Reklama

Piekary Śląskie


Niedziela Ogólnopolska 31/2007, str. 25

Polskie Madonny, Janusz Rosikoń

Główne sanktuarium maryjne archidiecezji katowickiej i Górnego Śląska. Od wieków czcią otaczany jest tutaj cudowny obraz Matki Bożej Piekarskiej. Pierwotny wizerunek od 1702 r. znajduje się w Opolu, dokąd został wywieziony przez jezuitów podczas wojny polsko-szwedzkiej. W Piekarach umieszczono jego wierną kopię, która również zasłynęła licznymi cudami. Pochodzenie obrazu nie jest znane, wiadomo jedynie, że znajdował się on w kościele już w 1659 r. W 1680 r., w związku z panującą, w Pradze zarazą, wizerunek sprowadzono do tego miasta. Kiedy epidemia ustała, arcybiskup Pragi Fryderyk von Walschtain ogłosił cudowność obrazu. Również ocalenie Piekar przed Rosjanami w 1914 r. mieszkańcy wiązali z cudownym obrazem. Papieskie korony obraz Matki Bożej Piekarskiej otrzymał w 1925 r.
Sanktuarium odegrało wielką rolę w umacnianiu i rozwijaniu polskości na Górnym Śląsku. Już pod koniec XVII wieku przybywały tutaj pielgrzymki liczące nawet 1500 osób. Przed Matką Bożą Piekarską 20 sierpnia 1683 r. modlił się król Jan III Sobieski, zanim wyruszył przeciwko Turkom do Wiednia. Po odrodzeniu państwa polskiego w 1918 r. do Piekar przybyli przedstawiciele najwyższych władz Polski z marszałkiem Piłsudskim na czele. W 1922 r. sanktuarium nawiedził nuncjusz apostolski Achille Ratti, późniejszy papież Pius XI. W 1962 r. papież Jan XXIII nadał kościołowi w Piekarach tytuł bazyliki mniejszej.
W latach 1887-95 przy kościele, na wzgórzu Cerekwica zbudowano kalwarię. Składa się ona z kościoła Przemienienia Pańskiego i 23 kaplic.
Piekarskie sanktuarium znane jest przede wszystkim z pielgrzymek stanowych, zwłaszcza z pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców. Organizowana jest ona od 1947 r. i odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę maja. Uczestniczy w niej ponad 100 tys. mężczyzn. Od 1965 r. aż do wyboru na Stolicę Piotrową homilię dla pielgrzymów zawsze głosił kard. Karol Wojtyła.
W 1983 r., za aprobatą Stolicy Apostolskiej, Matka Boża Piekarska otrzymała nowe wezwanie: Matki Bożej Miłości i Sprawiedliwości Społecznej.

Teksty o sanktuariach przygotowali: prof. dr hab. Antoni Jackowski i dr Izabela Sołjan z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Reklama

Oświadczenie w sprawie o. Pelanowskiego

2019-11-30 18:46

Ojcowie Paulini

Poniżej zamieszczamy oficjalne oświadczenie Kurii Generalnej Zakonu Paulinów w sprawie o. Augustyna Pelanowskiego:

Agnieszka Bugała

W związku z propagowanymi przez o. Augustyna Pelanowskiego poglądami stojącymi w jaskrawej sprzeczności z niektórymi prawdami doktryny katolickiej oraz szacunkiem należnym Ojcu Świętemu Franciszkowi, Zakon św. Pawła I Pustelnika (Paulini) oświadcza, iż zdecydowanie odcina się od prywatnych poglądów wyżej wymienionego kapłana.

Jednocześnie zwracamy uwagę, iż o. Augustyn łamie śluby zakonne, zarówno poprzez publikacje, na które nie otrzymał zgody, jak również przez trwającą ponad 11 miesięcy samowolną nieobecność w klasztorze.

Wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu zamętu i zgorszenia, jakie w dusze wiernych wprowadzić może indywidualna działalność o. Pelanowskiego. Jednocześnie informujemy, że już wcześniej podjęte zostały kroki przewidziane przez Kodeks Prawa Kanonicznego.

W duchu braterstwa trwamy w modlitwie za o. Augustyna.

o. Paweł Przygodzki

Sekretarz Generalny Zakonu Paulinów

Częstochowa – Jasna Góra, 30 listopada 2019 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Msza Święta jubileuszowa u sióstr Bernardynek w Wieluniu

2019-12-06 18:52

Zofia Białas / Niedziela

Zofia Białas / Niedziela
bp. Andrzej Przybylski oraz bp. Jan Wątroba
Wieluńskie Bernardynki w dniu 6 grudnia, w patronalne święto kościoła św. Mikołaja, zaprosiły wielunian na uroczystą Eucharystię. Eucharystia była uwielbieniem Boga za 200 lat pobytu i trwania sióstr w obecnym klasztorze, do którego przybyły w 1819 roku ze swojego pierwotnego klasztoru i kościoła po zamknięciu klasztoru Paulinów. Uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Jan Wątroba. W koncelebrze ks. bp Andrzej Przybylski, kapłani z Wielunia i spoza Wielunia. Swoim śpiewem ubogacił liturgię Chór Parafialny z parafii św. Józefa w Wieluniu pod kierownictwem organisty Szymona Blajera. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. bp Andrzej Przybylski. Rozpoczynając kazanie przywołał słowa ks. kapelana Andrzeja Walaszczyka przypominające trzy powody, które przyprowadziły wiernych na tą szczególną Eucharystię, a były to: jubileusz 200-lecia pobytu sióstr w obecnym klasztorze, wspomnienie świętego Mikołaja – patrona kościoła klasztornego i poświęcenie nowego domu sióstr z nowicjatu. Myślą przewodnią kazania były słowa „powołani do świętości”. Do świętości, mówił kaznodzieja, jest powołany każdy z nas, ale świętym zostanie ten, kto nie utraci kontaktu z Bogiem. Tylko człowiek trwający w kontakcie z Bogiem, będzie swoim życiem zachęcał innych do świętości, do bycia dobrym człowiekiem, bo święty, to człowiek dobry. Przykładem, święci, święty Mikołaj, święty Franciszek z Asyżu, święci, którzy nieśli współbraciom w wierze pokój i dobro. Tym, co pozwala utrzymać kontakt z Bogiem, kontynuował, jest modlitwa i Eucharystia. Dziś dziękujemy siostrom Bernardynkom za ich trwanie na modlitwie i omadlanie tych, co na modlitwę i na Eucharystię nie znajdują czasu. Po uroczystym „Ciebie Boga wysławiamy” i litanii do św. Mikołaja ks. bp Jan Wątroba pobłogosławił wszystkich obecnych na Eucharystii Najświętszym Sakramentem. Uroczystości zakończyły się poświęceniem nowego domu sióstr z nowicjatu. Poświęcili go ks. bp Jan Wątroba i ks. bp Andrzej Przybylski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem