Reklama

Niedziela Częstochowska

Kongres Eucharystyczny

Nie zdajecie sobie sprawy, jak jesteście trzykroć piękni – mówił do uczestników Kongresu Eucharystycznego abp Wacław Depo.

Karol Porwich

Błonia Jasnej Góry 11 czerwca zabieliły się dziećmi w strojach pierwszokomunijnych i młodszymi oraz starszymi chłopcami w strojach Liturgicznej Służby Ołtarza – Spotykamy się na Kongresie Eucharystycznym. Jest to diecezjalna pielgrzymka LSO, dzieci pierwszokomunijnych i rocznicowych. Chcemy uwielbić Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Z wielką radością spotykamy się tutaj na Jasnej Górze, by w sposób szczególny wpisać się w kolejny rok programu duszpasterskiego, realizowanego pod hasłem ,,Eucharystia daje życie”. W ten sposób dajemy świadectwo pięknego i radosnego życia. Staraliśmy się wszystko zorganizować jak najlepiej, ale zapewnienie ładnej pogody zostawiliśmy Matce Boże i nie zawiedliśmy się na Niej – mamy piękną, słoneczna pogodę. I mamy też piękne spotkanie – cieszył się ks. Paweł Wróbel z Referatu Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Początek

Całość diecezjalnego spotkania poprzedziła część ewangelizacyjna, muzycznie i modlitewnie przygotowująca do Liturgii. Następnie na Szczycie odprawiono uroczystą, koncelebrowaną Mszę św. Przewodniczył jej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Wszystkich powitał o. Rafał Wilk, podprzeor Jasnej Góry, który cytując papieża Franciszka, powiedział: – W Eucharystii i w innych sakramentach doświadczacie zażylej bliskości Jezusa. Zażywacie i doświadczacie słodyczy i skuteczności jego obecności. Spotykacie Jezusa nie na wyniosłym tronie, ale w Chlebie eucharystycznym. Niech te spotkania będą dla was wszystkich błogosławione, niech Maryja wyprasza wam wszelkie potrzebne łaski.

Słowo

Abp Wacław Depo homilię rozpoczął od przypomnienia trzech cnót teologalnych. – Radość wiary i naszego spotkania jest darem duchowym, który staje się również zadaniem, by dzielić się nim z innymi, a zwłaszcza z tymi, którzy oddalili się od Pana Jezusa i z tymi, którzy cierpią z powodu wojny. Potem wskazał na nadzieję, która zawieść nie może, bo jest rozlana w naszych sercach w momencie chrztu przez Ducha Świętego, którego Jezus wraz z Bogiem Ojcem posłał go do nas. Podsumował tę część homilii, wyjaśniając, czym jest Trójca Przenajświętsza, że jest to wspólnota miłości Ojca i Syna i Ducha Świętego, która dostrzega każdego i każda z nas. – Ona widzi naszą dzisiejszą radość i jedność we wspólnocie Kościoła. A czym jest Kościół? – pytał hierarcha i odpowiadał: – Na pewno nie jest to budynek. Kościół jest Chrystusem obecnym pośród nas, a my razem z Nim. Chrystus żyje i działa, pomimo upływającego czasu. Kościół nie jest przeżytkiem, ani folklorem. W zakończeniu homilii posłużył się cytatem z Jana Pawła II, który w 1983 r. tak mówił do młodych na Jasnej Górze: – Nie zdajecie sobie sprawy jak jesteście trzykroć piękni, kiedy pozostajecie w zasięgu światła Ewangelii Chrystusa i jego sakramentu. Dlatego człowieka należy mierzyć miarą Jego serca i sumienia, bo tylko wtedy dostrzeżemy w nim prawdziwe piękno

Reklama

– podsumował dobitnie swoje duszpasterskie przesłanie. Ksiądz arcybiskup.

Pięknie i modlitewnie

W czasie Liturgii dokonano aktu zawierzenia Panu Jezusowi. Uczynił o główny celebrans Eucharystii. Następnie Przenajświętszy Sakrament niesiony w monstrancji przez abp Wacława Depo, dotarł na jasnogórskie błonia. Hierarcha błogosławił rodziców, dzieci i młodzież. Podniosłej a jednocześnie radosnej atmosferze Mszy św. i liturgicznej części spotkania towarzyszyła muzyka zespołu prowadzonego przez małżeństwo Madejskich. – Spędzam mile czas na Kongresie Eucharystycznym. Jestem tutaj, aby nabrać energii, odświeżyć radość Eucharystii – cieszyła się Kinga Świegot, katechetka z Pątnowa, wyrażając tym samym odczucia większości zgromadzonych.

Zwieńczeniem udanego spotkania był koncert zespołu Arka Noego, którego członkowie są już trzecim pokoleniem artystów. Lider zespołu Robert Friedrich chwalił się wnuczętami, które brylowały na scenie ku uciesze słuchaczy. Spełniło się marzenie organizatorów co do frekwencji, pogody i atmosfery spotkania, które podsumowało bardzo udanie trzyletni program duszpasterski i katechetyczny, poświęcony sakramentowi Eucharystii.

2022-06-11 19:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe cuda świętego stygmatyka

Niedziela Ogólnopolska 39/2020, str. 12-13

[ TEMATY ]

O. Pio

pl.wikipedia.org

Jeszcze za swojego życia Ojciec Pio wzbudzał zarówno podziw, jak i kontrowersje. Przede wszystkim jednak pociągał wiernych do większej pobożności. Czy jego przesłanie jest nadal aktualne? 
Jakie cuda dzieją się obecnie za jego wstawiennictwem? Zapytaliśmy o to br. Romana Ruska, kapucyna, który niemal na co dzień spotyka się z ludźmi doznającymi łask za wstawiennictwem św. Ojca Pio.

Ireneusz Korpyś: Od śmierci Ojca Pio minęły 52 lata, a nadal mówi się o nim tak, jakby żył. Czy Brat dostrzega wpływ tego świętego na nasze życie?

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio, dziecko z Pietrelciny

Niedziela Ogólnopolska 38/2014, str. 28-29

[ TEMATY ]

O. Pio

Commons.wikimedia.org

– Francesco! Francesco! – głos Marii Giuseppy odbijał się od niskich kamiennych domków przy ul. Vico Storto Valle w Pietrelcinie. Ale chłopca nigdzie nie było widać, mały urwis znów gdzieś przepadł. Może jest w kościele albo na pastwisku w Piana Romana? A tu kabaczki stygną i ciecierzyca na stole. W całym domu pachnie peperonatą. – Francesco!

Włoskie małżeństwo – rodzice Ojca Pio

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas do mężczyzn na Jasnej Górze: pobożność maryjna jest dla twardych facetów

2023-09-23 21:44

BPJG

O tym, że chrześcijanin nie wstydzi się być w mniejszości, a pobożność maryjna wyrażająca się w wierności Chrystusowi aż po krzyż jest dla twardych facetów, którzy mają jasne zasady, nie boją się stanąć do walki duchowej mówił na Jasnej Górze podczas 7. „Męskiego Oblężenia” abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 7. „Męskiego Oblężenia” Jasnej Góry. Tematem spotkania był „Mężczyzna w Kościele”.

W homilii abp Galbas podkreślał, że w czasach, kiedy „większość” często kieruje się modą, namiętnościami, ideologią, albo grupowym interesem, „chrześcijanin nie wstydzi się być w mniejszości, bo idzie za podpowiedzią swojego prawego sumienia, kształtowanego w szkole Chrystusa i Maryi oraz formowanego w oparciu o zdrową naukę Kościoła”. Udaje się do Maryi, która jest niezawodną pomocą w umacnianiu wiary, która „pomaga nam walczyć w sobie samych z głupotą, pustosłowiem, z bezużytecznym wierzeniem we wszystko co mówią ci, którzy często nie mają nic do powiedzenia, ale także z nieskromnością, wulgarnością, egoizmem i krótkowzrocznością”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję