Reklama

Niedziela Legnicka

Odnowiona przysięga po 340 latach

W dniu 4 lipca 1680 r., w imieniu mieszkańców miasta Polkowice, ówczesny burmistrz Ferdynand Mehl i rajcowie miasta złożyli ślubowanie w kościele św. Michała, które przyjął ówczesny proboszcz dr Johann Buchmann. Prosili w nim św. Sebastiana o pomoc, w uwolnieniu od dżumy, która w krótkim czasie zabiła 200 osób. 4 lipca 2022 r., burmistrz miasta Łukasz Puźniecki oraz Roman Rozmysłowski, radny Rady Miejskiej w Polkowicach, prosili św. Sebastiana o opiekę nad miastem, jako Patrona.

[ TEMATY ]

św. Sebastian

Polkowice

patron miasta

ks. Piotr Nowosielski

Stary kościół

Uroczystość przebiegała w kilku miejscach. Pierwszym z nich był najstarszy kościół w mieście - kościół św. Michała Archanioła. To w nim prawie trzy i pół wieku temu, dokonała się wspomniana historyczna chwila. Pamiątką tamtych wydarzeń pozostał ufundowany ołtarz, przy którym modlono się wspominając wydarzenie z 4 lipca 1680 r.

W tej świątyni, przy udziale biskupa seniora Stefana Cichego, duchowieństwa, władz miasta i wiernych, po powitaniu przez proboszcza miejsca. ks. dr Jarosława Święcickiego, kanclerz kurii legnickiej, ks. prał. Józef Lisowski, odczytał w jęz. łacińskim dokument Kongregacji ds. kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, informujący o zatwierdzeniu św. Sebastiana Patronem miasta Polkowice. Poświęcono też nowy sztandar dedykowany św. Sebastianowi, który ma odtąd towarzyszyć wydarzeniom miejskim....

Reklama


Więcej, w wydaniu Niedzieli legnickiej, nr 29/2022 z 17 lipca 2022 r.


  


2022-07-11 12:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Mikołaj patronem Głogowa - zaproszenie

2022-12-01 09:00

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Głogów

odpust św. Mikołaja

patron miasta

Wikipedia

Św. Mikołaj

Św. Mikołaj

Decyzją Stolicy Apostolskiej św. Mikołaj został patronem miasta Głogowa. Tegoroczny odpust i uroczystość św. Mikołaja będziemy przeżywali bardzo uroczyście.

Zapraszamy na konferencję poprzedzającą główne obchody, która rozpocznie się 5 grudnia o godz. 10:00 w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie. Jej tytuł to „Święty Mikołaj Biskup patronem miasta Głogowa”. Wezmą w niej udział m.in. profesor historii sztuki bp Michał Janocha, który opowie o ikonografii św. Mikołaja w sztuce Wschodu i Zachodu, oraz ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, który przedstawi „Postać św. Mikołaja, jako przykład dobroczynności dla współczesnych”. Tego samego dnia o godz. 18.30 w kościele pw. Bożego Ciała odbędzie się koncert mikołajowy pt. „Wybrany przez miłość” w wykonaniu chóru Space Of Grace & Goście.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Zapraszamy na Orszak św. Mikołaja

2022-12-02 17:17

Paweł Wysoki

W niedzielę, 4 grudnia, ulicami Lublina już po raz 9. przejdzie Orszak św. Mikołaja. Do udziału w radosnym pochodzie zaproszone są nie tylko dzieci, ale właśnie najmłodsi mają zagwarantowane upominki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję