Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielka Brytania

Rezygnacja biskupa z członkostwa w Amnesty International

O rezygnacji z członkostwa w Amnesty International w związku z decyzją rady tej organizacji o popieraniu aborcji poinformował bp Michael Evans. Ordynariusz katolickiej diecezji Wschodnia Anglia należał do Amnesty International od 1976 r. W latach osiemdziesiątych był członkiem rady Sekcji Brytyjskiej tej organizacji, koordynował jej działania na rzecz uwolnienia więźniów sumienia z sowieckich łagrów oraz przez wiele lat przewodniczył komisji wspólnej, koordynującej działania religijnych instytucji broniących praw człowieka. 17 sierpnia br. Amnesty International opowiedziała się za depenalizacją aborcji i ułatwieniem dostępu do niej kobietom w przypadku zagrożenia ich zdrowia lub naruszenia ich praw. W swym oświadczeniu bp Evans zaznaczył, że Kościół katolicki nie chce karać kobiet przeżywających uraz poaborcyjny. Potrzebują one współczucia i uzdrowienia. Jednakże oburzenie płynące z faktu przemocy wobec kobiet nie może przysłaniać obowiązku bronienia najsłabszych i najbardziej bezbronnych form życia ludzkiego.

Kazachstan

VIII Spotkanie Młodzieży Katolickiej

Na ogromne znaczenie, jakie dla owocnej przyszłości Kościoła w Azji Środkowej ma VIII Spotkanie Młodzieży Katolickiej tego regionu, wskazał abp Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Spotkał się on 15 sierpnia w sanktuarium Maryi Królowej Pokoju w Oziornoje z 450 przedstawicielami młodzieży z Uzbekistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Kazachstanu. W imieniu Ojca Świętego wyraził młodym katolikom uznanie dla ich zaangażowania w rozwój wiary.
Od 1999 r. z inicjatywy Wspólnoty Błogosławieństw w tym głównym sanktuarium Kazachstanu, położonym około 500 km na północ od Astany, odbywają się kilkudniowe spotkania młodych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Włochy

Mityng Przyjaźni między Narodami

Problemowi trudnej obecności wyznawców Chrystusa w krajach muzułmańskich i na Bliskim Wschodzie poświęcono wiele uwagi podczas odbywającego się 25 sierpnia br. w Rimini 28. Mityngu Przyjaźni między Narodami. Spotkanie, zorganizowane przez ruch „Comunione e Liberazione”, przebiegało pod hasłem: „Prawda jest przeznaczeniem, ku któremu zmierzamy, dla którego zostaliśmy stworzeni”.
Włoski publicysta pochodzenia egipskiego - Magdi Allam zaapelował do „ludzi Zachodu”, aby „poczuli odpowiedzialność za podjęcie właściwych inicjatyw w celu zaprzestania przemocy”. Jak stwierdził - „ratując chrześcijan, ratujemy nas samych”. Dyrektor czasopisma „Tracce” - Alberto Savorana przypomniał słowa Benedykta XVI, który powiedział, że „ten, kto pragnie pozostać wierny Bogu, musi napotkać niezrozumienie i prześladowania”. To właśnie dokonuje się dzisiaj - stwierdził dziennikarz.

Reklama

Serbia

Pierwsze seminarium katolickie

Powstaje pierwsze katolickie seminarium duchowne w Serbii. Znajduje się ono w diecezji Subotica w północno-zachodnim regionie kraju. Terytorium tej diecezji zamieszkane jest przez najliczniejszą grupę serbskich katolików - 320 tys. Zdecydowana większość Serbów wyznaje prawosławie. - Po wojnie Serbia została bez seminarium, gdyż poprzednie sześć tego typu placówek znalazło się na terenie nowych republik. W rezultacie klerycy musieli kształcić się w różnych niezależnych państwach - tłumaczy abp Stanislav Hoèevar, przewodniczący tamtejszego Episkopatu.
Według oficjalnych danych, prawie 85 proc. mieszkańców Serbii wyznaje prawosławie. Kościół katolicki wraz z protestantami, judaizmem i islamem należy do mniejszości religijnych. Około 4 proc. Serbów nie przyznaje się do wyznawania jakiejkolwiek religii.

Ludzie

Kard. Christoph Schönborn

Do wyjścia na ulice i odważnego głoszenia Chrystusa zachęca katolików kard. Christoph Schönborn, arcybiskup Wiednia. Dostrzega on pewne przebudzenie w Kościele w Austrii, jednak ze smutkiem przyznaje, że „wciąż za mało jesteśmy misjonarzami”. - W obrębie Kościoła istnieje wielka sieć wspólnot parafialnych - powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Schönborn. - Są one bardzo żywe, ale zarazem muszą stawić czoło wielu problemom wynikającym z braku w nich kapłanów i młodzieży. Chodzi więc o dodanie odwagi wspólnotom parafialnym Austrii. Kolejnym wyzwaniem jest - zdaniem Metropolity Wiednia - misyjność: dyspozycyjność otwarcia się na innych, na społeczeństwo, czyli na większość Austriaków, którzy bardzo często są ludźmi będącymi daleko od wiary i Kościoła. Kardynał zauważył, że Wielkie Misje Miejskie w stolicy Austrii dały początek wielu misyjnym inicjatywom, które nadal są prowadzone.
W związku ze zbliżającą się pielgrzymką papieską do sanktuarium maryjnego w Mariazell Benedykt XVI przyjął kard. Schönborna 18 sierpnia na audiencji w Castel Gandolfo. Papież odwiedzi Austrię w dniach 7-9 września.

Krótko

Nowy prezydent Izraela Szymon Peres złoży swoją pierwszą wizytę zagraniczną we Włoszech i w Watykanie. 5 września przybędzie do Rzymu, a następnego dnia spotka się z Papieżem Benedyktem XVI.

Mimo protestów wiernych, ewangelicki kościół w Bielefeld (Nadrenia Północna-Westfalia) zostanie do sierpnia 2008 r. przekształcony w synagogę.

Trzęsienie ziemi o sile 7,9 stopnia w skali Richtera, które miało miejsce w Peru 15 sierpnia, spowodowało 540 ofiar śmiertelnych, ponad tysiąc osób jest rannych. Władze Peru podliczają kolosalne straty materialne: zniszczonych zostało m.in. 37612 domów mieszkalnych.

Huragan Dean, który przeszedł nad Meksykiem, spowodował śmierć co najmniej 10 osób - podały meksykańskie służby bezpieczeństwa.

Niedoszły zabójca Jana Pawła II - Mehmet Ali Agca został przeniesiony z dotychczasowego więzienia w Stambule do zakładu karnego w stolicy Turcji Ankarze. 49-letni Agca odsiaduje w swojej ojczyźnie wyroki za zabójstwo dziennikarza w 1979 r. i dwa napady z bronią w ręku w latach 70.

Każdej minuty ośmioro dzieci poniżej 5. roku życia umiera w Afryce na jedną z chorób, przeciwko którym można się szczepić - poinformowały ONZ-owski Fundusz Pomocy Dzieciom UNICEF i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Prawie 74 proc. mieszkańców Hiszpanii uważa się za katolików, ale tylko 36 proc. oświadczyło, że praktykuje swoją wiarę. Takie wyniki przyniosła ankieta przeprowadzona przez miejscowy Instytut Badawczy „Investiga”.

40 tys. wiernych ma istniejąca od 19 sierpnia parafia św. Urbana w niemieckim Gelsenkirchen.

Valdomiro Marcon - 74-letni mieszkaniec Brazylii przyjął święcenia kapłańskie. Tym samym stał się najstarszym neoprezbiterem na świecie.

Ponad 150 tys. osób, zarówno chrześcijan, jak i buddystów, pielgrzymowało w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny do sanktuarium maryjnego w La Vang w centralnym Wietnamie.

Bardzo gorąca debata miała miejsce w parlamencie Boliwii. Nie skończyło się na krzykach - gdy zabrakło słownych argumentów, w ruch poszły pięści i nogi.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego.. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.

CZYTAJ DALEJ

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”.
Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”

CZYTAJ DALEJ

Widowisko „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” w Kalwarii Zebrzydowskiej

2024-03-28 21:51

[ TEMATY ]

koncert pasyjny

Artur Brocki/Mat.prasowy/Pasja

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Ilustracją dla występujących artystów będą fragmenty Misterium Męki Pańskiej odegrane w przepięknej scenerii Dróżek Kalwaryjskich przez braci z klasztoru Ojców Bernardynów i wiernych, którzy zwyczajowo biorą udział w tych corocznych celebracjach na Dróżkach Kalwarii Zebrzydowskiej. Misterium opisuje pojmanie, osądzenie, drogę krzyżową i ukrzyżowanie Jezusa i jest co roku odgrywane w Wielkim Tygodniu w Kalwarii Zebrzydowskiej, a jego tradycja sięga początków XVII wieku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję