Reklama

Ekumenizm

Niedziela lubelska 41/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Aby byli jedno

26 września 2002r. w Kościele Chrześcijan Wiary Ewangelickiej (zbór "Brama Nadziei"), przy ulicy Rusałka 17, odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, któremu przewodniczył Pastor Zbigniew Rutkowski.
Na wstępie Pastor powitał zebranych, wyrażając radość z powodu ich licznej obecności. W nabożeństwie wzięli udział: Ks. Proboszcz Kazimierz Stachniak wraz z klerykiem z Kościoła Polskokatolickiego, członkowie Archidiecezjalnej Rady Ekumenicznej, przedstawiciele ruchu Focolare.
Gospodarz spotkania wygłosił homilię, zatytułowaną: "Zbawczy charakter Bożego samoobjawienia", w której zauważył, iż Bóg objawiając Mojżeszowi swoje imię, siebie samego uczynił najlepszym i najpewniejszym zabezpieczeniem swoich obietnic.
Poprzez Boże objawienie otwierają się nasze oczy i dostrzegamy, grzech w naszym życiu, poprzez Boże objawienie Duch Świętego poznajemy Boży charakter, moc i obecność w naszym życiu (1 P 1, 18-21). Objawiając Izraelowi swoją chwałę, szczególnie Mojżeszowi zapewniał ludowi, że jest miłosierny, nieskory do gniewu, łaskawy, a zarazem sprawiedliwy.
Poprzez objawienie nam Jezusa (Rz 16, 25-27)Duch Święty wprowadza nas w harmonię współżycia człowieka z Bogiem (Ef 2, 11-16). Dzięki objawieniu Jezusa dowiedzieliśmy się, że Bóg chce być dla nas Ojcem (J 17, 1-6), a nas uczynić swymi dziećmi (1 J 1,12) poprzez więzy krwi Jezusa Chrystusa. Bóg objawiając się człowiekowi nie dowodził swojego istnienia. Od czasu upadku Adama człowiek ciągle ucieka przed Bogiem z powodu grzechu. Dlatego Bóg w swojej miłości objawia się nam w taki sposób, aby grzechy nasze zostały zasłonięte (Kol 2,13-14), a my abyśmy mogli wytrwać w jego obecności

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież podczas I Światowych Dni Dzieci: wiara daje szczęście

Wszyscy jesteśmy szczęśliwi, bo wierzymy – powiedział Papież Franciszek do dzieci w homilii podczas pierwszych Światowych Dni Dzieci, w których uczestniczą przedstawiciele 101 krajów. Dodał, że wiara daje nam szczęście. Zwrócił się także z prośbą do dzieci: „módlcie się o pokój, aby nie było wojen”.

Pierwsze Światowe Dni Dzieci wypadają w tym roku w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. W homilii do dzieci Papież skupił się na wyjaśnieniu roli trzech Osób Boskich. Podkreślił, że Bóg jest jeden, ale w trzech Osobach.

CZYTAJ DALEJ

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu radość?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 10, 13-16.

Sobota, 25 maja. Dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Bedy Czcigodnego, prezbitera i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Grzegorza VII, papieża albo wspomnienie św. Marii Magdaleny de Pazzi, dziewicy

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas w Piekarach Śląskich: Gdyby Kościół się nie upierał przy aborcji, czy eutanazji, miałby lepszą prasę

2024-05-26 15:54

[ TEMATY ]

Kościół

Abp Adrian Galbas

pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Gdyby Kościół się nie upierał przy aborcji, czy eutanazji, miałby lepszą prasę ‒ mówił w Piekarach Śląskich abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wygłosił słowo wstępne podczas dorocznej Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Sporą część swojej wypowiedzi poświęcił obecności wiernych w Kościele.

Zwracając się do pątników metropolita katowicki zauważył, że pielgrzymki piekarskie, zarówno męskie, jak i żeńskie, to jeden z wielkich skarbów Śląska i śląskiego Kościoła. ‒ I nasza wielka duma! Przychodźcie tu i przyprowadzajcie następnych, następne pokolenia, a one niech przyprowadzają kolejne ‒ powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję