Reklama

Wizytacja w Waliszewie

W niedzielę i w poniedziałek 15 oraz 16 września trwała wizytacja kanoniczna w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Waliszewie. W zastępstwie Biskupa Łowickiego wizytację przeprowadził wikariusz biskupi ks. prał. Wiesław Wronka. Ks. prał. Wronka uczestniczył także w dożynkach parafialnych, które wierni i proboszcz ks. Tadeusz Leśniewski zorganizowali w niedzielę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Portret parafii

Wizytacja kanoniczna w Waliszewie rozpoczęła się podczas Mszy św. o godzinie 9.30. Odprawiał ją ks. Leśniewski, a obecny był także dziekan głowieński, ks. dr Stanisław Banach, jako że wizytacja w Waliszewie zakończyła cykl wizytacji kanonicznych w dekanacie głowieńskim.
Parafia w Waliszewie została erygowana w 1389 r. i otrzymała tytuł Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Witalisa. Obecny kościół parafialny zbudowany został w 1763 r. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, znajdujący się w ołtarzu głównym, pochodzi z pierwszej połowy XIX w. Do zabytków, znajdujących się w kościele, należy jeszcze kamienna gotycka chrzcielnica, pochodząca z 1538 r., a w ostatnim czasie poddana gruntownej renowacji. Zabytkowe są także niektóre naczynia liturgiczne, kielichy i monstrancja.
Ks. Tadeusz Leśniewski jest proboszczem w Waliszewie od 1 lipca 1993 r. Parafia Waliszew liczy 2268 osób, w całości zamieszkują ją rolnicy. "Część parafian jest gorliwa, uczęszczająca do kościoła i praktykująca, a zwłaszcza łączy obecność na Mszy św. z korzystaniem z Komunii św." - podkreślał Ksiądz Proboszcz. Niestety, nie brakuje też takich parafian, którzy do kościoła przybywają jedynie "od wielkiego dzwonu".
Na terenie parafii są dwie szkoły podstawowe. Religii uczą katechetki. Spora część dzieci i młodzieży uczęszcza do szkół poza parafią, co nie jest korzystne dla życia religijnego. Dzieci do I Komunii św. Ksiądz Proboszcz przygotowuje osobiście, podczas spotkań w kościele.
Przy parafii istnieje Bractwo św. Anny (od 1831 r.!), którego zadaniem jest "troska o światło", III Zakon św. Franciszka, biel i asysta, ministranci, Żywy Różaniec. Dobra jest współpraca parafii z Ochotniczą Strażą Pożarną. Istnieje także Rada Duszpasterska i Ekonomiczna. Niestety, rzadko słyszany jest chór, do którego należy zaledwie kilka osób.
W parafii co roku odbywają się prace gospodarcze i remontowe. Zakupiono 30 ławek modrzewiowych, zakonserwowano i odnowiono ołtarze, ambonę, chór, stacje drogi krzyżowej. W ostatnim roku dokonano kapitalnego remontu dachu na kościele i dzwonnicy.

Reklama

Duszpasterz i gospodarz

W odpowiedzi wszystkim witającym ks. prał Wronka mówił: "Dobrze znam pracę na roli i trzeba dziś powiedzieć, że kłaniamy się przed wami, rolnikami z szacunkiem i całujemy wasze spracowane ręce, że trudzicie się, bronicie tej ziemi, uprawiacie ją z miłością i jesteście jej wierni".
Prał. Wronka przytoczył słowa Biskupa Łowickiego, że dobry proboszcz to dobry duszpasterz, który dba o uświęcenie powierzonych jego trosce przez biskupa wiernych, ale także dobry gospodarz. Bycie dobrym gospodarzem oznacza troskę o kościół parafialny - "bo to dla każdej parafii miejsce najświętsze" - ale także o budynki parafialne, cmentarz.
Po Komunii św. nastąpiło składanie sprawozdań przez poszczególne grupy parafialne, w odpowiedzi na które prał. Wronka powiedział: "Każdy zespół, organizacja i stowarzyszenie, jakie istnieją w parafii, to skarb. Myślę, że tak was Ksiądz Proboszcz przyjmuje i traktuje. Ja się cieszę z was wszystkich.
Ponieważ i ks. Leśniewski, i członkinie koła Żywego Różańca prosiły ks. prał. Wronkę o zachęcenie kobiet w parafii do wstępowania do kółek różańcowych, powiedział: "Nie trzeba się bać różańca, ale brać go do ręki jak najczęściej, bo modlitwą różańcową można wiele wybłagać u Pana Boga. Może i mężczyźni powinni stworzyć grupę modlitwy różańcowej?".
Po Porannej Mszy św. odbyło się spotkanie Księdza Prałata, Księdza Dziekana i Księdza Proboszcza z członkami Rady Duszpasterskiej i Ekonomicznej.

Plon niesiemy...

Mszy św. dożynkowej przewodniczył ks. Stanisław Banach. Rozpoczęła się ona uroczystym wprowadzeniem do kościoła wieńca dożynkowego - przygotowanego przez mieszkańców wsi Psary. Przed wieńcem kroczyli starostowie dożynek z chlebem i kołaczami.
Starosta powitał ks. prał. Wronkę słowami: "Nasza parafia przeżywa dziś radość i zaszczyt. Dziękujemy Księdzu Prałatowi za przybycie. Tegoroczne żniwa trwały krótko. Zboża są pachnące. Głęboko współczujemy tym, którym powódź zabrała mienie i chleb. Boimy się naszej przyszłości: czy ostaną się nasze gospodarstwa, czy nie wyludnią się nasze domy, czy ostanie się polska wieś? Coraz częściej zdarza się, że zarastają ścieżki do sąsiada, ludzie stają się nieufni. Przyjmij te dary, plony naszej ziemi, pobłogosław nam i naszym rodzinom, wszystkim pracującym na roli. Niech nasza żniwna Waliszewska Pani będzie z nami!".
Wizytator podziękował za słowa powitania i za przywiązanie do ziemi i wiary, podkreślił, iż z doświadczenia rozumie cierpienia i radości rolników. "Cieszę się - mówił - że będę razem z wami dziękował Bogu podczas tej Mszy św. dożynkowej za wszystko, co udało się wam wypracować. Daj Boże, żeby chleba nam nie zabrakło w tym roku!".
Po wręczeniu chleba i ciast parafianie w długiej procesji składali przy ołtarzu inne dary. Były to przepięknie skomponowane bukiety i kosze owoców, warzyw, grzybów i miodu
W homilii prał. Wronka podkreślał, jak wielką rolę w życiu człowieka może mieć umiejętność dziękowania za to, co się ma, co się dostaje. "Tyle razy modlimy się o różne łaski - mówił. - Nie zapominajmy o wdzięczności. Człowiek, który tylko prosi, jest smutny, bo skupia się tylko na tym, czego mu brakuje. Ten, który dziękuje, jest spokojny, bo dostrzega dobro, które ofiarował mu Bóg i inni ludzie".
Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Prałat poświęcił wieniec i dary, a chlebem dożynkowym i ciastem częstowali się po Mszy wszyscy wierni. Po Eucharystii odbyła się procesja z krzyżem na miejscowy cmentarz, gdzie Wizytator modlił się z wiernymi waliszewskimi przy grobach ich bliskich zmarłych. Po południu podczas Mszy św. udzielił sakramentu bierzmowania 73 dziewczętom i chłopcom.
W drugim dniu wizytacji oprócz odwiedzin w szkołach ks. prał. Wiesław Wronka spotkał się z kilkoma chorymi i zaawansowanymi w latach parafianami, nawiedzając ich w domach. Po południu odprawił Mszę św. dla rodzin z małymi dziećmi i kobiet w stanie błogosławionym, udzielił także dzieciom błogosławieństwa. A jeszcze przed końcowym błogosławieństwem delegat parafii podziękował za wizytację i poprosił o poświęcenie nowego dachu kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Weigel: deklaracja "Dignitas infinita" mogłaby być lepsza

2024-04-26 10:55

[ TEMATY ]

George Weigel

Ks. Tomasz Podlewski

Chociaż opublikowana 8 kwietnia deklaracja Dykasterii Nauki Wiary „Dignitas infinita” zawiera wiele ważnych stwierdzeń dotyczących obrony życia i godności człowieka, to dokument ten mógłby być jeszcze lepszy - uważa znany amerykański intelektualista katolicki i biograf św. Jana Pawła II, prof. George Weigel. Swoje uwagi na ten temat zawarł w felietonie opublikowanym na łamach portalu „The First Things”.

Zdaniem prof. Weigla najbardziej uderzający w watykańskim dokumencie doktrynalnym jest brak odniesień do encykliki Veritatis splendor św. Jana Pawła II z 1993 r. i jego nauczania, że niektóre czyny są „wewnętrznie złe”, że są poważnie złe z samej swojej natury, niezależnie od okoliczności. Zaznacza, iż fakt, że niektóre działania są złe „jest podstawą, na której Kościół potępia wykorzystywanie seksualne, aborcję, eutanazję, wspomagane samobójstwo i współczesne formy niewolnictwa, takie jak handel ludźmi”. Zgadza się, że jak mówi deklaracja, są to „poważne naruszenia godności ludzkiej”, ale dokument ten nie mówi dlaczego tak jest. „Nie dlatego, że obrażają nasze uczucia lub wrażliwość na ludzką godność, ale dlatego, że możemy wiedzieć na podstawie rozumu, że zawsze są one poważnie złe i to należało to jasno stwierdzić” - uważa.

CZYTAJ DALEJ

Premier Włoch: papież weźmie udział w szczycie G-7

2024-04-26 18:35

[ TEMATY ]

Włochy

papież Franciszek

grupa G7

PAP/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek weźmie udział w szczycie G7 w dniach 13-15 czerwca, który odbędzie się w Borgo Egnazia w Apulii - ogłosiła premier Włoch Giorgia Meloni. Włochy obecnie przewodniczą Radzie G7.

Jak wiadomo, Stolica Apostolska nie należy do G7. Papież weźmie zatem udział w sekcji poświęconej krajom zaproszonym, która zajmie się sztuczną inteligencją. Stolica Apostolska wezwała do powołania światowego organu ds. sztucznej inteligencji na ostatnim Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, a papież Franciszek poświęcił temu tematowi orędzia na Światowy Dzień Pokoju i Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w 2024 roku.

CZYTAJ DALEJ

Premier Włoch: papież weźmie udział w szczycie G-7

2024-04-26 18:35

[ TEMATY ]

Włochy

papież Franciszek

grupa G7

PAP/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek weźmie udział w szczycie G7 w dniach 13-15 czerwca, który odbędzie się w Borgo Egnazia w Apulii - ogłosiła premier Włoch Giorgia Meloni. Włochy obecnie przewodniczą Radzie G7.

Jak wiadomo, Stolica Apostolska nie należy do G7. Papież weźmie zatem udział w sekcji poświęconej krajom zaproszonym, która zajmie się sztuczną inteligencją. Stolica Apostolska wezwała do powołania światowego organu ds. sztucznej inteligencji na ostatnim Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, a papież Franciszek poświęcił temu tematowi orędzia na Światowy Dzień Pokoju i Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w 2024 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję