Reklama

Z Polski

Zebranie Plenarne KEP

Biskupi za ochroną życia w Konstytucji

Ochrona życia, Traktat Konstytucyjny UE i lustracja duchownych - to główne tematy zakończonego 14 marca w Warszawie 339. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
Szerokim echem odbiło się jasne i precyzyjne stanowisko biskupów w sprawie ochrony życia. Wyrazili wdzięczność wszystkim, którzy z wielką konsekwencją modlą się i podejmują starania o skuteczną prawną ochronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. „Biskupi jednoznacznie popierają działania mające na celu konstytucyjne zagwarantowanie tej ochrony” - czytamy w wydanym komunikacie. Hierarchowie zdecydowanie opowiedzieli się przeciw referendum w tej sprawie.
Innym ważnym głosem było stanowisko Episkopatu w sprawie europejskiej Konstytucji. Biskupi zaapelowali do polskich polityków, by starali się o uwzględnienie w traktacie odwołania do Boga i chrześcijańskich korzeni Europy.
W związku z lustracją KEP wzmocniła Kościelną Komisję Historyczną powołaniem grupy ekspertów. Znajdą się wśród nich etycy i prawnicy, a ich zadaniem, jak tłumaczył abp Sławoj Leszek Głódź, „ma być szersza ocena prawna, etyczna i moralna wyników prac Kościelnej Komisji Historycznej”.
Podczas spotkania abp Stanisław Gądecki mówił o programie duszpasterskim na rok 2007/2008. Jego hasło brzmi: „Bądźmy uczniami Chrystusa”. Główne elementy programu to: szczególna troska o formację dorosłych przez kazania, propagowanie lektury Biblii, rozwijanie ruchów świeckich, zaangażowanie ich w dzieło ewangelizacji. Novum stanowi objęcie duszpasterskim oddziaływaniem także duchownych.
Z okazji Wielkiego Czwartku biskupi skierowali list do kapłanów, by nie lękali się pełnić swej trudnej misji w duchu słów apelu Ojca Świętego Benedykta XVI.
Biskupi podjęli kilka decyzji personalnych. W tajnym głosowaniu metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz został wybrany członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Miejsce to zostało zwolnione przez abp. Stanisława Wielgusa, gdy został on arcybiskupem seniorem. Obsadzono też dwa inne stanowiska piastowane przez niego do czasu rezygnacji: współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu został ordynariusz warszawsko-praski abp Sławoj Leszek Głódź, przewodniczącym Rady Naukowej KEP został biskup łowicki Andrzej Dziuba, a przewodniczącym Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego został bp Kazimierz Gurda.

Świadectwa serca po śmierci Jana Pawła II

„Jestem wpisany w Ciebie nadzieją”

W Sekretariacie Episkopatu w Warszawie został zaprezentowany 14 marca album Michalineum, wydany na drugą rocznicę śmierci sługi Bożego Jana Pawła II.
- Ta księga podnosi na duchu, oddaje głębię duchowych przeżyć ludzi - wierzących i niewierzących, którzy chcieli wyrazić w jakiś sposób swój udział w tym wydarzeniu - mówił nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk podczas prezentacji fragmentów Księgi Kondolencyjnej wyłożonej w Nuncjaturze po śmierci Jana Pawła II. - Ta księga jest jednocześnie testamentem Ojca Świętego, który wprawdzie odszedł, ale jednocześnie z nami pozostał - dodał kard. Stanisław Dziwisz, podkreślając, że wciąż przed nami pozostaje zadanie zgłębiania dziedzictwa Jana Pawła II.
Album pt. „Jestem wpisany w Ciebie nadzieją. Świadectwa serca po śmierci Jana Pawła II” został przygotowany na drugą rocznicę śmierci Papieża - podkreśla ks. Sylwester Łącki CSMA z wydawnictwa Michalineum. Są to spontaniczne świadectwa mieszkańców Warszawy, ludzi świata polityki, kultury, ambasadorów, dorosłych i dzieci. Stanowią one, jak mówił niedawno Benedykt XVI, ważną lekcję, jakiej Jan Paweł II udzielił nam z katedry cierpienia.
Album, wzbogacony fotografiami Arturo Mariego i Grzegorza Gałązki z różnych okresów życia Jana Pawła II oraz z jego pogrzebu, otwiera list do osób w podeszłym wieku, który wprowadza w klimat zadumy, przemijania i nadziei. Tytuł publikacji, jak powiedział na konferencji Nuncjusz Apostolski, pochodzi z poezji Karola Wojtyły, z utworu „Rozważanie o śmierci” z 1975 r.

Milena Kindziuk

Krótko

Z dwudniową wizytą w Polsce, 16 i 17 marca przebywała niemiecka kanclerz Angela Merkel. Wizyta miała charakter osobisty. Kanclerz towarzyszył mąż Joachim Sauer.

Od 12 marca ruszyły szybkie sądy. Złapani na gorącym uczynku sprawcy drobnych przestępstw mają być osądzeni w ciągu 72 godzin. Jako pierwsi przed superszybką Temidę trafili pijani kierowcy.

Powołana wśród wielu kontrowersji sędzia TK Lidia Bagińska zrzekła się funkcji członka Trybunału.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy zobowiązujące samorządowców do składania oświadczeń majątkowych, w części sankcjonującej spóźnienie w ich złożeniu, są niezgodne z Konstytucją. Samorządowcy, którzy spóźnili się z oświadczeniami, m.in. prezydent Warszawy, nie stracili mandatu. Ostateczną decyzję mają podjąć sądy administracyjne.

Trwa zamieszanie wokół apelu politycznego podpisanego przez żonę Prezydenta RP Marię Kaczyńską, w którym zwrócono się do parlamentarzystów, aby nie zmieniali zapisów Konstytucji w zakresie prawa chroniącego życie. Stanowisko Pani Prezydentowej ostro skrytykował o. Tadeusz Rydzyk. Mówi się też, że niezadowolony z tego faktu jest premier Jarosław Kaczyński, który tłumaczył, że jego bratowa została wprowadzona w błąd. W sprawie wypowiedział się także Prezydent, który z kolei uważa, że jego żona została obrażona. Zażądał przeprosin od o. Rydzyka.

MEN chce wprowadzić zakaz propagandy homoseksualnej w szkołach. W ciągu miesiąca ma powstać projekt specjalnej ustawy.

Przez kilka dni główne serwisy informacyjne zaczynały się od relacji z pościgu za bandytą Michałem Gruszczyńskim, który zabił dwóch braci i zamierzał zastrzelić trzeciego. Ostatecznie 13 marca policja zastrzeliła zabójcę. Przy okazji wyszły też błędy prokuratury popełnione na wstępnym etapie dochodzenia.

Ostatnim, którego objęła procedura lustracyjna według starej ustawy, był były prezydencki minister Andrzej Krawczyk. Sąd lustracyjny oczyścił go z zarzutów o współpracę z bezpieką. Rozprawa abp. Wielgusa nawet się nie rozpoczęła, gdyż IPN nie przesłał do sądu akt sprawy.

15 marca zmarł w wieku 60 lat Wojciech Chudy - filozof, publicysta, profesor KUL-u, związany z Instytutem Jana Pawła II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dawid Kubacki znów najlepszy!

2020-01-19 17:10

[ TEMATY ]

sport

YouTube

Dawid Kubacki, który w sobotnim konkursie w Titisee-Neustadt zwyciężył, był także faworytem niedzielnych zawodów. Tym razem również nie zawiódł, zajmując znów pierwsze miejsce.

Polski skoczek po pierwszej serii, w której oddał, mimo niskiej belki, fenomenalny skok na 143 m zajmował pierwszą pozycję. Tuż za nim plasował się Ryoyu Kobayashi. W drugiej serii Dawid Kubacki okazał się znów lepszy i wygrał całe zawody, wyprzedzając japończyka o 0,3 pkt.

Oprócz zwycięskiego Polaka w drugiej serii zobaczyliśmy Piotra Żyłę, który zajął ostatecznie 8 lokatę oraz Kamila Stocha, który konkurs zakończył na 24 pozycji.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Dawid Kubacki jest czwarty, prowadzi Karl Geiger, do którego Polak traci już tylko 122 pkt.

CZYTAJ DALEJ

Książka dla ambitnych katolików

2020-01-20 17:51

[ TEMATY ]

książka

Artur Stelmasiak/Niedziela

Książka „Jutro Niedziela” to wspólne dzieło ks. Przemysława Śliwińskiego i ks. Marcina Kowalskiego

W Sekretariacie KEP odbyła się prezentacja książki pt. „Jutro Niedziela”, która pomaga osobom świeckim i duchownym lepiej przygotować się do niedzielnej Eucharystii. - To książka dla ambitnych, którzy chcą bardziej świadomie przeżyć niedzielę - mówił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

"Jutro Niedziela" jest rozszerzonym zbiorem rozważań, które od kilku lat co tydzień publikowane są na portalu internetowym Stacja7. Autorem publikacji jest rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński oraz biblista ks. Marcin Kowalski.

Artur Stelmasiak/Niedziela

Książka „Jutro Niedziela” to wspólne dzieło ks. Przemysława Śliwińskiego i ks. Marcina Kowalskiego

Podczas prezentacji książki kard. Kazimierz Nycz mówił, że jest to lektura dla ambitniejszych osób, które pragną głębiej i świadomie świętować niedzielę.

- To książka dla ambitniejszych świeckich. Myślę, że będą po nią sięgać świeccy, ale także wielu księży przygotowujących się do kazania - podkreślił kard. Nycz.

Książka zawiera dużo najnowszej wiedzy biblijnej, ale jest napisana w języku zrozumiałym dla współczesnych ludzi. Ks. prof. Henryk Witczyk mówił, że siłą tej publikacji jest ukazanie jedności planu Bożego, w którego centrum zawsze stoi Chrystus - To także skarbnica wiedzy historycznej, geograficznej i filologicznej. Publikacja chroni przed niebezpieczeństwem podejścia do Pisma Świętego jak do legendy, zawiera pomocne komentarze tłumaczące tło historyczne - mówił ks. prof. Henryk Witczyk, kierownik Katedry Teologii Biblijnej Nowego Testamentu KUL. – Ta publikacja zachwyciła mnie formą prezentacji, bogactwem i logiką. Czytając nie pogubimy się w szczegółach – dodał.

Autorzy "Jutro Niedziela" znają się przez wiele lat od czasów studiów w Rzymie. - Razem też pracowaliśmy w Nowym Yorku, gdzie bardzo często głosiliśmy kazania, a amerykańskie homilie muszą być bardzo mocno osadzone w Piśmie Świętym. Zawsze dużo rozmawialiśmy na ten temat i pytaliśmy się nawzajem, jaka ma być treść tych kazań - mówił ks. Marcin Kowalski. - Naszym celem jest wejście w świat biblijny i odkrycie tam drogocennej perły Słowa Bożego, które przenosimy w nasz świat, ciesząc się nim podczas Eucharystii, szukając w nim światła i inspiracji - podkreślił ks. dr hab. Marcin Kowalski.

Publikacja powstała pod patronatem Komisji Duszpasterskiej KEP, zawiera analizy czytań do każdej niedzieli w roku liturgicznym A, z trzyletniego cyklu lekcjonarza, obowiązującego obecnie w Kościele. W następnej kolejności ukażą się tomy na rok B i rok C. - Zastanawiamy się także nad wydaniem czwartego tomu świątecznego, który będzie pomagał lepiej zrozumieć liturgię słowa ważnych świąt chrześcijańskich. Te czytania mają bowiem swoją ważną logikę - mówił ks. Przemysław Śliwiński.

Książka „Jutro Niedziela” powstała z myślą o osobach świeckich i duchownych. Przybliżając niedzielną liturgię słowa, ma pomóc przygotować się do świętowania niedzieli. - To nie miał być kolejny komentarz, tylko lektura pomagająca przygotować się do słuchania i zrozumienia niedzielnych czytań.

Chcieliśmy przede wszystkim pokazać co Słowo Boże ma nam dziś do powiedzenia – wyjaśnił ks. Śliwiński.

Publikacja posiada Imprimatur Kurii Metropolitalnej Warszawskiej i jest objęta honorowym patronatem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. - Ta książka jest zbiorem wiedzy i głębokiej analizy, ale także ma wiele odniesień do współczesnych czasów i popkultury - mówiła podczas prezentacji Aneta Liberacka, prezes Fundacji Medialnej 7.

Patronat nad książką objął Tygodnik Katolicki "Niedziela".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję