Reklama

Niedziela Częstochowska

Ks. Selejdak: kapłaństwo pozostanie tajemnicą

– Módlmy się, abyśmy na nowo odkryli piękno powołania – powiedział ks. prał. Ryszard Selejdak. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie przewodniczył 11 czerwca Mszy św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie z okazji 38. rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich przez 23 księży archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej.

W homilii ks. Selejdak przybliżył postać św. Barnaby Apostoła w dniu jego wspomnienia. – Był człowiekiem głębokiej wiary i dobroci serca – zaznaczył. Zwrócił uwagę, że pierwszy biskup Cypru „odegrał fundamentalną rolę w życiu i posłudze apostoła Pawła”. Duchowny przypomniał, że to dzięki Barnabie Apostołowie przekonali się do Pawła, któremu z początku nie ufali, mając w pamięci prześladowanie w gminie jerozolimskiej, za które był on odpowiedzialny. – Barnaba całym swoim autorytetem zaświadczył o Pawle przed Apostołami w taki sposób, że przyjęli go do swojego grona – podkreślił ks. Selejdak.

Rektor WSD w Częstochowie zauważył, że kiedy Paweł udał się do rodzinnego Tarsu, Barnaba ponownie mu pomógł, „odszukał go i spowodował, że stał się wielkim Apostołem Narodów”.

Celebrans wskazał, że drogi Barnaby i Pawła rozeszły się tuż przed drugą podróżą misyjną. Barnaba chciał zabrać w nią swojego krewnego Marka. Paweł jednak nie wyraził na to zgody, ponieważ Marek opuścił ich podczas pobytu w Pamfilii w czasie pierwszej podróży.

Maciej Orman/Niedziela

Ks. Selejdak przypomniał, że Barnaba został znienawidzony przez Żydów, aresztowany i ukamienowany na swojej rodzinnej wyspie – na Cyprze. Duchowny wyjaśnił, że jego prawdziwe imię to Józef, a Barnaba to przydomek, który w języku aramejskim oznacza „syna pocieszenia”. – Był człowiekiem, który miał charyzmat pocieszania zasmuconych. Dzięki swojej otwartości, łagodności serca, ogromnej ludzkiej dobroci spowodował, że Paweł odnalazł właściwą drogę i stał się Apostołem Narodów – dodał rektor WSD w Częstochowie.

Maciej Orman/Niedziela

Kapłan stwierdził, że przykład św. Barnaby może być „lekcją dobierania sobie niekiedy współpracowników do posługi pasterskiej; ludzi, którzy gdzieś się zagubili; ludzi «trudnych», którzy może nie cieszyli się zbyt dobrą przeszłością”. – Oni są bardzo chętni do współpracy, ale zamknięci w sobie, w swoim Tarsie, zgorzkniali, osamotnieni, może czekają na nas, abyśmy im dali drugą szansę, abyśmy ich powołali, abyśmy im towarzyszyli, abyśmy im pozwolili działać w Kościele, a może aby później stali się dobrymi współpracownikami na niwie Pańskiej – wskazał ks. Selejdak.

Reklama

Mówiąc o kolejnej rocznicy przyjęcia święceń, duchowny przyznał, że kapłaństwo jest wielkim i niezasłużonym darem od Boga. – Powołanie dla nas, kapłanów, pozostanie tajemnicą nieodgadnioną, tajemnicą do końca naszych dni. To Bóg wybiera i zaprasza. Dlaczego wybrał nas? Z pewnością żaden z nas nie da sobie do końca odpowiedzi – powiedział.

Dziękując za 38 lat posługi kapłańskiej – swojej i kolegów rocznikowych – rektor WSD w Częstochowie wezwał do modlitwy o nowe powołania kapłańskie w dobie ich ogromnego kryzysu. – Od 34 lat obserwujemy w Polsce dramatyczny spadek powołań do kapłaństwa, i on jest coraz większy – ubolewał.

Maciej Orman/Niedziela

Ks. Selejdak wskazał, że w kończącym się roku akademickim w seminariach diecezjalnych w Polsce studiuje 245 alumnów, a w WSD w Częstochowie 36 kleryków z archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej.

Duchowny podkreślił, że oprócz modlitwy o powołania konieczne jest dawanie przez księży czytelnego świadectwa życia i posługi, które może zaowocować przyrostem liczby kandydatów do kapłaństwa. Rektor WSD w Częstochowie wspominał przykład swojego proboszcza z Kromołowa, który od godz. 6 modlił się brewiarzem i czekał na penitentów w konfesjonale. – Ten obraz prostego, uczciwego i radosnego kapłana z pewnością umocnił i moje powołanie – przyznał ks. Selejdak.

Maciej Orman/Niedziela

Celebrans przestrzegał siebie i braci w kapłaństwie przed dawaniem antyświadectwa i przeszkadzaniem młodym w odczytywaniu Bożego głosu.

– Módlmy się, zwłaszcza my, kapłani, abyśmy na nowo odkryli piękno powołania. Trzeba nam się modlić, aby w naszych sercach Pan Bóg dał nam jeszcze większego ducha wdzięczności za kapłaństwo. Trzeba nam modlić się, aby Bóg nam błogosławił i dodawał sił, abyśmy w tym kapłaństwie byli wierni aż do ostatnich naszych chwil – zakończył ks. Selejdak.

2022-06-11 14:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Złoty jubileusz parafii świętokrzyskiej

[ TEMATY ]

Zielona Góra

parafia Podwyższenia Krzyża Świętego

ks. Jerzy Nowaczyk

Karolina Krasowska

Uroczystościom przewodniczy bp Tadeusz Lityński.

Uroczystościom przewodniczy bp Tadeusz Lityński.

W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze trwa uroczysta Msza św. dziękczynna za 50-lat istnienia parafii, połączona z odpustem parafialnym.

Uroczystościom w parafii świętokrzyskiej przewodniczy pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński. Uczestniczą w nich także bp Adam Dyczkowski, przedstawiciel władz miejskich, wojewódzkich i samorządowych, księża, przedstawiciele wspólnot parafialnych, zielonogórskich kół Radia Maryja oraz zaproszeni goście. 

CZYTAJ DALEJ

120 lat temu urodził się Aleksander Kamiński

2023-01-28 08:08

[ TEMATY ]

Armia Krajowa

wikipedia.org

120 lat temu, 28 stycznia 1903 r., urodził się Aleksander Kamiński, harcmistrz, pedagog, żołnierz Armii Krajowej i jeden z dowódców Szarych Szeregów. Autor książki "Kamienie na szaniec", opisującej dzieje 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej i jej członków - "Alka", "Zośki" i "Rudego".

Aleksander Kamiński ps. Kamyk urodził się 28 stycznia 1903 r. w Warszawie. Dwa lata później jego rodzina przeniosła się do Kijowa. Tam też Kamiński kształcił się w rosyjskiej szkole powszechnej. W 1911 r. zmarł jego ojciec, co postawiło matkę w trudnej sytuacji materialnej. Aby pomóc matce, Aleksander przerwał edukację i zdobył posadę bankowego gońca. Z czasem otrzymał awans i jako urzędnik przepisywał bankową korespondencję na maszynie.

CZYTAJ DALEJ

Sympozjum ,,Oblicza pojednania”

2023-01-28 14:31

[ TEMATY ]

Toruń

O. Tadeusz Rydzyk

radiomaryja.pl

W pojednaniu powinniśmy myśleć po katolicku i po polsku, w duchu najlepszych Polaków, naszych wzorców. Śp. ks. bp Stanisław Stefanek mówił o tym, dlaczego nie możemy radzić sobie w Polsce. Kiedyś dawaliśmy radę w najtrudniejszych czasach, nawet komunizmu, gdy nas dzielili. Teraz nie możemy sobie poradzić, bo Polacy i katolicy korzystają z mediów, które nie są polskiego ducha – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, CSsR, prof. AKSiM, dyrektor i założyciel Radia Maryja, podczas sympozjum ,,Oblicza pojednania” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej odbywa się kolejne sympozjum z cyklu ,,Oblicza”. Tegoroczne spotkanie przebiegło pod hasłem „Oblicza pojednania” z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję