Reklama

Jak czytać Pismo Święte?

Czytając ewangeliczne przypowieści, o których już wielokrotnie była mowa (również przed dwoma tygodniami), możemy zastanawiać się nad celem, jaki przyświecał ich autorom. Jeśli weźmiemy pod uwagę parabolę o niesprawiedliwym sędzim (zob. Łk 18, 2-8), zamierzeniem jej twórcy było wyeksponowanie prawdy, aby nie ustawać na modlitwie i wierzyć w jej sprawczą moc. Dlatego też nieporozumieniem byłoby np. dopatrywanie się w tym opowiadaniu jakichkolwiek porównań między owym pysznym i krnąbrnym urzędnikiem a Panem Bogiem.
Kolejnym przykładem może być przypowieść o ziarnie wsianym w ziemię (zob. Mk 4, 26-29). W wymowny sposób ów tekst chce podkreślić autonomiczną potęgę życia, która tkwi w dobrym i zdrowym nasieniu. Analogiczna moc życia jest w ogłaszaniu nadejścia królestwa Bożego. Z pewnością zamierzeniem Jezusa nie było np. prawienie słuchaczom morałów bazujących na postaci rolnika, który wydaje się nie podejmować żadnych działań, aby owo nasienie wydało plon. Cokolwiek by robił lub też nie robił, nie jest w stanie dać sam z siebie nasieniu mocy życia i wzrostu.
W Ewangelii wg św. Łukasza spotykamy przypowieść o nieuczciwym zarządcy (zob. 16, 1-8), który oszukiwał swego pana. Celem tej historii jest ukazanie czytelnikom zaradności owego człowieka i jego natychmiastowej próby poszukiwania drogi wyjścia z trudnej sytuacji. W konsekwencji ów pan chwali go, „że roztropnie postąpił” (w. 8). Nie mówi, że uczynił dobrą rzecz. Pochwala tylko to, że szybko poszedł po rozum do głowy i postanowił zadbać o swoją przyszłość, podczas gdy „synowie światłości” (w. 8) nie angażują się tak mocno i głęboko w sprawy odnoszące się do wiary oraz zgodnego z nią życia.
Jako ostatni przykład niech posłuży nieco paradoksalna parabola zaczerpnięta ze źródła pozabiblijnego, którym jest gnostycka apokryficzna Ewangelia Tomasza. Powstała ona prawdopodobnie na początku II wieku i zawiera 114 wypowiedzi Jezusa. Jego 98. wypowiedź brzmi następująco: „Królestwo Ojca jest podobne do człowieka, który chciał zabić możnowładcę. Będąc w domu, wyciągnął miecz i przebił nim ścianę, aby zobaczyć, czy ma rękę wystarczająco silną. Potem poszedł zabić możnego pana”. Zamierzenie autora tego tekstu jest bardzo podobne do celu bliźniaczych przypowieści o budowie wieży i rozpętywaniu wojny (zob. Łk 14, 28-32): nie rozpoczynać działania, jeśli nie jesteśmy pewni, że je wykonamy. Jakiekolwiek zaś porównanie między planowanym zabójstwem a Bożym królestwem na pewno wychodzi poza intencję tego, kto napisał tę parabolę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tokio/Kajakarstwo - Naja i Puławska zdobyły medal

2021-08-03 06:21

[ TEMATY ]

Tokio 2020

PAP

Karolina Naja i Anna Puławska zdobyły srebrny medal w konkurencji K2 500 m kajakarskich regat olimpijskich w Tokio. Zwyciężyły Nowozelandki Lisa Carrington, Caitlin Regal. Trzecie były Węgierki Danuta Kozak, Dora Bodonyi.

Polki przez długi czas wyścigu naciskały Nowozelandki, ale przed metą musiały się bronić przed ostro finiszującymi Węgierkami. Carrington zdobyła we wtorek drugi złoty medal, wcześniej triumfowała w jedynce na 200 m.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję