Reklama

Z Watykanu

Czwarta podróż po Włoszech

Nawiedzenie relikwii św. Augustyna w Pawii

Spotkania z młodzieżą, chorymi i personelem szpitala, ze światem uniwersyteckim oraz wizyta na grobie św. Augustyna - umiłowanego teologa, na którym zawsze wzorował się Joseph Ratzinger - wypełniły czwartą podróż Benedykta XVI na terenie Włoch.
21 i 22 kwietnia Papież spędził na północy Włoch, w Vigevano i Pawii. Podczas pierwszego spotkania z mieszkańcami Vigevano, zgromadzonymi 21 kwietnia na placu przed miejscową katedrą, Benedykt XVI podkreślił, że chciał odwiedzić tę diecezję przede wszystkim dlatego, że nie zdążył do niej przyjechać Jan Paweł II.
W Pawii na placu przed miejscową katedrą (zamkniętą z powodu remontu) Papież spotkał się z młodzieżą. Zachęcał młodych ludzi, by zostali przyjaciółmi Jezusa, poszli za Nim wiernie i swoim życiem dali świadectwo Jego miłości.
Następnego dnia, w niedzielę 22 kwietnia, Papież odwiedził klinikę uniwersytecką w San Matteo, gdzie spotkał się z chorymi, ich rodzinami i personelem szpitala. Ze szpitala San Matteo Benedykt XVI udał się do ogrodów Kolegium św. Karola Boromeusza, gdzie odprawił Mszę św. W homilii mówił o drodze wiary, która jest drogą nawrócenia, oraz wspominał jednego z największych nawróconych w historii chrześcijaństwa - św. Augustyna.
Zdaniem Papieża, dwa słowa: „nawrócenie” i „odpuszczenie grzechów” - to słowa klucze drogi chrześcijanina. - Czymże jednak jest nawrócenie? Co należy uczynić? W życiu każdego ma ono swoją własną postać, ponieważ każdy człowiek jest kimś nowym i nikt nie jest kopią drugiego - mówił Benedykt XVI. Papież odwiedził też Uniwersytet w Pawii.
Ostatnim punktem papieskiej wizyty w Pawii były Nieszpory w bazylice San Pietro in Ciel d’Oro oraz modlitwa przed urną z relikwiami św. Augustyna. W homilii Benedykt XVI przypomniał, że nawiedzenie grobu biskupa Hippony było głównym celem jego podróży do Pawii, „by oddać zarówno hołd całego Kościoła dla jednego ze swych największych ojców, jak i wyraz osobistego nabożeństwa i wdzięczności dla tego, który tak wielką rolę odegrał w moim życiu, teologa i pasterza, a bardziej jeszcze - człowieka i kapłana”.
Na zakończenie Papież zapalił wieczną lampkę przy grobie św. Augustyna.

Apel Benedykta XVI do wielkich tego świata

Prośba o anulowanie długów

Benedykt XVI chce anulowania długów najbiedniejszych krajów świata. W liście do kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która będzie gospodarzem najbliższego szczytu najbogatszych państw świata G8 w dniach 6-8 czerwca, Papież wezwał też do zwiększenia środków na walkę z AIDS i chorobami tropikalnymi. Papieski list został wysłany w grudniu 2006 r., zaś odpowiedź kanclerz Merkel nadeszła w lutym 2007 r. Oba pisma opublikowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Ojciec Święty wyraził radość z faktu, że tematyka ubóstwa, ze szczególnym uwzględnieniem Afryki, znajdzie się na porządku dziennym obrad przywódców światowych mocarstw. Powinna być ona zagadnieniem priorytetowym zarówno dla państw bogatych, jak i ubogich.
Zdaniem Benedykta XVI, „należy podjąć kroki w celu szybkiego, całkowitego i bezwarunkowego anulowania długów zewnętrznych” najbiedniejszych krajów i sprawienia, by nie popadły one na nowo „w niedające się usprawiedliwić” zadłużenie. Papież opowiedział się też za „poważnymi inwestycjami w badania” nad lekarstwami na AIDS, gruźlicę, malarię oraz inne choroby tropikalne.
Wspólnota międzynarodowa powinna również kontynuować wysiłki w celu „znaczącej redukcji handlu bronią”, legalnego i nielegalnego, „przemytu cennych surowców i ucieczki kapitału z krajów ubogich”. „Choć podjęcie tych wyzwań stoi przed wszystkimi państwami, to jednak kraje grupy G8 i Unia Europejska powinny tu pełnić rolę przewodników” - napisał Benedykt XVI.
Szczyt grupy G8 odbędzie się w Heiligendamm k. Rostocku, w północno-wschodnich Niemczech.

Papież będzie w ONZ

Reklama

Benedykt XVI przyjął zaproszenie do złożenia wizyty w nowojorskiej siedzibie ONZ, które przekazał mu 18 kwietnia jej sekretarz generalny Ban Ki-mun. Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi. Dodał, że nie ustalono jeszcze żadnej daty.
Jan Paweł II odwiedził główną siedzibę Organizacji Narodów Zjednoczonych dwukrotnie, w 1979 i 1995 r. Wcześniej, jako pierwszy w historii papież, był tam 4 października 1965 r. Paweł VI.

Benedykt XVI z Meksykanami

Papież Benedykt XVI poparł wysiłki meksykańskich biskupów podejmowane w obronie życia. Przed bliskim głosowaniem w Zgromadzeniu Legislacyjnym Dystryktu Federalnego nad prawem liberalizującym aborcję przewodniczący Episkopatu Meksyku ogłosił 20 kwietnia treść listu z Watykanu. Sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone zapewnia, że Benedykt XVI „jednoczy się z Kościołem w Meksyku oraz z wieloma ludźmi dobrej woli zaniepokojonymi projektem prawa, które zagraża życiu nienarodzonych dzieci”. Parlament stolicy Meksyku przyjął 25 kwietnia prawo, które dopuszcza zabijanie nienarodzonych w pierwszych trzech miesiącach życia.

Wystawa zdjęć w Watykanie

Na wystawę „Vatican click”, zorganizowaną w skrzydle Karola Wielkiego Bazyliki św. Piotra, składają się 382 fotogramy z archiwów działu fotografii dziennika „L’Osservatore Romano”. Archiwum to w ciągu 30 lat istnienia zgromadziło pięć milionów zdjęć oraz ponad pół miliona czarno-białych negatywów ze starszych zbiorów „Giordani”. Ekspozycję otworzył we wtorek sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone. Wystawa będzie czynna do 27 maja br. Wstęp wolny.
Zdjęcia to przede wszystkim portrety ostatnich papieży, od Piusa XI po Benedykta XVI, uwiecznionych w czasie wielkich uroczystości religijnych i spotkań z politykami. Są także fotografie ukazujące życie codzienne w Watykanie, m.in. Gwardię Szwajcarską oraz turystów i pielgrzymów.

Pamięć o ludobójstwie

W Ogrodach Watykańskich 24 kwietnia uczczono 92. rocznicę ludobójstwa ormiańskiej ludności Turcji. Przy krzyżu upamiętniającym tę tragedię modliła się delegacja rzymskiej społeczności Ormian, w tym klerycy z Papieskiego Kolegium Ormiańskiego. Kamienny krzyż - zwany po ormiańsku chaczkarem - w 1996 r. podarował Janowi Pawłowi II patriarcha Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego Garegin I. Papież polecił umieścić krzyż w Ogrodach Watykańskich.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

2021-08-01 15:04

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Archiwum

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Francesca i Donato są małżeństwem z 18-letnim stażem. Mają pięcioro dzieci. W swym świadectwie wskazują, że Bóg jest wierny, ufa i stawia na chrześcijańskie małżeństwa. Podkreślają, że ludzkie „na zawsze” - wypowiadane w sakramencie małżeństwa - możliwe jest tylko dzięki miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję