Reklama

Niedziela Lubelska

Łzy Matki. Maryjne święto w archikatedrze lubelskiej

Katarzyna Arymiak

Matka Boża codziennie czeka na dzieci w lubelskiej archikatedrze.

Maryjne sanktuarium w sercu miasta wypełnia modlitwa wiernych. Każdego dnia, od wczesnych godzin rannych aż do wieczora, przed łaskami słynącym obrazem Najświętszej Maryi Panny Płaczącej można spotkać mieszkańców Lublina, pielgrzymów i turystów, którzy w codziennym zabieganiu znajdują czas na spotkanie z Matką. Na kolanach, z różańcem w dłoniach, między „zdrowaśkami” składają u stóp Katedralnej Pani radości i troski. Tej, która w 1949 r. płakała razem z ludźmi udręczonymi hitlerowskim i stalinowskim terrorem, nie wahają się powierzać najgłębiej skrywanych sekretów. Do Matki przychodzą każdego dnia, ale szczególnie licznie 3 lipca, na rocznicę „cudu łez”.

W pierwszą niedzielę lipca 1949 r. biskup lubelski Piotr Kałwa zawierzył diecezję Niepokalanemu Sercu Maryi. Tego dnia s. Barbara Sadowska dostrzegła łzy na obrazie Matki Bożej Częstochowskiej. Wieść o Matce która płacze szybko rozeszła się po mieście i Polsce. Władze kościelne podjęły próbę zbadania i wyjaśnienia zjawiska, jednak sytuacja polityczna temu nie sprzyjała. Aresztowania wiernych przez władze komunistyczne sprawiły, że biskup lubelski zaapelował o zaniechanie pielgrzymek. Równocześnie przyznał, że cud łez pogłębił życie religijne w diecezji, a liczne nawrócenia i uzdrowienia są znakiem działania Bożej łaski. Przez długie lata wierni trwali na cichej modlitwie przed obrazem Matki, która nie opuściła nikogo w potrzebie. Ożywienie kultu nastąpiło na początku lat 80. XX w. Wybór Jana Pawła II na stolicę Piotrową, papieska pielgrzymka do Polski i ruch solidarnościowy wlał w serca odwagę do publicznego wyznawania wiary. Za sprawą ks. Józefa Krasa i bp. Ryszarda Karpińskiego w 1981 r. łaskami słynący obraz po raz pierwszy został wyniesiony w uroczystej procesji na ulice miasta.

Lipcowe uroczystości poprzedzają „Dni Maryjne”. Tym razem odbędą się pod hasłem „Maryja w obronie narodu polskiego”. Od 29 czerwca do 3 lipca nauki rekolekcyjne wygłosi ks. prof. Sławomir Bylina (godz. 9.00 i 19.00). Po wieczornych Mszach św. zaplanowane są czuwania maryjne zakończone Apelem Jasnogórskim. 3 lipca o godz. 19.00 na placu katedralnym Mszy św. przewodniczyć będzie bp Grzegorz Suchodolski z diecezji siedleckiej. Uroczystości zakończy procesja różańcowa ulicami miasta.

Reklama

Szczegółowy program Dni Maryjnych w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Płaczącej

Archikatedra Lubelska 29 czerwca - 3 lipca „Maryja w obronie narodu polskiego”

Środa, 29 czerwca

Najświętsza Maryja Panna Wniebowzięta – ratująca w cudzie nad Wisłą

godz. 9.00 Msza święta z nauką; godz. 19.00 Msza święta z nauką, czuwanie prowadzą wierni z parafii Świętej Rodziny w Lublinie, godz. 21.00 Apel Jasnogórski

Czwartek, 30 czerwca

Najświętsza Maryja Panna Częstochowska – osłaniająca Jasną Górę godz. 9.00 Msza święta z nauką; godz. 19.00 Msza święta z nauką, czuwanie prowadzą wierni z parafii Miłosierdzia Bożego w Lublinie, godz. 21.00 Apel Jasnogórski

Piątek, 1 lipca

Najświętsza Maryja Panna Ostrobramska – broniąca Wilna

godz. 9.00 Msza święta z nauką; godz. 19.00 Msza święta z nauką, czuwanie prowadzą wierni z parafii św. Maksymiliana w Lublinie, godz. 21.00 Apel Jasnogórski

Sobota, 2 lipca

Najświętsza Maryja Panna Kodeńska - chroniąca wiarę na Podlasiu

godz. 9.00 Msza święta z nauką; godz. 19.00 Msza święta z nauką, czuwanie prowadzą wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, godz. 21.00 Apel Jasnogórski

Niedziela, 3 lipca

Najświętsza Maryja Panna Płacząca – dająca nadzieję

godz. 6.00, 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 Msza święta z nauką

godz. 19.00 Msza święta pontyfikalna - przewodniczy i słowo Boże głosi bp Grzegorz Suchodolski, biskup pomocniczy diecezji siedleckiej; PROCESJA RÓŻAŃCOWA ulicami miasta, Apel Jasnogórski

2022-06-27 08:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kustosz z Rokitna nowym proboszczem zielonogórskiej konkatedry

2022-08-16 13:33

[ TEMATY ]

konkatedra

Zielona Góra

Rokitno

ks. Piotr Bortnik

Kamil Krasowski

Kapłan obejmie zielonogórską konkatedrę po pięciu latach posługi w Rokitnie

Kapłan obejmie zielonogórską konkatedrę po pięciu latach posługi w Rokitnie

Ks. kan. Piotr Bortnik obejmie jako proboszcz zielonogórską konkatedrę pw. św. Jadwigi Śląskiej.

O takiej decyzji poinformował pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński podczas wczorajszych diecezjalnych uroczystości dożynkowych w Rokitnie.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Kustosz z Rokitna nowym proboszczem zielonogórskiej konkatedry

2022-08-16 13:33

[ TEMATY ]

konkatedra

Zielona Góra

Rokitno

ks. Piotr Bortnik

Kamil Krasowski

Kapłan obejmie zielonogórską konkatedrę po pięciu latach posługi w Rokitnie

Kapłan obejmie zielonogórską konkatedrę po pięciu latach posługi w Rokitnie

Ks. kan. Piotr Bortnik obejmie jako proboszcz zielonogórską konkatedrę pw. św. Jadwigi Śląskiej.

O takiej decyzji poinformował pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński podczas wczorajszych diecezjalnych uroczystości dożynkowych w Rokitnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję