Reklama

Z Polski

Ustalenia Komisji Konkordatowych

Nie podlegają lustracji

Uczelni kościelnych podlegających Stolicy Apostolskiej nie obowiązuje ustawa lustracyjna. Ich pracownicy naukowi nie muszą składać oświadczeń. Dotyczy to także seminariów duchownych diecezjalnych i zakonnych. Porozumienie w tej sprawie uzyskano dzięki rozmowom między komisjami konkordatowymi - kościelną i rządową. Poinformował o tym bp Tadeusz Pieronek, przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej.
Pierwsze spotkanie komisji konkordatowych w sprawie kościelnych uczelni oraz seminariów duchownych i ich autonomii wobec ustaw państwowych odbyło się pod koniec marca br. Pozytywna odpowiedź ze strony rządowej nadeszła 23 kwietnia br.
- Wyłączenie kościelnych uczelni i seminariów z obowiązku składania oświadczeń lustracyjnych wynika z postanowień konkordatu między Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską. Kościół, zgodnie z konstytucją i konkordatem, w swoich sprawach kieruje się własnym prawem - przypomina bp Pieronek.
Dlatego uczelnie kościelne podlegające Stolicy Apostolskiej: Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie z dwiema sekcjami - Bobolanum i św. Jana Chrzciciela oraz jezuickie Ignatianum w Krakowie nie podlegają ustawie lustracyjnej. Dotyczy to także wszystkich seminariów duchownych diecezjalnych i zakonnych.
Ta autonomia nie obejmuje Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ani wydziałów teologicznych, które działają na uczelniach państwowych. Pracownicy tych uczelni muszą poddać się lustracji.

Sieradz - Zduńska Wola

Spotkanie pastoralistów

Reklama

Kilkudziesięciu pastoralistów skupionych w Sekcji Pastoralistów Polskich, wchodzącej w skład Komisji Nauki Wiary Episkopatu Polski, rozpoczęło 23 kwietnia swoje doroczne spotkanie w Sieradzu i Zduńskiej Woli.
Ogłoszono powstanie Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów i Duszpasterzy im. Jana Pawła II. Jak głosi statut, zatwierdzony już przez Konferencję Episkopatu Polski, celem nowego stowarzyszenia jest „rozwijanie wiedzy i prowadzenie badań naukowych w zakresie teologii pastoralnej, dokształcanie pastoralne duszpasterzy i upowszechnianie zasad i nowoczesnych metod działalności duszpasterskiej Kościoła.
Podczas Eucharystii w sieradzkiej kolegiacie bp Wiesław Mering odczytał dekret, którym nadał proboszczowi tej parafii ks. Marianowi Bronikowskiemu godność prałata kustosza Kapituły Kolegiaty Sieradzkiej.

(js)

KUL

List poparcia dla Marka Jurka

List poparcia i uznania dla Marka Jurka za starania o wzmocnienie prawnej ochrony ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci wystosowali przedstawiciele Instytutu Jana Pawła II Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Poniżej publikujemy treść listu:

Wielce Szanowny Panie Marszałku!
Instytut Jana Pawła II KUL pragnie wyrazić uznanie dla wszystkich starań podejmowanych w ostatnim czasie przez Pana Marszałka i skupionych wokół Pana parlamentarzystów o wzmocnienie prawnej ochrony ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci poprzez zmiany w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, ustawie zasadniczej, nadrzędnej w stosunku do pozostałych ustaw.
W duchu nauczania Jana Pawła II, troskę o kulturę życia, której istotnym elementem jest ład prawny chroniący każdego człowieka, uważamy za wyraz postawy humanistycznej, respektującej godność osoby ludzkiej.
(…) Solidaryzujemy się z Pana wyrazistymi i pełnymi determinacji działaniami na rzecz ukształtowania w sposób spójny sprawiedliwego prawodawstwa w zakresie ochrony najbardziej podstawowego prawa człowieka, jakim jest jego prawo do życia. Poprzez swoją dobrowolną rezygnację z urzędu Marszałka Sejmu RP stał się Pan dla wielu Polaków autorytetem - świadkiem prymatu sumienia w polityce. Ufamy, że uda się Panu Marszałkowi ten istotny - duchowy i moralny potencjał, wyrastający ze służby wartościom moralnym, bez odniesienia do których polityka sprowadza się do gry interesów, przemienić w skuteczne działania na rzecz dobra wspólnego.
List podpisali: ks. prof. dr hab. Andrzej Szostek - przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Jana Pawła II KUL, ks. prof. dr hab. Tadeusz Styczeń - dyrektor honorowy Instytutu Jana Pawła II KUL, ks. dr hab. Alfred M. Wierzbicki - dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL.

Krótko

Polacy coraz mniej wiedzą o Katyniu. W 67. rocznicę zbrodni na polskich oficerach OBOP przeprowadził badania sondażowe. Wynika z nich, że co 10. Polak jest przekonany, iż zbrodni dokonali Niemcy, co 5. uważa, że jeszcze nie zostało to ustalone. Tylko 39 proc. Polaków potrafiło powiedzieć w miarę dokładnie o tym, co wydarzyło się w Katyniu.

Do ostatniej chwili nie wiadomo było, kto zostanie marszałkiem Sejmu po Marku Jurku. W pewnym momencie wydawało się już, że Marek Jurek wróci do PiS, a przynajmniej na fotel marszałka. Rozmowa ostatniej szansy z premierem nie przyniosła jednak rezultatu i tuż przed godziną „0” PiS zgłosił kandydaturę Ludwika Dorna.

Nowym marszałkiem Sejmu RP został Ludwik Dorn. Jego kontrkandydatem był Bronisław Komorowski, którego popierały PO i SLD.

Policja aresztowała kolejnego lekarza - Ryszarda Cz. pod zarzutem korupcji. 24 kwietnia funkcjonariusze przyłapali na gorącym uczynku szefa Oddziału Neurochirurgii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Lekarz przyznał się do wzięcia łapówki.

Rząd przyjął projekt zmian w kodeksie karnym. Do najważniejszych zapisów, jakie znalazły się w projekcie, należą: zaostrzenie kar dla nieletnich przestępców i dla gangsterów działających w zorganizowanych grupach przestępczych oraz rozszerzenie dopuszczalności obrony koniecznej. Dokumentem zajmie się teraz Sejm.

Rozpoczął się proces Aleksandry Jakubowskiej, byłej posłanki SLD oskarżonej o fałszowanie ustawy. Chodzi o słynne zniknięcie słów „lub czasopisma”. Jakubowska w pierwszym dniu procesu - 24 kwietnia - nie przyznała się do winy i odmówiła składania zeznań.

Była posłanka i była minister budownictwa z SLD Barbara Blida zastrzeliła się 25 kwietnia we swoim mieszkaniu. Stało się to w chwilę po tym, jak funkcjonariusze ABW weszli do jej domu, aby dokonać przeszukania. Blida poprosiła o pozwolenie na pójście do łazienki i tam strzeliła sobie w pierś. Broń posiadała legalnie. Funkcjonariusze ABW weszli do domu posłanki w związku ze śledztwem w sprawie mafii węglowej.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 0,25 punktu. Skutek będzie taki, że podrożeją kredyty. Ekonomiści przewidują, że nie skończy się na jednej podwyżce stóp i czekają nas kolejne.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wojciech Nowicki mistrzem olimpijskim w rzucie młotem, Paweł Fajdek brązowym medalistą

2021-08-04 14:33

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie

Igrzyska Olimpijskie w Tokio

PAP

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki rzucił młotem 82,52 i zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Brąz wywalczył Paweł Fajdek, który uzyskał 81,53. Biało-czerwoni w Japonii zdobyli cztery medale w tej konkurencji - w tym oba złote.

32-letni Nowicki swój najlepszy rezultat w konkursie finałowym uzyskał w trzeciej kolejce. Jego rówieśnik Fajdek posłał młot najdalej w piątej próbie.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Trzeba wracać do wskazań Ojca Świętego Franciszka,

2021-08-04 19:42

Archiwum MFS

    Pięć lat temu nasze miasto rozbrzmiewało wszystkimi językami świata, a ulice wypełnili radośni, rozśpiewani młodzi uczestniczący w Światowych Dniach Młodzieży.

    Uroczystości rocznicowe zostały zorganizowane na Campus Misericordiae w dniach 30 lipca do 1 sierpnia br. To była okazja, aby na nowo przeżyć wyjątkowy czas wspólnoty, radości i modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję