Reklama

Jasna Góra

#NiezbędnikPielgrzyma

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Dlaczego cudowny?

“Przyzwyczaili się Polacy ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę ” -  rozważał św. Jan Paweł II i nie jest to tylko tradycja czy impuls serca, ale głębokie pragnie serca, by spotkać się z Matką, której czułe i wnikliwe spojrzenie przenika tajniki duszy, kruszy serca grzeszników i wlewa nadzieję w szukających pomocy w różnorakich problemach.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

WŁĄCZ WERSJĘ AUDIO

Jasna Góra, to sanktuarium naszego Narodu, silne wiarą i modlitwą pielgrzymów, choć nie było tutaj objawień Matki Bożej, jest jednym z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych na świecie.

Podziel się cytatem

Według legendy nasz Obraz został namalowany przez św. Łukasza, na desce stołu w Nazarecie, przy którym spożywała posiłki Święta Rodzina…. A przecież św. Łukasz nie był malarzem, w swoim czasie był lekarzem i pisał w ewangelii o Matce Bożej, „namalował” Jej duchowy portret i to zapewne urosło do rangi malarstwa. Wizerunek jest o wiele młodszy… Ikona bizantyjska, typu Hodegetria znaczy Wskazująca Drogę, Przewodniczka do Jezusa, powstała między VIII a XIII wiekiem.

Według historyków w XIII w. książę ruski Lew Daniłowicz przewiózł obraz z Konstantynopola do Bełza na Ruś Czerwoną jako dar od cesarza Konstantyna. W XIV wieku Bełz został wcielony do Królestwa Węgier, a zarządzający zamkiem książę Władysław Opolczyk przewiózł go na Jasną Górę i powierzył opiece Zakonowi Św. Pawła I Pustelnika – Paulinom.

Tak rozpoczęła się historia naszego Sanktuarium w 1382r. Obraz słynął łaskami, a pielgrzymi podążali do Kaplicy Cudownego Obrazu nie tylko z Polski, ale także spoza jej granic.


Podziel się cytatem

Reklama

I tak się dzieje do dziś. Miłość Matki Bożej do wszystkich Jej dzieci przyciąga kolejne pokolenia, a wota błagalne i dziękczynne, które oglądamy na ścianach kaplicy i w obiektach muzealnych, potwierdzają cudowność tego miejsca i umacniają wiarę, każdego kto do Matki przychodzi.

Cykl powstał we współpracy z Jasnogórskim Centrum Informacji i Biurem Prasowym Jasnej Góry.

2020-07-31 22:03

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bazylika Jasnogórska, jakiej nie znacie!

2022-08-02 21:10

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

Kiedy przybywamy do Częstochowy z daleka widzimy wieżę jasnogórską, która wskazuje kierunek wędrówki na Jasną Górę.

WŁĄCZ WERSJĘ AUDIO

CZYTAJ DALEJ

Bp Zadarko: Trzeba zrezygnować z organizacji pielgrzymek autokarowych bez noclegów w drodze!

2022-08-10 12:52

[ TEMATY ]

turystyka

pielgrzymowanie

Adobe.Stock

- Po wypadku autokaru w Chorwacji jesteśmy wstrząśnięci, modlimy się i jesteśmy w żałobie. Łączymy się w bólu z najbliższymi ofiar. Ale ta tragedia zmusza nas do refleksji nad stanem przestrzegania przez organizatorów pielgrzymek i wyjazdów turystycznych standardów bezpieczeństwa – mówi KAI bp Krzysztof Zadarko. Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek zapowiada, że jesienią zostaną ogłoszone „Wskazania dla duszpasterstwa pielgrzymów”, mówiące także o podstawowych wymogach bezpieczeństwa.

Biskup pytany o wnioski, jakie można wyciągnąć z wypadku w Chorwacji, odpowiada, że „nie jesteśmy od tego, żeby osądzać czy orzekać o winie, musimy cierpliwie poczekać na wyniki badania przyczyn, ale na pewno będziemy apelować do organizatorów pielgrzymek o większą troskę o bezpieczeństwo, m. in. aby na trasie przewidzieć noclegi, a nie planować jazdę bez przerwy”.

CZYTAJ DALEJ

Już można się zapisywać

2022-08-13 14:32

plakat organizatorów

    Zbliża się sierpniowa Ewangelizacja na Barce. Organizatorzy zapraszają na statek Nimfa pod Wawelem obok Mostu Grunwaldzkiego!

    Jak informuje ks. Łukasz Gołaś SAC spotkanie odbędzie się 29 sierpnia 2022 r. Początek o o godz. 19.00. - Bardzo się cieszymy, że lipcowe wydarzenie spotkało się z pozytywnym odbiorem – przyznaje ks. Gołaś i dodaje: - Spotkanie poprowadzi ks. Krzysztof Porosło.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję