Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Pożegnanie Przyjaciela

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi przy ul. Sopockiej, odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Jerzego Czesława Jachimka, w których uczestniczyli: rodzina, przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego Męczennika, przyjaciele i znajomi. Mszy św. przewodniczył ks. kan. Wiesław Kamiński proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła, a koncelebrowali ks. kan. dr Piotr Turek proboszcz parafii św. Anny i ks. Damian Czerwiński.

Tak wspominał zmarłego przyjaciela ks. Wiesław. – Jurek był dobry w prozie życia. W prozie życia, w codzienności, potrafił okazywać swoją szlachetność i swoje serce. W prozie życia potrafił dostrzec smutek, cierpienie drugiego człowieka i potrafił przychodzić z pomocą, często nadzwyczaj skuteczną, za co jesteśmy Jurkowi bardzo wdzięczni.

Okolicznościową homilię wygłosił ks. dr Piotr Turek. - Przez 13 lat mojej pracy w parafii św. Anny, od początku wspierał mnie i budował jej piękno. Uczestniczył w wielu aukcjach na rzecz Duszpasterstwa Niesłyszących, a później Fundacji Integracja JP II. Wkładał całe swoje serce, aby realizacja tego dzieła i pomoc dzieciom niepełnosprawnym była ogromna. Jurek na zawsze będzie żył w sercach ludzi, którym pomagał, obdarzał miłością i życzliwością.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że śp. Jerzy wspomagał i promował atrystów. Chciał ukazać, że nie tylko malują, ale także, że ich dzieła są wydawane w różnych albumach oraz jako ilustracje w książkach. - W imieniu kapłanów Kościoła łódzkiego, składając tę najświętszą ofiarę, dziękujemy Bogu, że pośród nas była taka osoba, która upiększała nasze świątynie, które mają prowadzić ludzi do nieba. Uczynić piękniejszymi i bogatszymi duchowo, aby każdy z nas mógł przeżyć bliskie spotkanie z Bogiem dzięki dziełu artystów – podkreślił ks. Piotr.

Śp. Jerzego Jachimka w imieniu rodziny żegnali synowie Mariusz i Jakub. Zmarły był aktywnym członkiem Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego Męczennika, pożegnał go w imieniu Dam i Kawalerów swoim wierszem Krzysztof Stępniewicz.

Reklama

Jerzy Jachimek był z wykształcenia inżynierem budownictwa lądowego, a z zamiłowania pozłotnikiem. Był znanym działaczem społecznym. Z jego bogatej działalności na szczególne podkreślenie zasługuje praca na rzecz pomocy dzieciom i osobom niepełnosprawnym. Darowane obrazy przez Jurka zdobią korytarze i kaplicę Szpitala WAM oraz kaplicę Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Czechosłowackiej przyciągając uwagę pacjentów, którzy choć na chwilę mogą zapomnieć o bólu i cierpieniu. Przez kilkanaście lat był komisarzem wystawy „Malowane nadzieją”, uczestniczył w pracach i aukcji obrazów i strusich pisanek malowanych przez znanych artystów. Całkowity dochód z aukcji był przeznaczony na letni wypoczynek młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej.

Za swoją aktywną działalność był odznaczony m.in. przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Abp Grzegorz Ryś odznaczył go Srebrnyn Krzyżem Archidiecezji Łódzkiej. Uhonorowany zastał także Wielkim Krzyżem Św. Jerzego, odznaką „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”, Medalem Mater Verbi, Medalem Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Śp. Jerzy Jachimek został pochowany na cmentarzu ewangelicko – augsburskim przy ul. Sopockiej. Niech pozostanie na zawsze w naszej pamięci jako człowiek skromny i szlachetny.

2022-06-25 09:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Święta Hildegarda w muzycznym ogrodzie

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Hildegarda z Bingen, wizjonerka, mistyczka, zielarka i uzdrowicielka, reformatorka religijna, poetka a także kompozytorka, żyła w latach 1098 – 1179.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego człowiek potrzebuje modlitwy?

2022-08-17 19:34

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Człowiek jest powołany do życia w relacji z Bogiem, a najlepszą formą budowania tej więzi jest modlitwa. Ks. prof. Józef Naumowicz, propagator modlitwy Jezusowej, odpowiada na pytanie, czemu człowiek potrzebuje modlitwy.

Człowiek potrzebuje rozmowy z Bogiem

CZYTAJ DALEJ

Argentyna: Kościół przeciwny projektowi ustawy o eutanazji

2022-08-19 21:00

[ TEMATY ]

eutanazja

Argentyna

Adobe.Stock.pl

Argentyński episkopat zabrał głos w sprawie projektu ustawy o eutanazji, która właśnie trafiła do parlamentu. Jako alternatywę proponuje wsparcie oddziałów medycyny paliatywnej. „Wszystkim cierpiącym, również nieuleczalnie chorym, należy zapewnić odpowiednią opiekę, gwarantującą godność i towarzyszenie aż do naturalnej śmierci. Nie jesteśmy panami życia” – czytamy w oświadczeniu biskupów.

Episkopat zaznacza, że opieka nad chorymi powinna być priorytetem, na każdym etapie ich życia, szczególnie wtedy, gdy są najsłabsi. Biskupi podkreślają, że eutanazja i wspomagane samobójstwo są porażką całego społeczeństwa. Właściwa odpowiedź na chorobę nie polega bowiem na poddaniu się, ale na trosce i miłości oraz ofiarowaniu pacjentowi odrobiny nadziei.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję