Reklama

dbajmy o zęby

Szczotka, pasta, woda…

Niedziela Ogólnopolska 18/2007, str. 39

Paulina Poczęta

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Próchnica zębów jest chorobą nękającą ludzkość od zarania dziejów. Jej obecny rozwój jest ściśle związany z postępem cywilizacyjnym, zmianą sposobu odżywiania oraz nadmiernym spożywaniem cukrów, które są doskonałą pożywką dla bakterii.
Główną rolę w zapobieganiu tej chorobie odgrywa właściwa higiena, przede wszystkim systematyczne i dokładne oczyszczanie zębów, minimum 2 razy dziennie - rano i wieczorem, a także, w miarę możliwości, po każdym posiłku. Czas szczotkowania zębów nie powinien być krótszy niż 3 min. Nie bez znaczenia jest również rodzaj szczoteczki do zębów, którą należy dobrać do indywidualnych potrzeb, pamiętając jednak, że zbyt miękka może czyścić zęby niedokładnie, a zbyt twarda może doprowadzić do schorzeń przyzębia, ubytków szkliwa niepróchnicowego pochodzenia itp. Szczoteczkę trzeba wymieniać co 3-4 miesiące. Nie ma większego znaczenia, czy używamy szczoteczki tradycyjnej czy elektrycznej, ważne jest natomiast, aby utrzymywać ją w perfekcyjnej czystości.
W przypadku szerokich przestrzeni międzyzębowych wskazane jest stosowanie dodatkowo szczoteczek międzyzębowych, które docierają w miejsca trudno dostępne. Ważnym elementem higieny jest stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, które pomagają w lepszym oczyszczaniu zębów, wypłukaniu resztek pokarmów i miękkich nalotów, a przez chemiczne oddziaływanie wpływają na redukcję drobnoustrojów. Ważna jest metoda szczotkowania zębów. U osób szczotkujących zęby poprzecznie istnieje możliwość uszkodzenia zębów i brzegu dziąsła, co może doprowadzić do obnażenia korzeni. Jedną z zalecanych metod jest tzw. metoda wymiatająca. Szczoteczkę ustawia się pod kątem 45° w szczęce włosiem do góry, w żuchwie - włosiem do dołu, przykłada się do koron zębów i ruchem wymiatającym przesuwa wzdłuż aż do ich brzegu. Pozytywny wpływ mają także ruchy pionowo-koliste, które przez masaż dziąseł zwiększają ich ukrwienie. Zabiegiem mającym ogromne znaczenie w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej, a często pomijanym jest mycie języka! Język szczotkujemy po każdym myciu zębów, tak aby nie pozostawał na nim nalot.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litania do św. Maksymiliana Marii Kolbego

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

litania

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.
CZYTAJ DALEJ

Zostaliśmy powołani, tak jak i wielu innych świętych

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pixabay.com

Rozważania do Ewangelii J 12, 24-26. <- KLIKNIJ

Poniedziałek, 10 sierpnia. Święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika.
CZYTAJ DALEJ

Irlandia Północna reformuje lekcje religii. Chrześcijaństwo nadal w centrum

2026-08-11 07:10

Karol Porwich/Niedziela

Irlandia Północna reformuje sposób nauczania religii w szkołach. Nie ma mowy o usuwaniu tego przedmiotu ze szkół, a chrześcijaństwo pozostanie osią edukacji religijnej, ale nowy program ma być bardziej otwarty na religie świata oraz prezentację światopoglądów niereligijnych - podaje Vatican News.

Rządowy projekt zmian to odpowiedź na wyrok Sądu Najwyższego, w sprawie dziewczynki z Belfastu, której rodzice nie chcieli, aby wiara chrześcijańska była przedstawiana córce jako prawda absolutna. Rodzice uznali, że formalne prawo do wypisania dziecka z religii nie rozwiązuje problemu. Mogło ono prowadzić do odizolowania dziewczynki od klasy, zwracać na nią uwagę innych uczniów i zmuszać rodzinę do ujawniania własnych przekonań. Po kilkuletnim postępowaniu Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa orzekł 19 listopada 2025 r., że realizowany w tej szkole model edukacji religijnej nie był wystarczająco obiektywny, krytyczny i pluralistyczny, a samo prawo do rezygnacji z zajęć nie stanowiło skutecznego zabezpieczenia praw dziecka i rodziców.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję