Reklama

Niedziela Częstochowska

Ks. Selejdak: kapłaństwo pozostanie tajemnicą

– Módlmy się, abyśmy na nowo odkryli piękno powołania – powiedział ks. prał. Ryszard Selejdak. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie przewodniczył 11 czerwca Mszy św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie z okazji 38. rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich przez 23 księży archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii ks. Selejdak przybliżył postać św. Barnaby Apostoła w dniu jego wspomnienia. – Był człowiekiem głębokiej wiary i dobroci serca – zaznaczył. Zwrócił uwagę, że pierwszy biskup Cypru „odegrał fundamentalną rolę w życiu i posłudze apostoła Pawła”. Duchowny przypomniał, że to dzięki Barnabie Apostołowie przekonali się do Pawła, któremu z początku nie ufali, mając w pamięci prześladowanie w gminie jerozolimskiej, za które był on odpowiedzialny. – Barnaba całym swoim autorytetem zaświadczył o Pawle przed Apostołami w taki sposób, że przyjęli go do swojego grona – podkreślił ks. Selejdak.

Rektor WSD w Częstochowie zauważył, że kiedy Paweł udał się do rodzinnego Tarsu, Barnaba ponownie mu pomógł, „odszukał go i spowodował, że stał się wielkim Apostołem Narodów”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Celebrans wskazał, że drogi Barnaby i Pawła rozeszły się tuż przed drugą podróżą misyjną. Barnaba chciał zabrać w nią swojego krewnego Marka. Paweł jednak nie wyraził na to zgody, ponieważ Marek opuścił ich podczas pobytu w Pamfilii w czasie pierwszej podróży.

Maciej Orman/Niedziela

Ks. Selejdak przypomniał, że Barnaba został znienawidzony przez Żydów, aresztowany i ukamienowany na swojej rodzinnej wyspie – na Cyprze. Duchowny wyjaśnił, że jego prawdziwe imię to Józef, a Barnaba to przydomek, który w języku aramejskim oznacza „syna pocieszenia”. – Był człowiekiem, który miał charyzmat pocieszania zasmuconych. Dzięki swojej otwartości, łagodności serca, ogromnej ludzkiej dobroci spowodował, że Paweł odnalazł właściwą drogę i stał się Apostołem Narodów – dodał rektor WSD w Częstochowie.

Maciej Orman/Niedziela

Kapłan stwierdził, że przykład św. Barnaby może być „lekcją dobierania sobie niekiedy współpracowników do posługi pasterskiej; ludzi, którzy gdzieś się zagubili; ludzi «trudnych», którzy może nie cieszyli się zbyt dobrą przeszłością”. – Oni są bardzo chętni do współpracy, ale zamknięci w sobie, w swoim Tarsie, zgorzkniali, osamotnieni, może czekają na nas, abyśmy im dali drugą szansę, abyśmy ich powołali, abyśmy im towarzyszyli, abyśmy im pozwolili działać w Kościele, a może aby później stali się dobrymi współpracownikami na niwie Pańskiej – wskazał ks. Selejdak.

Reklama

Mówiąc o kolejnej rocznicy przyjęcia święceń, duchowny przyznał, że kapłaństwo jest wielkim i niezasłużonym darem od Boga. – Powołanie dla nas, kapłanów, pozostanie tajemnicą nieodgadnioną, tajemnicą do końca naszych dni. To Bóg wybiera i zaprasza. Dlaczego wybrał nas? Z pewnością żaden z nas nie da sobie do końca odpowiedzi – powiedział.

Dziękując za 38 lat posługi kapłańskiej – swojej i kolegów rocznikowych – rektor WSD w Częstochowie wezwał do modlitwy o nowe powołania kapłańskie w dobie ich ogromnego kryzysu. – Od 34 lat obserwujemy w Polsce dramatyczny spadek powołań do kapłaństwa, i on jest coraz większy – ubolewał.

Maciej Orman/Niedziela

Ks. Selejdak wskazał, że w kończącym się roku akademickim w seminariach diecezjalnych w Polsce studiuje 245 alumnów, a w WSD w Częstochowie 36 kleryków z archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej.

Duchowny podkreślił, że oprócz modlitwy o powołania konieczne jest dawanie przez księży czytelnego świadectwa życia i posługi, które może zaowocować przyrostem liczby kandydatów do kapłaństwa. Rektor WSD w Częstochowie wspominał przykład swojego proboszcza z Kromołowa, który od godz. 6 modlił się brewiarzem i czekał na penitentów w konfesjonale. – Ten obraz prostego, uczciwego i radosnego kapłana z pewnością umocnił i moje powołanie – przyznał ks. Selejdak.

Maciej Orman/Niedziela

Celebrans przestrzegał siebie i braci w kapłaństwie przed dawaniem antyświadectwa i przeszkadzaniem młodym w odczytywaniu Bożego głosu.

– Módlmy się, zwłaszcza my, kapłani, abyśmy na nowo odkryli piękno powołania. Trzeba nam się modlić, aby w naszych sercach Pan Bóg dał nam jeszcze większego ducha wdzięczności za kapłaństwo. Trzeba nam modlić się, aby Bóg nam błogosławił i dodawał sił, abyśmy w tym kapłaństwie byli wierni aż do ostatnich naszych chwil – zakończył ks. Selejdak.

2022-06-11 14:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Andrzej Bobola – objawienie na dzisiejsze czasy

– Jeżeli będziecie potrafili czcić św. Andrzeja Bobolę, doznacie naprawdę niesamowitych łask – powiedział do wiernych parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie ks. Józef Niżnik. Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie 4 lutego wprowadził do częstochowskiej parafii relikwie patrona Polski.

Ks. Niżnik głosił kazania na wszystkich Mszach św. Podkreślił, że św. Andrzejem Bobolą posłużyła się Matka Boża, ponieważ to on jest autorem ślubów, które we Lwowie złożył król Jan Kazimierz. – Kiedy dzisiaj uczestniczę w uroczystej instalacji jego relikwii w waszej parafii, wydaje mi się, że Maryja chce się odwdzięczyć św. Andrzejowi za to, że dzięki niemu Ona jest naszą Królową i Panią – stwierdził kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 10-11

[ TEMATY ]

Trójca

©Renta Sedmkov – stock.adobe.com

Giovanni Maria Conti della Camera, „Trójca Święta” – fresk z kościoła Świętego Krzyża w Parmie

Giovanni Maria Conti della Camera, „Trójca Święta” – fresk z kościoła Świętego Krzyża w Parmie

„Drodzy bracia i siostry, obchodzimy dziś uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Cóż wam mogę powiedzieć o Trójcy? Hm... Jest Ona tajemnicą, wielką tajemnicą wiary. Amen”. To było najkrótsze kazanie, jakie usłyszałem kiedyś w młodości. Wiernych obecnych w kościele to zaskoczyło. Jednych pozytywnie, bo kazanie było wyjątkowo krótkie, inni byli zirytowani, gdyż nie zdążyli się jeszcze wygodnie usadowić w ławce. Wtedy przyszły mi do głowy pytania: Czy o Trójcy Świętej nie możemy nic powiedzieć? Dlaczego więc wyznajemy, że Bóg jest w Trójcy jedyny? Skąd o tym wiemy?

Mówienie o Trójcy nie jest rzeczą łatwą. Wyrażenie trójjedyności jest zawsze trudne do zrozumienia, gdyż według naszego naturalnego sposobu myślenia, trzy nigdy nie równa się jeden, jak i jeden nie równa się trzy. W przypadku nauki o Bogu nie chodzi jednak o matematyczno-logiczny problem, ale o sformułowanie prawdy wiary, której nie sposób zamknąć w granicach ludzkiej logiki. Chrześcijanie wyznają wiarę w jednego Boga w trzech Osobach. Dla wielu jednak to wyznanie nie ma większego znaczenia w życiowej praktyce. W świecie, w którym jest wiele „pomysłów na Boga”, my, chrześcijanie, powinniśmy pamiętać, że to nie my wymyślamy sobie Boga – my Go tylko odkrywamy i poznajemy, gdyż On sam zechciał do nas przyjść i pokazać nam siebie. Uczynił to zwłaszcza przez fakt wcielenia Syna Bożego. To dzięki Niemu wiemy, że Bóg jest wspólnotą trzech Osób, które żyją ze sobą w doskonałej jedności. „Nie wyznajemy trzech bogów – przypomina Katechizm Kościoła Katolickiego (253) – ale jednego Boga w trzech Osobach: «Trójcę współistotną». Osoby Boskie nie dzielą między siebie jedynej Boskości, ale każda z nich jest całym Bogiem: «Ojciec jest tym samym, co Syn, Syn tym samym, co Ojciec, Duch Święty tym samym, co Ojciec i Syn, to znaczy jednym Bogiem co do natury»”. Człowiek wiary nie wymyśla prawdy, lecz ją przyjmuje. Zastanawia się nad nią, podejmując wielowiekowe doświadczenie Kościoła, który wyjaśniał ją zawsze w świetle objawienia.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 27.): Relacja z relacji

2024-05-26 20:55

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

mat. prasowy

Co daje człowiekowi największe szczęście? Co nas najbardziej rani? Jak Maryja przeżywała relacje z ludźmi? I co na pewno warto zrobić z absolutnie każdą relacją? Zapraszamy na dwudziesty siódmy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o maryjnym przeżywaniu relacji z ludźmi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję