Reklama

Z Watykanu

Msza św. kanonizacyjna

Nowy polski święty

Benedykt XVI kanonizował 3 czerwca bł. Szymona z Lipnicy, bernardyna żyjącego w XV wieku, wielkiego kaznodzieję i opiekuna ubogich. Nowego polskiego świętego Papież nazwał wielkim synem ziemi polskiej, świadkiem Chrystusa o duchowości św. Franciszka z Asyżu. Podał go za przykład „aktualnego wzoru chrześcijanina, który - zainspirowany duchem Ewangelii - gotów jest oddać życie za braci”.
Ojciec Święty ogłosił świętymi także Jerzego Precza (1880-1962) - kapłana z Malty, Karola od św. Andrzeja (1821-1893) - holenderskiego pasjonistę, który większość życia pracował w Irlandii, oraz francuską zakonnicę Marię Eugenię od Jezusa (1817-1898) - założycielkę Zgromadzenia Sióstr Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Mimo ulewnego deszczu, na Placu św. Piotra zebrały się tysiące wiernych. Na kanonizację przybyło ok. 1000 pielgrzymów z Polski. Wśród nich byli prymas Polski kard. Józef Glemp i prezydent RP Lech Kaczyński.
Papież, charakteryzując nowego polskiego świętego, podkreślił, że św. Szymon przepełniony był „miłosierną miłością, którą czerpał z Eucharystii, nie ociągał się z niesieniem pomocy chorym dotkniętym zarazą, która i jego doprowadziła do śmierci”. Benedykt XVI zawierzył opiece św. Szymona z Lipnicy cierpiących z powodu ubóstwa, choroby, osamotnienia i niesprawiedliwości społecznej.
Ojciec Święty zwrócił uwagę na „wielorakie i niewyczerpane objawianie się świętych wśród ludu Bożego w ciągu wieków. Mądrość Boga objawia się we wszechświecie, w rozmaitości i pięknie jego żywiołów, jednakże jej arcydziełem są święci” - zaznaczył.
Na zakończenie uroczystości Benedykt XVI pozdrowił w różnych językach pielgrzymów przybyłych do Rzymu na kanonizację. Zwracając się do Polaków powiedział: „Pozdrawiam pielgrzymów z Polski. Św. Szymon z Lipnicy na wzór Maryi starał się służyć najbardziej potrzebującym. Za jego wstawiennictwem módlmy się za tych, którzy oddają swoje życie w posłudze chorym, cierpiącym i osamotnionym. Niech wam Bóg błogosławi”. Pielgrzymi z Polski w odpowiedzi na papieskie pozdrowienia wznosili okrzyki: „Dziękujemy!”.
Polski prezydent Lech Kaczyński powiedział w wywiadzie dla Radia Watykańskiego, że św. Szymon z Lipnicy jest symbolem swoistej solidarności względem innych. Para prezydencka po uroczystościach na Placu św. Piotra spotkała się w Bazylice Watykańskiej z Benedyktem XVI. Spotkanie, które trwało kilka minut, nie było wcześniej planowane.

Boże Ciało w Rzymie

Pokarm, który wspiera

Eucharystia to pokarm, który wspiera nas w długim marszu „przez pustynię ludzkiej egzystencji” - przypomniał Benedykt XVI w homilii wygłoszonej podczas rzymskich uroczystości Bożego Ciała. Rozpoczęła je, jak zawsze, Msza św. przed Bazyliką św. Jana na Lateranie, która jest katedrą biskupa Rzymu, zakończyła zaś - procesja eucharystyczna do Bazyliki Matki Bożej Większej. Benedykt XVI stwierdził, że „dla każdego pokolenia chrześcijan Eucharystia jest niezbędnym pożywieniem, które wspiera je, kiedy przemierza pustynię tego świata, wyjałowioną przez systemy ideologiczne i gospodarcze, które nie promują życia, lecz raczej je zadręczają; świata, w którym dominuje logika władzy i posiadania, a nie logika służby i miłości; świata, w którym nierzadko triumfuje kultura przemocy i śmierci”.
Na koniec powiedział, że procesja eucharystyczna ulicami Rzymu ma uzmysłowić jej uczestnikom, że „idziemy drogami świata, wiedząc, że Jezus jest u naszego boku, wspierani nadzieją ujrzenia Go któregoś dnia twarzą w twarz podczas ostatecznego spotkania”.

Kondolencje po zabójstwie

Reklama

Benedykt XVI modli się za dusze zabitego w Iraku księdza i trzech subdiakonów oraz w intencji ich bliskich. Telegram kondolencyjny na ręce chaldejskiego biskupa Mosulu - Paulosa Faraja Rahho przesłał w imieniu Papieża watykański sekretarz stanu.
Chaldejski ksiądz Ragheed Ganni i trzej subdiakoni: Basman Yoysef Daud, Walid Hanna Iso i Gassan Isam Bidawed zginęli 3 czerwca wieczorem po Mszy św. odprawionej w parafii Ducha Świętego. Nieznani sprawcy zastrzelili ich na rogu jednej z ulic. Następnie wokół ciał zabitych umieścili bomby, grożące śmiercią każdemu, kto chciałby się do nich zbliżyć. Leżały więc na ulicy przez kilka godzin. Dopiero w nocy siłom porządkowym udało się rozbroić zapalniki i zabrać ciała. Przeniesiono je do kościoła. Pogrzeb zamordowanych odbył się w Mosulu.

„Ad limina” biskupów Afryki Płn.

W dniach 4-9 czerwca odbyła się wizyta „ad limina Apostolorum” Regionalnej Konferencji Biskupów Afryki Północnej, która obejmuje Kościół w Tunezji, Algierii, Libii i Maroku. Ich ludność to w przeważającej większości muzułmanie.
„W przeciwieństwie do krajów arabskich Bliskiego Wschodu w Maghrebie nie ma dziś rodzimych chrześcijan. Prawie wszyscy są przybyszami z różnych krajów świata, przebywającymi tam tylko czasowo” - mówi przewodniczący Episkopatu Afryki Północnej, arcybiskup Rabatu Vincent Landel.

Prezydent Meksyku u Papieża

Benedykt XVI rozmawiał 3 czerwca w cztery oczy z prezydentem Meksyku Felipe Calderonem Hinojosą, którego przyjął wraz z jego najbliższą rodziną i osobami towarzyszącymi. Żona prezydenta była dzień wcześniej obecna na Placu św. Piotra podczas kanonizacji czworga nowych świętych, w tym Szymona z Lipnicy. Szef państwa meksykańskiego spotkał się też z sekretarzem stanu kard. Tarcisio Bertone i z szefem watykańskiej dyplomacji abp. Dominique’em Mambertim.

Incydent na Placu św. Piotra

Podczas audiencji generalnej 6 czerwca na Placu św. Piotra młody mężczyzna próbował wskoczyć na samochód papieski. Był to 27-letni Niemiec cierpiący na zaburzenia umysłowe - poinformował kilka godzin po incydencie rzecznik prasowy ks. Federico Lombardi. Ujawnił, że młody człowiek po zatrzymaniu przez watykańską żandarmerię stanął przed tamtejszym sądem. Sędzia, po konsultacji z psychiatrami, nakazał przymusową hospitalizację mężczyzny w zakładzie zamkniętym, gdzie też go zaraz odwieziono. Ks. Lombardi zapewnił, że intruz nie miał złych zamiarów wobec Papieża i powodowany był jedynie potrzebą zwrócenia na siebie uwagi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wojciech Nowicki mistrzem olimpijskim w rzucie młotem, Paweł Fajdek brązowym medalistą

2021-08-04 14:33

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie

Igrzyska Olimpijskie w Tokio

PAP

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki rzucił młotem 82,52 i zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Brąz wywalczył Paweł Fajdek, który uzyskał 81,53. Biało-czerwoni w Japonii zdobyli cztery medale w tej konkurencji - w tym oba złote.

32-letni Nowicki swój najlepszy rezultat w konkursie finałowym uzyskał w trzeciej kolejce. Jego rówieśnik Fajdek posłał młot najdalej w piątej próbie.

CZYTAJ DALEJ

Trzeba wracać do wskazań Ojca Świętego Franciszka,

2021-08-04 19:42

Archiwum MFS

    Pięć lat temu nasze miasto rozbrzmiewało wszystkimi językami świata, a ulice wypełnili radośni, rozśpiewani młodzi uczestniczący w Światowych Dniach Młodzieży.

    Uroczystości rocznicowe zostały zorganizowane na Campus Misericordiae w dniach 30 lipca do 1 sierpnia br. To była okazja, aby na nowo przeżyć wyjątkowy czas wspólnoty, radości i modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Dyrektorka Muzeów Watykańskich: od początku pandemii wzrosła liczba młodych zwiedzających

2021-08-04 18:43

[ TEMATY ]

Watykan

muzeum

Christopher Chan / Foter.com / CC BY-NC-ND

Dyrektorka Muzeów Watykańskich Barbara Jatta wyraziła zadowolenie, że od początku pandemii coraz więcej odwiedzających to ludzie w młodym wieku.

„W czasie lockdownu byliśmy bardzo aktywni na portalach społecznościowych. Gdy po złagodzeniu ograniczeń otworzyliśmy ponownie muzea, okazało się, że wśród zwiedzających jest coraz więcej ludzi młodych, czego dawniej nie rejestrowaliśmy” – powiedziała dyr. Jatta włoskiej gazecie „Panorama” 4 sierpnia. Podkreśliła, że ważną rolę odegrali tu także tzw. influenserzy, którzy zwrócili uwagę na Muzea Watykańskie w internecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję