Reklama

Z Polski

Zebranie Plenarne KEP

Biskupi za ochroną życia w Konstytucji

Ochrona życia, Traktat Konstytucyjny UE i lustracja duchownych - to główne tematy zakończonego 14 marca w Warszawie 339. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
Szerokim echem odbiło się jasne i precyzyjne stanowisko biskupów w sprawie ochrony życia. Wyrazili wdzięczność wszystkim, którzy z wielką konsekwencją modlą się i podejmują starania o skuteczną prawną ochronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. „Biskupi jednoznacznie popierają działania mające na celu konstytucyjne zagwarantowanie tej ochrony” - czytamy w wydanym komunikacie. Hierarchowie zdecydowanie opowiedzieli się przeciw referendum w tej sprawie.
Innym ważnym głosem było stanowisko Episkopatu w sprawie europejskiej Konstytucji. Biskupi zaapelowali do polskich polityków, by starali się o uwzględnienie w traktacie odwołania do Boga i chrześcijańskich korzeni Europy.
W związku z lustracją KEP wzmocniła Kościelną Komisję Historyczną powołaniem grupy ekspertów. Znajdą się wśród nich etycy i prawnicy, a ich zadaniem, jak tłumaczył abp Sławoj Leszek Głódź, „ma być szersza ocena prawna, etyczna i moralna wyników prac Kościelnej Komisji Historycznej”.
Podczas spotkania abp Stanisław Gądecki mówił o programie duszpasterskim na rok 2007/2008. Jego hasło brzmi: „Bądźmy uczniami Chrystusa”. Główne elementy programu to: szczególna troska o formację dorosłych przez kazania, propagowanie lektury Biblii, rozwijanie ruchów świeckich, zaangażowanie ich w dzieło ewangelizacji. Novum stanowi objęcie duszpasterskim oddziaływaniem także duchownych.
Z okazji Wielkiego Czwartku biskupi skierowali list do kapłanów, by nie lękali się pełnić swej trudnej misji w duchu słów apelu Ojca Świętego Benedykta XVI.
Biskupi podjęli kilka decyzji personalnych. W tajnym głosowaniu metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz został wybrany członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Miejsce to zostało zwolnione przez abp. Stanisława Wielgusa, gdy został on arcybiskupem seniorem. Obsadzono też dwa inne stanowiska piastowane przez niego do czasu rezygnacji: współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu został ordynariusz warszawsko-praski abp Sławoj Leszek Głódź, przewodniczącym Rady Naukowej KEP został biskup łowicki Andrzej Dziuba, a przewodniczącym Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego został bp Kazimierz Gurda.

Świadectwa serca po śmierci Jana Pawła II

„Jestem wpisany w Ciebie nadzieją”

W Sekretariacie Episkopatu w Warszawie został zaprezentowany 14 marca album Michalineum, wydany na drugą rocznicę śmierci sługi Bożego Jana Pawła II.
- Ta księga podnosi na duchu, oddaje głębię duchowych przeżyć ludzi - wierzących i niewierzących, którzy chcieli wyrazić w jakiś sposób swój udział w tym wydarzeniu - mówił nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk podczas prezentacji fragmentów Księgi Kondolencyjnej wyłożonej w Nuncjaturze po śmierci Jana Pawła II. - Ta księga jest jednocześnie testamentem Ojca Świętego, który wprawdzie odszedł, ale jednocześnie z nami pozostał - dodał kard. Stanisław Dziwisz, podkreślając, że wciąż przed nami pozostaje zadanie zgłębiania dziedzictwa Jana Pawła II.
Album pt. „Jestem wpisany w Ciebie nadzieją. Świadectwa serca po śmierci Jana Pawła II” został przygotowany na drugą rocznicę śmierci Papieża - podkreśla ks. Sylwester Łącki CSMA z wydawnictwa Michalineum. Są to spontaniczne świadectwa mieszkańców Warszawy, ludzi świata polityki, kultury, ambasadorów, dorosłych i dzieci. Stanowią one, jak mówił niedawno Benedykt XVI, ważną lekcję, jakiej Jan Paweł II udzielił nam z katedry cierpienia.
Album, wzbogacony fotografiami Arturo Mariego i Grzegorza Gałązki z różnych okresów życia Jana Pawła II oraz z jego pogrzebu, otwiera list do osób w podeszłym wieku, który wprowadza w klimat zadumy, przemijania i nadziei. Tytuł publikacji, jak powiedział na konferencji Nuncjusz Apostolski, pochodzi z poezji Karola Wojtyły, z utworu „Rozważanie o śmierci” z 1975 r.

Milena Kindziuk

Krótko

Z dwudniową wizytą w Polsce, 16 i 17 marca przebywała niemiecka kanclerz Angela Merkel. Wizyta miała charakter osobisty. Kanclerz towarzyszył mąż Joachim Sauer.

Od 12 marca ruszyły szybkie sądy. Złapani na gorącym uczynku sprawcy drobnych przestępstw mają być osądzeni w ciągu 72 godzin. Jako pierwsi przed superszybką Temidę trafili pijani kierowcy.

Powołana wśród wielu kontrowersji sędzia TK Lidia Bagińska zrzekła się funkcji członka Trybunału.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy zobowiązujące samorządowców do składania oświadczeń majątkowych, w części sankcjonującej spóźnienie w ich złożeniu, są niezgodne z Konstytucją. Samorządowcy, którzy spóźnili się z oświadczeniami, m.in. prezydent Warszawy, nie stracili mandatu. Ostateczną decyzję mają podjąć sądy administracyjne.

Trwa zamieszanie wokół apelu politycznego podpisanego przez żonę Prezydenta RP Marię Kaczyńską, w którym zwrócono się do parlamentarzystów, aby nie zmieniali zapisów Konstytucji w zakresie prawa chroniącego życie. Stanowisko Pani Prezydentowej ostro skrytykował o. Tadeusz Rydzyk. Mówi się też, że niezadowolony z tego faktu jest premier Jarosław Kaczyński, który tłumaczył, że jego bratowa została wprowadzona w błąd. W sprawie wypowiedział się także Prezydent, który z kolei uważa, że jego żona została obrażona. Zażądał przeprosin od o. Rydzyka.

MEN chce wprowadzić zakaz propagandy homoseksualnej w szkołach. W ciągu miesiąca ma powstać projekt specjalnej ustawy.

Przez kilka dni główne serwisy informacyjne zaczynały się od relacji z pościgu za bandytą Michałem Gruszczyńskim, który zabił dwóch braci i zamierzał zastrzelić trzeciego. Ostatecznie 13 marca policja zastrzeliła zabójcę. Przy okazji wyszły też błędy prokuratury popełnione na wstępnym etapie dochodzenia.

Ostatnim, którego objęła procedura lustracyjna według starej ustawy, był były prezydencki minister Andrzej Krawczyk. Sąd lustracyjny oczyścił go z zarzutów o współpracę z bezpieką. Rozprawa abp. Wielgusa nawet się nie rozpoczęła, gdyż IPN nie przesłał do sądu akt sprawy.

15 marca zmarł w wieku 60 lat Wojciech Chudy - filozof, publicysta, profesor KUL-u, związany z Instytutem Jana Pawła II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłan oddany Bogu i ludziom

2020-06-05 18:36

ks. Wojciech Kania

W kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej w Rudniku nad Sanem pożegnano śp. ks. inf. Czesława Walę.

Duchowieństwo, siostry zakonne i wierni świeccy pożegnali wybitnego duszpasterza i patriotę ks. Czesława Walę w jego rodzinnym mieście Rudniku nad Sanem. Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Koncelebrowali bp Krzysztof Nitkiewicz, Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej oraz biskup pomocniczy Diecezji Radomskiej Piotr Turzyński.

ks. Wojciech Kania

– Wasze miasto, w którym urodził się ten charyzmatyczny kapłan i do którego wrócił na emeryturę po przeszło 50 latach niezwykle owocnej pracy duszpasterskiej, miało być miejscem wytchnienia i oczekiwania na ostateczne spotkanie z Panem. Tymczasem, pomimo choroby i słabnących sił, ks. Wala dalej pielęgnował zapoczątkowane przez siebie dzieła, koncentrując się na pracy z głuchoniemymi i budowie dla nich, jakże potrzebnego ośrodka. Nic dla siebie, wszystko dla Chrystusa i drugiego człowieka. Taki był do ostatniego tchnienia – powiedział na początku liturgii bp Nitkiewicz.

ks. Wojciech Kania

Abp Wacław Depo nakreślił w homilii kilka obrazów z życia zmarłego, którego poznał jeszcze jako kleryk sandomierskiego seminarium. Opowiedział, że pierwszy raz zobaczył księdza Walę modlącego się na kolanach przy wiejskiej kapliczce razem z grupką dzieci. W tym miejscu wybudował później kałkowskie sanktuarium. Metropolita Częstochowski podkreślił pobożność maryjną zmarłego i otwartość serca, która sprawiała, że dzielił się dosłownie ostatnią kromką chleba. Jego głęboka pobożność szła w parze z przejrzystością życia, do tego stopnia, że nie miał nawet w domu firanek.

Abp Depo wspominał również o największych osiągnięciach ks. inf. Czesława Wali, w tym o budowie Sanktuarium Maryjnego w Kałkowie – Godowie.

– Wszyscy dziwili się skąd taki plan, nawet zarzucano mu, że wymyślił sobie sanktuarium. On zawsze mówił, że to jest sprawa Maryi, zawierzył jej i powstało miejsce, które gromadzi pielgrzymów i to jest cudowne – mówił abp Depo. Hierarcha podkreślał również, że ks. Wala kierował się wielką miłością do Ojczyzny, której uczył innych. – Jego umiłowanie ojczyzny i odpowiedzialność za nią jest dla nas zobowiązaniem. Dlatego dziękujemy Bogu za jego osobę, jego dzieła niech będą zawsze wdzięczną pamięcią o jego postawie i jego zawierzeniu Panu Bogu we wszystkim – powiedział abp Wacław Depo.

ks. Wojciech Kania

Do uczestników uroczystości pogrzebowych ks. inf. Czesława Wali specjalny list skierował Prezydent RP Andrzej Duda, w którym zaznaczył, że Ksiądz Infułat dawał wszystkim wspaniałe świadectwo życia Ewangelią. – W ciągu przeszło 55 lat posługi duszpasterskiej Ksiądz Infułat dał wspaniałe świadectwo, że dla człowieka kierującego się wskazaniami Ewangelii nie ma rzeczy niemożliwych. Dzięki swojej serdeczności i determinacji potrafił pokonywać największe przeciwności – napisał Prezydent.

Na zakończenie Eucharystii za posługę ks. inf. Czesława Wali dziękował bp pomocniczy z Radomia Piotr Turzyński, który reprezentował bpa Henryka Tomasika. Odczytany został również list od Przełożonej Generalnej Sióstr Pallotynek s. Izabeli Świerad, a ks. Stanisław Gurba odczytał list od Matki Generalnej Zgromadzenia Sióstr Salezjanek Najświętszych Serc s. Ines De Giorgi. Słowa wdzięczności i pożegnania wypowiedział również w imieniu samorządowców Burmistrz Miasta Rudnik nad Sanem Waldemar Grochowski oraz współpracownicy śp. Ks. Wali.


Po Mszy św., ciało ks. inf. Czesława Wali zostało przewiezione do Kałkowa, gdzie odbędzie się dalsza część uroczystości pogrzebowych.

Ks. inf. Czesław Wala urodził się 23 października 1936 r. w Rudniku nad Sanem. Był absolwentem miejscowego liceum ogólnokształcącego. Po maturze przez rok pracował w Urzędzie Gminy. Następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego 7 czerwca 1964 r. Jako wikariusz pracował w Sławnie, a od 1967 r. rozpoczął pracę w Krynkach koło Starachowic. Często pełnił posługę w oddalonej o 9 kilometrów od Krynek wsi Kałków. Dzięki jego staraniom w miejscowości tej powstał punkt katechetyczny oraz kaplica. Dnia 17 października 1971 r., na beatyfikację o. Maksymiliana Kolbego, skromna kaplica przemieniła się w nieduży kościół pod jego wezwaniem. Parafia w Kałkowie została erygowana 1 października 1981 r., a ks. Wala został jej pierwszym proboszczem. W 1982 r. zrodziła się idea budowy sanktuarium Maryjnego. Mimo przeszkód czynionych przez władze, 22 maja 1983 r. do budującego się kościoła sprowadzono kopię obrazu Matki Bożej z Lichenia. Maryjną świątynię poświęcił w 1988 r. bp Marian Zimałek. Na przełomie lat 1985 i 1986 ks. Wala wybudował Golgotę Martyrologii Narodu Polskiego. Po przejściu na emeryturę zamieszkał w Rudniku nad Sanem, gdzie rozpoczął budowę domu opieki i formacji dla głuchoniemych.

CZYTAJ DALEJ

Łagiewniki: rozpoczęła się III Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Dzieci Utraconych

2020-06-06 15:36

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Łagiewniki

B. M. Sztajner/Niedziela

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego otwarte są wszystkie możliwe zdroje łask. Warto zrobić krok wiary i przekroczyć bramy miłosierdzia

Modlitwą Anioł Pański i Eucharystią w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach pod przewodnictwem rozpoczęła się III Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Dzieci Utraconych. - Bez przebaczenia Bogu, ludziom, którzy się przyczynili do śmierci dziecka, samemu dziecku, jak i sobie jako rodzicom, trudno zabliźnić rany spowodowane odejściem dziecka - mówił podczas Mszy bp Jan Zając.

Biskup wskazał, że gromadząc się przed Jezusem miłosiernym rodzice dzieci utraconych chcą pozostawić Mu trudne historie swoich pociech. - Stawiacie też pytanie o sens cierpienia, które tak bardzo dotyka ludzkie życie. Nie wystarczy stwierdzić, że cierpienie to wielka tajemnica - mówił.

Honorowy kustosz łagiewnickiego sanktuarium zachęcił do tego, by osoby pragnące ukojenia nie bały się przychodzić do Jezusa miłosiernego. Przypomniał, że miłość wykracza poza grób i sprawia, że między osobami na ziemi, a zmarłymi ciągle trwa niezwykła więź.

Duchowny zaznaczył, że rodzice dzieci utraconych często zastanawiają się jak może kochać ich Bóg, skoro zabrał im dziecko.

- Ważne jest wtedy ukazywanie im nadziei życia wiecznego i powtórnego spotkania z dzieckiem w wieczności. W procesie żałoby trzeba też przebaczać. Bo bez przebaczenia Bogu, ludziom, którzy się przyczynili do śmierci dziecka, samemu dziecku, jak i sobie jako rodzicom, trudno zabliźnić rany spowodowane odejściem dziecka - tłumaczył.

Kaznodzieja odwołał się przy tym do postaci Karola i Emilii Wojtyłów, którzy utracili córkę w dniu porodu. - Ich mocna i ufna wiara pomagała im przeżywać cierpienia. Oboje małżonkowie mieli zakodowaną prawdę, że życie upływa wśród cierpienia i śmierci, ale smutek i żałość w końcu przemijają. Trzeba je tylko oddać Bogu, który dzierży losy przemijającego świata. Niedawno rozpoczął się ich proces kanonizacyjny - Bóg zatem daje szczególnych orędowników rodzinom dzieci utraconych - podkreślił na zakończenie bp Zając.

W pielgrzymce biorą udział rodziny, które przedwcześnie utraciły swoje dzieci, nienarodzone i narodzone, bez względu na ich wiek i okoliczności śmierci. Po Eucharystii nastąpi adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z koronką do Bożego Miłosierdzia oraz aktem zawierzenia zmarłego dziecka Bożemu Miłosierdziu.

Koordynatorem pielgrzymki jest ks. dr Janusz Kościelniak, który w Łagiewnikach duszpasterstwem rodziców dzieci utraconych zajmuje się już kilka lat. W każdym miesiącu jest tutaj odprawiona Msza św. z adoracją Najświętszego Sakramentu dla rodziców w żałobie po śmierci dziecka. Jeśli rodzice nie mogli osobiście przybyć na pielgrzymkę, mogą w zamian wpisać imię dziecka w specjalnej Księdze Dzieci Utraconych na stronie www.du.milosierdzie.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję