Reklama

10 lat katolickiej szkoły w Pabianicach

Szkolnictwo katolickie daje młodzieży nie tylko wiedzę, ale i formację moralną, formację charakteru, tak potrzebną w czasach, gdy potężne siły polityczne pracują nad zacieraniem różnicy między dobrem a złem, propagując "tolerancję bez granic", czyli "róbta, co chceta". Uruchomienie szkoły jest jednak przedsięwzięciem znacznie trudniejszym niż uruchomienie każdego innego przedsiębiorstwa. Stąd tym cenniejsze są te inicjatywy, które zaowocowały udanym dziełem edukacyjnym.
U początków Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. św. Wincentego aO Paulo w Pabianicach leżała inicjatywa zaledwie dwóch parafian, którzy u progu transformacji ustrojowej w 1991 r. rzucili taki pomysł, podjęty w parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Początkowo tylko 14 rodzin zdecydowało się posłać swe dzieci do nowo powstałej szkoły katolickiej. Dziś uczy się tu blisko 200 uczniów, a kadra nauczycielska liczy 30 nauczycieli i pedagogów.
26 września br. podczas uroczystych obchodów 10-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. św. Wincentego aO Paulo w Pabianicach te trudne, ryzykowne przecież, ale owocne początki przypomniał w swym wystąpieniu dyrektor Waldemar Flajszer, dziękując tym właśnie rodzicom, którzy wówczas, na początku, mieli odwagę zaufać nowo powstającej szkole. Dziś zdecydowana większość jej absolwentów - dzięki wysokiemu poziomowi szkoły - dostaje się na studia wyższe i kontynuuje naukę.
Na uroczystą Mszę św. z okazji jubileuszu przybyli przedstawiciele władz lokalnych, liczni mieszkańcy Pabianic, w tym absolwenci szkoły. Przewodniczący Mszy św. ks. Bronisław Sieńczak - wizytator prowincji misyjnych - poświęcił sztandar szkoły. W swej homilii podkreślił rolę szkoły katolickiej w odpowiedzialnym posługiwaniu się przez człowieka zdobywaną wiedzą i kształtowaniu postaw odpowiedzialności w życiu codziennym.
Uczniowie przygotowali dla gości własny program artystyczny, można też było zwiedzić wystawę Św. Wincenty aO Paulo Norberta Hansa

* * *

Patron pabianickiej szkoły - św. Wincenty aO Paulo - był francuskim księdzem, żyjącym w latach 1581-1660. Opiekował się biednymi i chorymi, stąd nazywany był wielkim jałmużnikiem Francji. W 1625 r. założył Zgromadzenie Misjonarzy Lazarystów, a wcześniej w 1617 r. powołał Bractwo Miłosierdzia i w 1634 Stowarzyszenie Pań Miłosierdzia. W 1633 r. zapoczątkował Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia (szarytek).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: dlaczego zdrowaś Maryjo?

2022-09-30 22:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Kiedy w majowych rozważaniach wędrowaliśmy szlakiem maryjnych sanktuariów rozsianych na umęczonej rosyjską agresją ziemi ukraińskiej, nie przypuszczaliśmy, że w październiku będziemy kontynuować nasze wołanie o dar pokoju. Skoro konflikt militarny wciąż trwa a ofiarą rosyjskich działań padają niewinni ludzie, pójdziemy przez październikowe rozważania „z różańcem w ręku po dar pokoju”.

Tematem naszych rozważań będą tytuły, jakie przez wieki mądrość Kościoła nadała Najświętszej Maryi Pannie w różnych modlitwach. Rozpoczniemy od Pozdrowienia Anielskiego.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

2022-10-01 20:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Wędrując „z różańcem w ręku po dar pokoju” zatrzymujemy się przy słowach wypowiedzianych przez Archanioła Gabriela, wypowiedzianych w nazareńskim domu wobec Dziewicy Maryi. Dziś zatrzymujemy się nad słowami „łaski pełna”. Co one znaczą? Jaki jest ich sens? Co przez to chciał powiedzieć Archanioł Gabriel?

„Łaski pełna”

CZYTAJ DALEJ

Polak wicegenerałem Zgromadzenia Oblatów

2022-10-01 15:17

[ TEMATY ]

oblaci

oblaci.pl

o. Antoni Bochm OMI

o. Antoni Bochm OMI

Ojciec Antoni Bochm OMI, dotychczasowy radny generalny na Europę został wybrany wikariuszem generalnym. To druga osoba w Zgromadzeniu. Decyzję podjęła 37. Kapituła Generalna obradująca w Nemi we Włoszech.

Ojciec Bochm urodził się 29 marca 1969 r. w miejscowości Miedźna w archidiecezji katowickiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczył się w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Pszczynie w zawodzie malarza budowlanego. Pracując jako malarz, kontynuował naukę w Technikum Budowlanym w Tychach, które ukończył zdaniem egzaminu maturalnego w 1990 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję