Reklama

Kościół

Ekologia po katolicku

Jaka jest katolicka wizja ekologii? Czy z ambony i w salach katechetycznych można poruszać tematy związane z ochroną środowiska?

[ TEMATY ]

ekologia

Adobe Stock

Na te pytania w sposób twórczy odpowiadają autorzy książki Gratias Domine, która dzięki staraniom Fundacji Instytut Mediów trafia do rąk czytelników. Stanowi ona odpowiedź na zaproszenie papieża Franciszka do „pogłębionej refleksji nad troską o nasz dom – świat, w którym żyjemy” – zauważa redaktor tej nietuzinkowej publikacji ks. Witold Ostafiński.

W książce znajdziemy homilie ekologiczne skierowane do dzieci i dorosłych, jak również konspekty katechez poruszających kwestie ochrony środowiska w świetle Biblii i katolickiej nauki społecznej. Będą one znakomitą inspiracją dla kapłanów oraz katechetów do kreatywnego poruszenia szeroko pojętych zagadnień poszanowania świata stworzonego w swoich kazaniach i katechezach.

Szczególnie obecnie nasilają się działania proekologiczne prowadzone przez różne środowiska. Kościół nie może milczeć wobec nich. Z tej racji papież Franciszek w encyklice Laudato si’ otworzył przed nami istotne pole aktywności – oraz refleksji – nad szeroko pojętym zagadnieniem ochrony środowiska naturalnego. Publikacja Gratias Domine stanowi odpowiedź na to wezwanie Ojca Świętego do podjęcia zagadnień proekologicznych nie tylko na gruncie teologicznych rozważań, ale i duszpasterstwa, „w którym przepowiadanie kaznodziejskie i przekaz katechetyczny mają zasadnicze znaczenie.” Dzięki dużej rozpiętości tematycznej i solidnym umocowaniu tekstów w nauczaniu Kościoła książka stanowi znakomite kompendium wiedzy na temat katolickiej wizji ekologii.

Publikacja została dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pobierz publikację
2022-07-04 14:04

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Grecja: ekumeniczne wysiłki na rzecz ekologii integralnej

[ TEMATY ]

konferencja

ekologia

BOŻENA SZTAJNER

„Ekologia integralna jako nowa droga do pojednania” - taki był temat konferencji, jaka 2-3 września odbyła się na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach pod patronatem papieża Franciszka, prawosławnego patriarchy Bartłomieja i anglikańskiego arcybiskupa Canterbury Justina Welby’ego. Przesłania dwóch pierwszych odczytali ich wysłannicy, trzeci zaś był obecny za pośrednictwem telekonferencji.

Punktami odniesienia odniesienia do dyskusji były m.in. encyklika „Laudato si’” papieża Franciszka oraz dokument Soboru Wszechprawosławnego „Świadectwo Kościoła w świecie współczesnym”.

CZYTAJ DALEJ

Co człowiek zrobił z tym wszystkim, kiedy zaczął rządzić, nie oglądając się na Boga?

2022-08-16 08:57

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Jak wiele rzeczy nas irytuje! I Kościół też. Sami nie jesteśmy ideałami, ale chcielibyśmy w nim widzieć coś do ideału zbliżonego. A tu jakże często spotykamy tylko szlif zewnętrzny, a wnętrze? Szkoda gadać! Irytuje i sam Jezus.

Nie mógłby tej pogańskiej Kananejce wyjść naprzeciw i powiedzieć po prostu: Popatrz, niosę zbawienie dla wszystkich ludzi, także dla tych, którymi mój naród pogardza. Jesteś tak samo dzieckiem Bożym. Wiem, że twoja córka jest chora. Uzdrawiam ją w tej chwili. Nie bój się.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Wotum za Cud nad Wisłą

2022-08-16 16:30

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

Piotr Drzewiecki

W 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej odbyły się uroczystości odpustowe. Świątynia jest wotum łodzian za Cud na Wisłą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję