Reklama

Kongres - wymiar liturgiczny

"Człowiek winien jest światu prawdę. Przez poznanie prawdy... człowiek urzeczywistnia samego siebie... Kształtowanie świadomości i postawy narodowej (odbywa się) przez rzetelną służbę prawdzie".

Niedziela lubelska 41/2002

Słowa Ojca świętego jako motto obrad Kongresu CHRZEŚCIJAŃSTWO W DIALOGU KULTUR NA ZIEMIACH RZECZYPOSPOLITEJ wskazały na rolę Uniwersytetu w poszukiwaniu prawdy i wychodzeniu z syntezą myśli do współczesnego świata. Działanie takie promuje uniwersytet jako środowisko rzeczowego dialogu. Dialog międzyludzki w poszukiwaniu wartości trzeba zawsze odnosić do Najwyższej Prawdy i tej sprawie służy Eucharystia. Sakramentalne spotkanie ze Zbawicielem potęguje wzajemną odpowiedzialność, skłania do jedności oraz tworzy kulturę ducha.
Każdy dzień Kongresu oscylował wokół Eucharystii sprawowanej w Kościele Akademickim KUL. Pierwszy dzień "Współistnienie religii i wyznań" zgromadził wiernych pod przewodnictwem Ks. abp. Tadeusza Kondrusiewicza - metropolity Moskwy. Drugi temat "Koegzystencja Narodowości" motywował do solidarnej modlitwy z przewodniczącym jej Ks. abp. Józefem Życińskim. Podczas tej Mszy został wręczony Prof. Jerzemu Kłoczowskiemu Order Ojca św. PRO ECCLESIA ET PONTIFICAE. Order ten jest symbolicznym znakiem wdzięczności za świadectwo wiernej służbie Kościołowi, Ewangelii i Ojcu św. Ostatni dzień obrad "Wspólnota Kultur" wzmacniana była siłą płynącą z Eucharystii w obrządku grekokatolickim sprawowaną przez Ks. Kardynała Lubomyra Huzara ze Lwowa. W każdej celebrze wzięło udział duchowieństwo różnych obrządków - obecni byli także Bp Jan Kopiec (Opole), Abp Wojciech Zięba (Białystok) oraz Bp Włodzimierz Juszczak (Wrocław - Gdańsk).
W homiliach przypomniano, że Wcielenie Chrystusa było początkiem zbawienia ludzkości danego wraz z Ewangelią Kościołowi, którego jedną z płaszczyzn działania jest także tworzenie kultury. Sensem misji apostołów było głoszenie prawdy i uzdrawianie. Religia zatem, nie może być nigdy źródłem podziału. Na drodze budowania jedności trzeba zawsze zaczynać od modlitwy (szukanie nie tylko swoich myśli) i oczyszczać "język", co ułatwi porozumienie w dialogu (język Kościoła jest językiem Królestwa Bożego). Spotkanie kultury zawsze jest spotkaniem konkretnych ludzi. W życiu nie można się zatrzymywać tylko na ludzkiej stronie życia - na ludzkim trudzie. Jednostronne spojrzenie na życie zawsze prowadzi do złych "rezultatów". Nawet, gdy ludzkie zamierzenia wydają się być dobre a są sprzeczną z wolą Boga nigdy nie przyniosą Dobra. Tylko patrzenie na każdego człowieka "oczami Pańskimi" pozwoli na dobre korzystanie za każdej Jego łaski. Tylko optymizm myślenia i działania pozwala na spokojne patrzenie na przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Dzisiaj potrzeba przesłania nadziei, które wskaże na realność perspektywy życia współczesnego człowieka przed Bogiem w odniesieniu do wartości Królestwa Bożego. Zdrową postawę dialogu tworzy się tylko przez "codzienną pracę na szlaku głoszenia Królestwa i leczeniu cywilizacyjnych chorób".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka Żywego Różańca i Apostolatu Margaretka

2022-10-01 14:39

[ TEMATY ]

Żywy Różaniec

Matka Boża Rokitniańska

pielgrzymka różańcowa

Rokitno sanktuarium

Apostolat Margaretka

Bp Adrian Put

Matka Boża Cierpliwie Słuchająca

Katarzyna Krawcewicz

Modlitwa różańcowa na dróżkach rokitniańskich

Modlitwa różańcowa na dróżkach rokitniańskich

1 października do sanktuarium w Rokitnie tradycyjnie przybyła Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca i Apostolatu Margaretka.

CZYTAJ DALEJ

Papież: sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty

2022-10-01 19:50

[ TEMATY ]

sport

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kościół jest blisko sportu, ponieważ wierzy w grę i aktywność sportową jako miejsce spotkania ludzi, kształtowania wartości i braterstwa” - powiedział Papież do uczestników międzynarodowego szczytu: „Sport dla wszystkich – spójny, dostępny i na miarę każdej osoby”. Franciszek zaznaczył, że aby sprostać tytułowemu wyzwaniu należy podjąć je w drużynie i solidarnie połączyć siły. Zwrócił także uwagę, że sport czuje się w Kościele jak w domu, szczególnie w szkołach, oratoriach i centrach młodzieży.

Ojciec Święty stwierdził, że kiedy uprawiając sport, stawia się w centrum osoby, to wówczas wzrasta przyjemność ze wspólnej gry, rośnie w ludziach świadomość uczestnictwa, dzielenia się i poczucia bycia częścią grupy. Nawet zawodowcy nie powinni tracić smaku gry, zachowując „amatorskiego ducha” ponieważ ten wymiar jest fundamentalny, budzi radość, buduje relacje i rodzi przyjaźnie. Sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: przywilejem uczniów Chrystusa jest uwierzyć w miłość i wytrwać do końca

– To jest wielki przywilej uczniów Chrystusa wczoraj i dziś: uwierzyć w miłość i w posłuszeństwie wiary wytrwać do końca – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 1 października Mszy św. z okazji inauguracji roku akademickiego w nowo erygowanym Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Eucharystia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź”. Koncelebrowali ją: bp Grzegorz Kaszak – biskup sosnowiecki, ks. prał. Ryszard Selejdak – rektor WMSD w Częstochowie, ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina – rektor Akademii Katolickiej w Warszawie, ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wychowawcy i profesorowie seminarium oraz kapłani archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję