Reklama

Sympozjum Biblistów Polskich

Od dawna egzegeci i bibliści całego świata, podobnie jak wybitni rabini i znawcy świętych pism, poprzez pryzmat dostępnych sobie dokumentów, próbują ukazać własne racje przedstawiające pełne zrozumienie świętego przesłania Biblii. Szczególnie cenne w tej materii są dokumenty publikowane przez Papieską Komisję Biblijną. Działająca u boku Ojca Świętego komisja próbuje bowiem odpowiedzieć na budzące sprzeciwy, strach, a niekiedy nawet wrogość, ważne pytania, dotyczące historii i powagi Bożego przesłania, pozostawionego ludziom na świętych kartach Biblii.

Niedziela lubelska 41/2002

Przyjaźń budowana na prawdzie

Właśnie na bazie ostatniego dokumentu komisji zatytułowanego " Naród Żydowski i jego Święte Pisma w Biblii chrześcijańskiej", już po raz czterdziesty w Lublinie odbyło się Ogólnopolskie Sympozjum Biblistów. W dniach 19-20 września br., ponad stu najbardziej znanych polskich biblistów na czele Prezesem Stowarzyszenia, a jednocześnie członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej ks. prof. dr hab. Ryszardem Rubinkiewiczem i bp. koszalińsko-kołobrzeskim prof. Marianem Gołębiowskim, spotkało się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie, aby ukazać różnice i spójności pomiędzy przesłaniem Starego a Nowego Testamentu.

Spotkanie rozpoczęło się uroczystą liturgią, której przewodniczył bp. Ryszard Karpiński. Biskup w słowie wstępnym życzył obecnym udanych dyskusji, których przewodnikiem będzie sam Duch Święty. Podczas Mszy św. homilię do zgromadzonych biblistów skierował ks. prof. Ryszard Rubinkiewicz, który następnie rozpoczynając sympozjum jako pierwszy przedstawił główne linie najnowszego dokumentu komisji papieskiej.
Podczas pierwszego dnia obrad, swoje referaty przedstawili ks. dr Mirosław Wróbel, który ukazał status i miejsce żydów w Janowej Ewangelii. Ks. prof. Henryk Witczyk, na bazie różnorodnych badań i przemyśleń znanych światowych biblistów, ukazał różnice i spójności pomiędzy Starym a Nowym Przymierzem. Jednocześnie podczas swego odczytu Ksiądz Profesor podkreślił potrzebę wzajemnego dialogu, który jednak nie może być pozbawiony prawdy, będącej podstawą naszej wiary i wezwaniem do wzajemnej miłości.
Popołudniowy blok dyskusyjny, odbywający się po zwiedzaniu lubelskiego cmentarza żydowskiego, rozpoczął swym odczytem ks. prof. Waldemar Chrostowski, ukazując historię Kościoła na tle historii Izraela. Natomiast przedostatni wykład przedstawił ks. prof. Stanisław Hałas, który ukazał kult w Starym i Nowym Testamencie, a także istotne dla tych kultów różnice. Wieczorne zwiedzanie Archikatedry Lubelskiej poprzedził swym odczytem ks. dr Janusz Lemański, który na bazie prac wielu biblistów próbował ukazać żydów w oczach ewangelisty Mateusza.
Drugi dzień sympozjum rozpoczął się poranną Mszą św., której przewodniczył wielki przyjaciel sympozjum bp. Mieczysław Cisło. Tego dnia swoje referaty przedstawili ks. prof. Antoni Tronina, ukazujący Judaizm i chrześcijaństwo w I wieku po Chrystusie, a także ks. dr Artur Malina, który w swym wystąpieniu próbował ukazać jedność Bożego planu zbawienia.
Sympozjum Biblistów Polskich zakończyło się dyskusją podsumowującą dwudniowe obrady. Szczególny podkreślenia jest fakt akcentowanej podczas wszystkich wystąpień chęci wspólnego dialogu, zrozumienia i przyjaźni, która jednak, jak podkreśla dokument papieski, musi być budowana na wzajemnej miłości, której jedynym i w pełni autentycznym źródłem jest tylko prawda.

"Nowy Testament wyraża zarówno przywiązanie do objawienia Starego Testamentu jak i brak zgody z synagogą. Tego rodzaju rozdźwięk, jakkolwiek byłby głęboki, nie implikuje wzajemnej wrogości. Przeciwnie, przykład Pawła w Rz 9,11 ukazuje postawę poważania, szacunku i miłości do narodu żydowskiego, która w tej sytuacji jest jedyną podstawą naprawdę chrześcijańską i która w tajemniczy sposób stanowi część Bożego, całkiem pozytywnego planu. Dialog jest możliwy, ponieważ Żydzi i chrześcijanie posiadają bogate wspólne dziedzictwo i jest rzeczą ze wszech miar pożądana, aby stopniowo eliminować z obu stron uprzedzenia i brak zrozumienia, by promować lepsze poznanie wspólnego dziedzictwa i wzmacniać wzajemne więzy".
(Dokument Papieskiej Komisji Biblijnej)

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł bp Jan Styrna

2022-09-28 16:52

[ TEMATY ]

śmierć

pl.wikipedia.org

W dniu 28 września 2022 r. zmarł ks. bp Jan Styrna, biskup elbląski senior. Uroczystości pogrzebowe w katedrze św. Mikołaja w Elblągu odbędą się 3 października.

Jan Styrna był kapłanem diecezji tarnowskiej. Urodził się 25 stycznia 1941 w Przyborowie, powiat Brzesko, województwo małopolskie. Był wikariuszem w Nowym Wiśniczu, Krynicy Górskiej, Mielcu.

CZYTAJ DALEJ

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

2022-09-29 09:50

[ TEMATY ]

archaniołowie

Karol Porwich/Niedziela

29 września w Kościele katolickim przypada święto trzech archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała. Ich imiona pojawiają się na kartach Biblii. Niebiańscy wysłannicy towarzyszą ludziom w konkretnych wydarzeniach, a każdy z nich ma szczególną misję i zadanie do wykonania. Każdy z nich objawił się w konkretnym czasie. Św. Michał ukazywał się aż cztery razy, doprowadzając do ustanowienia swojej własnej bazyliki w podziemnej grocie na Górze Gargano we Włoszech.

Aniołowie są istotami duchowymi, nadrzędnymi wobec ludzi. Posiadają rozum oraz wolę. Św. Grzegorz Wielki tłumaczył, że słowo anioł nie oznacza natury, ale zadanie. „Duchy, które zapowiadają wydarzenia najbardziej doniosłe nazywają się archaniołami. Niektórzy z nich mają imiona własne, wskazujące na określone ich zadania czy posługę” – wyjaśniał papież i doktor Kościoła. Aniołowie i archaniołowie pośredniczą między Bogiem i ludźmi, a ich interwencje świadczą o tym, że są zawsze gotowi, aby nam pomóc. 29 września, w rocznicę konsekracji starożytnej bazyliki św. Michała w Rzymie Kościół katolicki wspomina trzech archaniołów, którym Bóg wyznaczył szczególne misje w historii zbawienia. Przypominamy kilka ciekawych informacji na ich temat.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Prawników

2022-10-01 14:35

[ TEMATY ]

Jasna Góra

prawnik

Jasna Góra/Facebook

O wierności nie tylko przepisom prawa, ale przede wszystkim wierności podstawowym zasadom moralnym przypominają na Jasnej Górze uczestnicy 43. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Prawników. Tematem przewodnim spotkania są zagadnienia dotyczące moralnych podstaw prawa, polityki i gospodarki. Osoby zawodowo zajmujące się stosowaniem prawa spotykają się na Jasnej Górze od 1957 r. z inicjatywy bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Modlitwie przedstawicieli środowisk jurystycznych przewodniczył bp Janusz Stepnowski, delegat KEP ds. duszpasterstwa prawników. - Ważne jest odniesienie do Boga tak w życiu każdego chrześcijanina, jak i sędziów, adwokatów i innych pracujących w zawodach prawniczych. Uwzględnić należy i sprawiedliwość, i miłosierdzie, nie zapominając o aspekcie duchowym i modlitwie - zauważył bp Stepnowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję