Reklama

Głos z Torunia

Zamek i baśnie

Gotycki zamek wzniesiony na stoku pradoliny Wisły to doskonałe miejsce, żeby zorganizować piknik rodzinny – zwłaszcza, że od 2001 r. mieści się w nim Diecezjalne Centrum Kultury.

2022-08-01 09:48

[ TEMATY ]

wydarzenia

Archiwum Diecezjalnego Centrum Kultury

Opowiada ks. Andrzej Jankowski, dyrektor DCK: „Jest to przede wszystkim miejsce spokojne, z dala od ulicznego zgiełku, a przez to bezpieczne – z ogromnym parkiem zieleni, przestrzenią do zabawy dla dzieci. Miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie”. Rzeczywiście – miłośnicy historii dobrze wiedzą, że to jeden z najstarszych zamków na ziemi chełmińskiej. Stacjonowali tu nie tylko komturzy zakonu krzyżackiego – to właśnie w Zamku Bierzgłowskim znalazł schronienie Biskup Wygnaniec Adolf Piotr Szelążek, a po 1992 r., kiedy budynek zwrócono diecezji toruńskiej (po wojnie władze urządziły tam Dom Opieki Społecznej), uczestnicy licznych rekolekcji. Muzycy kościelni, Ruch Światło-Życie, wspólnoty charyzmatyczne, przyszli akolici i diakoni, miłośnicy wędrówek pieszych i wypraw rowerowych – każdy świetnie odnajduje się w tym zaciszu pełnym zieleni.

Ks. Andrzej zwraca uwagę, że to dobre miejsce na rodzinny weekend: „Na przykład 3 lipca na terenie zamku odbył się Festyn Rycerski, który zgromadził wiele rodzin i zapewnił im poczucie dobrze spędzonego niedzielnego popołudnia. Warto tu przybyć, by zachwycić się miejscem, przyrodą i spędzić czas razem z bliskimi”.

Tymczasem już 21 sierpnia zielony zakątek położony zaledwie kilkanaście kilometrów od Torunia stanie się scenerią Baśniowego Spotkania na Zamku, na które zapraszają bp Wiesław Śmigiel i marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Rozpocznie się ono o godz. 14. W programie zaplanowano mnóstwo atrakcji związanych ze światem bajek i baśni. Dzieci zobaczą specjalnie dla nich przygotowane przedstawienia, popisy szczudlarzy oraz pokazy cyrkowe.

Reklama

Co więcej, po średniowiecznym dziedzińcu będą krążyły bajkowe postacie, które chętnie uścisną dłoń najmłodszym gościom pikniku. Ciekawą atrakcją będzie zamkowa wypożyczalnia kostiumów, parada bajkowych postaci i możliwość skorzystania z fotobudki. Do tego jeszcze warsztaty lalkarskie, plastyczne, muzyczne, a nawet zaplatania wianków i fryzur.

Gospodarzami spotkania będą królowa Waleriana i król Henryk. Współorganizatorami wydarzenia – Województwo Kujawsko-Pomorskie oraz SOS MUSIC – producent, który wszystkim torunianom kojarzy się z powszechnie lubianym koncertem muzyki chrześcijańskiej Song of Songs. Partnerem wydarzenia jest Diecezjalne Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim, które zaprasza w swoje progi nie tylko latem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alfabet roku 2019

Nie ma wątpliwości, co było najważniejszym wydarzeniem w Polsce w latach 1000, 1772 czy 1863, a na świecie – w 325, 1453 czy w 1492. Ale co było najważniejsze w 2019 r., to się dopiero okaże – bo z oddali lepiej widać. Co ciekawego działo się w kończącym się roku, zobaczmy... według alfabetu.

A jak Amazonia

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: starość upewnia o przeznaczeniu do życia wiecznego

2022-08-17 09:36

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O starości przygotowującej do przejścia z tego świata do wiecznego przebywania z Bogiem mówił Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Papież nawiązał do fragmentu Księgi Daniela (Dn 7,9-10), przedstawiającego tajemniczą i pełną blasku wizję Boga, która została podjęta na początku księgi Apokalipsy i odniesiona do Jezusa Zmartwychwstałego. Uspokaja on: „byłem umarły, a oto jestem żyjący na wieki wieków”. Przypomniał także scenę ofiarowania Pana Jezusa w Świątyni oraz postać starca Symeona biorącego Jezusa w ramiona. Zauważył, że gest Symeona jest też najpiękniejszą ikoną szczególnego powołania starości: „przedstawiania dzieci, które przychodzą na świat jako nieustanny dar Boga, wiedząc, że jedno z nich to Syn zrodzony w wewnętrznym życiu samego Boga, przed wszystkimi wiekami” - podkreślił Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Bp Janocha na Jasnej Górze: nowenna to droga do centrum

2022-08-18 07:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nowenna

©/BPJG twitter.com/JasnaGoraNews

Tegoroczny kaznodzieja nowennowy na Jasnej Górze bp Michał Janocha z Warszawy czas duchowych przygotowań do święta Matki Bożej Częstochowskiej nazywa „drogą do centrum”. Podkreśla, że jest nim Maryja, która na cudownej ikonie pokazuje Jezusa. - On jest centrum świata i kosmosu i cały wysiłek duchowy polega na tym, żeby On stawał się coraz bardziej centrum naszego życia, a Maryja nas tego tu uczy - podkreślił biskup. Przez kolejne wieczory, na Szczycie Jasnej Góry głosić będzie teraz specjalne okolicznościowe kazania, o które poprosili paulini.

Bp Janocha przypomniał, że „Maryja łączy Wschód i Zachód”, co ma szczególną wymowę wobec toczącej się wojny. - Choć sama Ikona odwołuje nas do Ziemi Świętej, to jej geneza jest wschodniochrześcijańska, bo z Bożej Opatrzności znalazła się w Polsce czyli na Zachodzie, gdzie przywiózł ją książę Opolczyk z zamku w Bełzie, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Wcześniej być może była w Kijowie lub w któryś z ważnych grodów ruskich, tam gdzie dzisiaj jest straszliwa wojna. Trudno więc o tym zapomnieć i nie błagać o kres tej wojny i o wolność dla Ukrainy - zauważył warszawski biskup pomocniczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję