Reklama

Niedziela Częstochowska

Kongres Eucharystyczny

Nie zdajecie sobie sprawy, jak jesteście trzykroć piękni – mówił do uczestników Kongresu Eucharystycznego abp Wacław Depo.

Karol Porwich

Błonia Jasnej Góry 11 czerwca zabieliły się dziećmi w strojach pierwszokomunijnych i młodszymi oraz starszymi chłopcami w strojach Liturgicznej Służby Ołtarza – Spotykamy się na Kongresie Eucharystycznym. Jest to diecezjalna pielgrzymka LSO, dzieci pierwszokomunijnych i rocznicowych. Chcemy uwielbić Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Z wielką radością spotykamy się tutaj na Jasnej Górze, by w sposób szczególny wpisać się w kolejny rok programu duszpasterskiego, realizowanego pod hasłem ,,Eucharystia daje życie”. W ten sposób dajemy świadectwo pięknego i radosnego życia. Staraliśmy się wszystko zorganizować jak najlepiej, ale zapewnienie ładnej pogody zostawiliśmy Matce Boże i nie zawiedliśmy się na Niej – mamy piękną, słoneczna pogodę. I mamy też piękne spotkanie – cieszył się ks. Paweł Wróbel z Referatu Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Początek

Całość diecezjalnego spotkania poprzedziła część ewangelizacyjna, muzycznie i modlitewnie przygotowująca do Liturgii. Następnie na Szczycie odprawiono uroczystą, koncelebrowaną Mszę św. Przewodniczył jej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Wszystkich powitał o. Rafał Wilk, podprzeor Jasnej Góry, który cytując papieża Franciszka, powiedział: – W Eucharystii i w innych sakramentach doświadczacie zażylej bliskości Jezusa. Zażywacie i doświadczacie słodyczy i skuteczności jego obecności. Spotykacie Jezusa nie na wyniosłym tronie, ale w Chlebie eucharystycznym. Niech te spotkania będą dla was wszystkich błogosławione, niech Maryja wyprasza wam wszelkie potrzebne łaski.

Słowo

Abp Wacław Depo homilię rozpoczął od przypomnienia trzech cnót teologalnych. – Radość wiary i naszego spotkania jest darem duchowym, który staje się również zadaniem, by dzielić się nim z innymi, a zwłaszcza z tymi, którzy oddalili się od Pana Jezusa i z tymi, którzy cierpią z powodu wojny. Potem wskazał na nadzieję, która zawieść nie może, bo jest rozlana w naszych sercach w momencie chrztu przez Ducha Świętego, którego Jezus wraz z Bogiem Ojcem posłał go do nas. Podsumował tę część homilii, wyjaśniając, czym jest Trójca Przenajświętsza, że jest to wspólnota miłości Ojca i Syna i Ducha Świętego, która dostrzega każdego i każda z nas. – Ona widzi naszą dzisiejszą radość i jedność we wspólnocie Kościoła. A czym jest Kościół? – pytał hierarcha i odpowiadał: – Na pewno nie jest to budynek. Kościół jest Chrystusem obecnym pośród nas, a my razem z Nim. Chrystus żyje i działa, pomimo upływającego czasu. Kościół nie jest przeżytkiem, ani folklorem. W zakończeniu homilii posłużył się cytatem z Jana Pawła II, który w 1983 r. tak mówił do młodych na Jasnej Górze: – Nie zdajecie sobie sprawy jak jesteście trzykroć piękni, kiedy pozostajecie w zasięgu światła Ewangelii Chrystusa i jego sakramentu. Dlatego człowieka należy mierzyć miarą Jego serca i sumienia, bo tylko wtedy dostrzeżemy w nim prawdziwe piękno

Reklama

– podsumował dobitnie swoje duszpasterskie przesłanie. Ksiądz arcybiskup.

Pięknie i modlitewnie

W czasie Liturgii dokonano aktu zawierzenia Panu Jezusowi. Uczynił o główny celebrans Eucharystii. Następnie Przenajświętszy Sakrament niesiony w monstrancji przez abp Wacława Depo, dotarł na jasnogórskie błonia. Hierarcha błogosławił rodziców, dzieci i młodzież. Podniosłej a jednocześnie radosnej atmosferze Mszy św. i liturgicznej części spotkania towarzyszyła muzyka zespołu prowadzonego przez małżeństwo Madejskich. – Spędzam mile czas na Kongresie Eucharystycznym. Jestem tutaj, aby nabrać energii, odświeżyć radość Eucharystii – cieszyła się Kinga Świegot, katechetka z Pątnowa, wyrażając tym samym odczucia większości zgromadzonych.

Zwieńczeniem udanego spotkania był koncert zespołu Arka Noego, którego członkowie są już trzecim pokoleniem artystów. Lider zespołu Robert Friedrich chwalił się wnuczętami, które brylowały na scenie ku uciesze słuchaczy. Spełniło się marzenie organizatorów co do frekwencji, pogody i atmosfery spotkania, które podsumowało bardzo udanie trzyletni program duszpasterski i katechetyczny, poświęcony sakramentowi Eucharystii.

2022-06-11 19:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bł. Carlo Acutis mawiał: Jezu rozgość się w moim sercu. Potraktuj je jako swój dom!

2022-09-26 09:20

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

/diecezja.waw.pl/peregrynacja

Łódzkie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w pierwszych dniach sierpnia 2023 roku w Lizbonie w Portugalii nabierają tempa. Wczoraj wieczorem w łódzkiej katedrze rozpoczęła się pięciodniowa peregrynacja relikwii bł. Carlo Acutisa – który jest jednym z głównych patronów najbliższego Światowego Dnia Młodzieży.

Jak podkreśla ks. Paweł Bogusz - błogosławiony Carlo Acutis jest co raz bardziej rozpoznawany jako bardzo konkretny przykład drogi ku świętości dla młodego człowieka. – tłumaczy diecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: o Roku Jubileuszowym 2025 na spotkaniu Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji

2022-09-27 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

papież Franciszek

bp Artur Ważny

nowa ewangelizacja

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze zakończyło się dwudniowe spotkanie Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji. Pierwszy dzień, poniedziałek (26.09), poświęcony był relacji charyzmatu zakonnego do nowej ewangelizacji. Dziś obradowano nad aktualnymi sprawami i zadaniami, zwłaszcza nad propozycjami duszpasterskimi na Rok Jubileuszowy 2025, który będzie obchodzony w Kościele pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”.

Bp Artur Ważny, przewodniczy Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji przypomniał, że w ramach przygotowań, na prośbę papieża Franciszka, rok 2023 ma być poświęcony lekturze czterech konstytucji Soboru Watykańskiego II, a rok 2024 czasem intensywnej modlitwy i duchowych starań do jak najlepszego przeżycia jubileuszu obchodzonego w Kościele powszechnym raz na 25 lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję