Reklama

Świat

Krym: Odezwa biskupa Krymu Jacka Pyla OMI

[ TEMATY ]

Ukraina

snamess/Foter/CC-BY

Wołamy Boga o miłosierdzie dla Ukrainy i podejmujemy post w tej intencji - pisze Jacek Pyl OMI, biskup pomocniczy diecezji odessko-symferopolskiej, odpowiadający za Kościół katolicki na Krymie, w swej odezwie.

A oto treść odezwy:

„Od wielu tygodni Kościół Rzymskokatolicki towarzyszy swymi modlitwami całej Ukrainie modląc się o pokojowe rozwiązanie problemów, z jakimi zmaga się ona. W swych modlitwach wołamy do Boga o Jego miłosierdzie dla całej Ukrainy i podejmujemy dobrowolny post o chlebie i wodzie w tej intencji. Dziś gdy niepokoje obejmują krymską ziemię chcemy w sposób szczególny modlić się za nasz półwysep. Swą modlitwą obejmujemy wszystkich bez względu na wyznawaną wiarę, polityczne poglądy czy pochodzenie. Modlimy się aby ludzie, którzy od dziesiątków lat żyją w pokoju — dziś nie podnosili na siebie ręki aby zapobiec rozlewowi krwi jaki miał miejsce na kijowskim majdanie.

Reklama

Przyzywam wszystkich zarówno wierzących jak i nie wierzących aby w imię solidarności z dziedzictwem naszych Ojców, którzy dbali o rozwój naszej Autonomicznej Republiki Krym, aby powstrzymali się od ekstremizmu i w tych trudnych minutach nie pozwolili na rozbicie braterstwa między ludźmi zamieszkujących Krym. W ARK zamieszkują obok siebie Ukraińcy i Rosjanie, krymscy Tatarzy, ludzie o korzeniach ormiańskich, polskich, niemieckich, czeskich i innych. Od wieków na naszym półwyspie żyli obok siebie prawosławni, muzułmanie, protestanci, katolicy, żydzi, karaimowie, przedstawiciele innych wyznań i osoby niewierzące - nie pozwólmy aby nasze pochodzenie czy wyznawana religia nas w tym momencie dzieliły. Jesteśmy dziećmi Jednego Boga, który jest naszym Ojcem. Dewizą Krymu wpisaną w herb są słowa „??????????? ? ????????” (Rozkwit w jedności) i niech te słowa będą dla nas dewizą na trudny czas.

Swoim słowem również chcę zwrócić się do osób wierzących, nie tylko z Ukrainy, aby nie ustawali w modlitwie o pokój, a ci którzy mogą podjęli także dobrowolny post. Niech Dobry Bóg uwolni nasze serca od wszelkich pokus do zła i niech błogosławi nasze dobre zamiary”.

Bp Jacek Pyl (ur. 17 sierpnia 1962 w Podłężu) należy do zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W 2013 r. został konsekrowany na biskupa pomocniczego diecezji odesko - symferopolskiej. Ordynariusz diecezji mieszka na co dzień w Odessie, a bp Jacek Pyl, w stolicy regionu krymskiego – Symferopolu.

2014-03-02 06:18

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wsparcie płynące z serca

[ TEMATY ]

Świdnica

Ukraina

wolontariusze

#pomocdlaUkrainy

solidarność z Ukrainą

Hubert Gościmski

Pomoc płynie z wielu stron – pomagają starsi i młodsi, firmy czy gospodynie z okolicznych wiosek...

Pomoc płynie z wielu stron – pomagają starsi i młodsi, firmy czy gospodynie z okolicznych wiosek...

Odzew mieszkańców na zbiórki wspierające Ukrainę niejednokrotnie zaskakuje. Kto jednak sprawia, że dary trafiają tam, gdzie są najpotrzebniejsze?

To zasługa wolontariuszy. Pomaga coraz więcej osób, wiek tak naprawdę nie ma znaczenia. W działania wspierające mieszkańców Ukrainy bardzo chętnie włączają się także dzieci i młodzież, w wielu szkołach prowadzone są zbiórki darów lub charytatywne kawiarenki.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zamiast huku armat rozbrzmiewa modlitwa, choć nie zawsze tak było...

2022-08-11 21:15

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

W roku 1620 król Zygmunt III Waza zdecydował o przekształceniu Jasnej Góry w fortecę...

POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

CZYTAJ DALEJ

Dopłynął do portu zbawienia

2022-08-12 21:59

[ TEMATY ]

pogrzeb

proboszcz

Sanktuarium Krzyża Świętego

Jelenia Góra

ks. Andrzej Bokiej

ks. Piotr Nowosielski

Po pożegnaniu przez rodzinę, biskupów i przedstawicieli Kościoła, kolegów z rocznika święceń oraz przedstawicieli społeczeństwa jeleniogórskiego, parafian, przedstawicieli władz i służb mundurowych, trumna z ciałem, śp. ks. prał. płk. dr Andrzeja Bokieja, kustosza sanktuarium Krzyża Świętego w Jeleniej Górze, została złożona 12 sierpnia 2022 r. do grobu, na jeleniogórskim cmentarzu przy ul. Sudeckiej.

- Odszedł człowiek wielkiego formatu. Wrażliwy i uważny obserwator nie unikający trudnych spraw. Często wyrozumiały ponad standardy, a kiedy było potrzeba – stanowczy. Zegnamy dziś wielką postać, która przez lata swojej pracy dowodziła że posługa kapłańska może być rozmową z ludźmi, ze wszystkimi ludźmi, nie tylko wierzącymi. Żegnamy człowieka który nie uznawał podziałów z jakichkolwiek powodów, który był autorytetem w wielu dziedzinach, a szczególnie w zakresie kultury, nauki i sztuki. Żegnamy człowieka, o nieprzeciętnych zdolnościach oratorskich – takimi słowami żegnał zmarłego Janusz Łyczko wiceprezydent miasta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję