, a nie z tzw. poprawności politycznej – zauważył Andrzej Sucharski, przewodniczący jury.

Podczas spotkania śpiewał zespół Ichtis wraz z gośćmi.

2022-06-10 17:10

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zagłosowaliśmy i co dalej?

2024-06-12 07:00

[ TEMATY ]

punkt widzenia

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

„Quo vadis Europo?” To pytanie można byłoby sobie zadać po ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego w krajach naszego kontynentu. Polska szybko poznała wyniki głosowania, przez media zdążyła przetoczyć się gorąca dyskusja nad wynikami, listami wyborczymi i poszczególnymi nazwiskami. Wciąż nie są znane pełne wyniki w całej UE, a po tegorocznych wyborach mandatów do rozdzielenia w Parlamencie Europejskim jest 720. Sukces prawicowych partii w wyborach europejskich nie zmieni jednak znacząco układu w samej izbie.

Tak, jak dotychczasowa koalicja centroprawicy, socjaldemokratów i liberałów posiadała prawie 60 procent mandatów, tak na dziś (nie we wszystkich krajach podliczono wszystkie głosy) Europejska Partia Ludowa, Socjaliści Demokraci oraz Renew Europe mogą liczyć na 400 mandatów, czyli ok. 55 procent wszystkich w Parlamencie Europejskim. Oczywiście te liczby mogą ulec niewielkiej zmianie, a może i powstać inny niż powyższy układ polityczny, ale ciężko mi uwierzyć, że nawet EPL, które przedstawia się jako partia centrum – miałaby w jakiejkolwiek konfiguracji sprzymierzyć się z prawicą. Nawet gdyby była na to szansa, to łączna liczba mandatów EPL i ECR to za mało do rządzenia, a socjaliści w takiej kolorowej koalicji nie wezmą udziału.

CZYTAJ DALEJ

Komisja Duszpasterstwa KEP za utrzymaniem aktualnego porządku prawnego dotyczącego handlu w niedzielę

2024-06-12 07:19

[ TEMATY ]

handel

KEP

handel w Niedzielę

Adobe.Stock

Opowiadamy się za zachowaniem aktualnej ustawy o handlu w niedzielę z 2018 roku. Podkreślamy, że nie oznacza ona całkowitego zakazu handlu w te dni i nie powoduje braku dostępu do produktów pierwszej potrzeby – czytamy w Stanowisku Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski w sprawie planowanych zmian ustawy o handlu w niedzielę.

Komisja Duszpasterstwa KEP wydała Stanowisko w kontekście planowanych zmian ustawodawczych dotyczących handlu w niedzielę i święta. „Ufając, że wespół ze wspólnotą wierzących obywateli naszego kraju, opowiadamy się za zachowaniem aktualnej ustawy o handlu w niedzielę z 2018 roku. Podkreślamy, że nie oznacza ona całkowitego zakazu handlu w te dni i nie powoduje braku dostępu do produktów pierwszej potrzeby” – podaje Stanowisko.

CZYTAJ DALEJ

Nowy sekretarz generalny Episkopatu: nowa funkcja bardzo zmieni moje dotychczasowe życie

2024-06-13 07:15

[ TEMATY ]

bp Marek Marczak

PAP/Marcin Obara

Nowa funkcja bardzo zmieni moje dotychczasowe życie - przyznał w środę nowy sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak. Dodał, że dotąd był biskupem żyjącym blisko ludzi i nie ma dużego doświadczenia w kontaktach z mediami.

W środę w Warszawie zakończyły się trzydniowe obrady 398. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję