Reklama

Kościół

Bp Bronakowski: trzeźwość to polska racja stanu

„Jeśli nasza Ojczyzna ma rozwijać się pomyślnie, jeśli ma być bezpiecznym miejscem życia dla jej mieszkańców, jeśli ma być niepodległa, musi postawić na trzeźwość” – mówił bp Tadeusz Bronakowski w Wasilkowie koło Białegostoku podczas Podlaskiej Biesiady Ocalonych. Na jej trzydniowy program (5-7 sierpnia) złożyły się wspólna modlitwa, koncerty, panele dyskusyjne i spotkania ze specjalistami. Kolejna edycja Biesiady była okazją do radosnego świętowania daru trzeźwości osób wyzwolonych z nałogu i dobrego rozpoczęcia miesiąca abstynencji.

[ TEMATY ]

Apostolat Trzeźwości

Andrey Cherkasov/fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski nawiązał do słów Ewangelii: „Szczęśliwi owi słudzy, których Pan zastanie czuwających, gdy nadejdzie”. Podkreślił, że wśród wielu spraw w Polsce, które wymagają szczególnej czujności, jest troska o trzeźwość. „Jeśli nasza Ojczyzna ma rozwijać się pomyślnie, jeśli ma być bezpiecznym miejscem życia dla jej mieszkańców, jeśli ma być niepodległa, musi postawić na trzeźwość” – mówił, dodając za kard. Stefanem Wyszyńskim, że trzeźwość to „polska racja stanu”.

„Racja stanu oznacza zasadę kierowania się najwyższym dobrem Ojczyzny. Musimy zrozumieć, że trzeźwość leży w interesie całego narodu. Na trzeźwości cały naród zyskuje gospodarczo, finansowo, zdrowotnie, moralnie i duchowo. Na pijaństwie cały naród traci we wszystkich tych wymiarach” – stwierdził.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Bronakowski wskazywał dalej, że czuwania, o którym mówi Chrystus, nie da się pogodzić z proalkoholową mentalnością, która zagościła w sercach i umysłach Polaków, z przyzwoleniem dorosłych na sięganie po alkohol przez nieletnich, ze zgodą na zwiększanie fizycznej i ekonomicznej dostępności alkoholu i jego reklamę, z lekceważeniem sprawy troski o trzeźwość narodu.

Apelował o aktywny udział w tworzeniu abstynenckiej kultury życia i podjęcie dobrowolnej abstynencji okresowej lub na całe życie, a także o wolność od wszelkich innych nałogów, które „zniekształcają nasze myślenie, emocje, które wywierają destrukcyjny wpływ na nasze zachowanie.

„Trzeźwość to prawidłowy osąd rzeczywistości w świetle Ewangelii. To wreszcie decyzje podejmowane po uzgodnieniu ich z wolą Bożą. To roztropność, odpowiedzialność i życie w prawdzie. Czy w naszej Ojczyźnie tak rozumiana trzeźwość znajdzie swoje należne miejsce?” – pytał, zachęcając, by pamiętać o tym w czasie obchodów sierpniowych rocznic patriotycznych i wielkich świat maryjnych.

Reklama

Dziękował organizatorom Biesiady Ocalonych, przybyłym na spotkanie duszpasterzom trzeźwości, prelegentom oraz sponsorom za ogromne zaangażowanie w organizację tego dorocznego spotkania oraz promowanie abstynencji.

We Mszy św. uczestniczyli m.in. przewodniczący podlaskiego regionu Solidarności Józef Mozolewski, prezes Polskiego Radia Białystok Mirosław Bielawski, burmistrz gminy Supraśl Radosław Dobrowolski, a także przyjaciele i rodziny osób uzależnionych i tych „ocalonych”.

Głównym pomysłodawcą i organizatorem spotkania jest Piotr Kisielewicz, który obchodzi w tym roku 25-lecie życia w trzeźwości. Wraz z grupą przyjaciół tworzy w Wasilkowie Ruch Abstynencko-Trzeźwościowy „Próg Nadziei”. Pomagają oni tym, którzy walczą z nałogiem, oferując porady specjalistów do spraw uzależnień, psychologów, lekarzy i terapeutów.

Dziś chętnie pomaga i dzieli się swoim doświadczeniem. „Gdy piłem, tak jak każdy alkoholik nie liczyłem się ani z czasem, ani z pieniędzmi. Teraz chcę dzielić się tym wszystkim, co mam, co dostałem w darze” – podkreśla.

Jolanta, która przyjechała z Łomży, jest na Biesiadzie po raz pierwszy, ale nie kryje radości i wzruszenia. „Jestem alkoholiczką, od osiemnastu lat niepijącą. Po alkohol zaczęłam sięgać, gdy pojawiły się problemy rodzinne, mąż pił, w domu była przemoc - i wobec mnie, i wobec dzieci. Alkohol pozwalał mi o tym nie myśleć, zagłuszyć emocje. Momentem zwrotnym w moim życiu była próba samobójcza. Uratowała mnie wtedy córka, która przez przypadek wróciła wcześniej z pracy. Od tamtej pory postanowiłam wszystko zmienić, zacząć swoje życie od nowa. Wzięłam rozwód, przeszłam terapię. Dziś jestem nowym, szczęśliwym człowiekiem. Cieszy mnie każdy dzień, gdy zasypiam i budzę się trzeźwa. Przebaczyłam mojemu mężowi, z którym ciągle żyję pod tym samym dachem, choć nie jest łatwo. Patrzę jak rosną moje wnuki…” – mówi.

Reklama

Uczy się również wiary i zaufania Bogu. Wzrastała w rodzinie pracowników państwowych czasów PRL-u. Została ochrzczona potajemnie w Warszawie w wieku sześciu lat. O pierwszej Komunii św. i bierzmowaniu zadecydowała już sama. „Nigdy jednak nie byłam tak naprawdę blisko Boga. Uczę się tego teraz, dojrzewam do wiary, doświadczając nieraz chwil niepewności i zwątpienia. Dlatego tym bardziej cieszy mnie, że tu, na tym spotkaniu, mogę umacniać się wiarą innych” – podkreśla.

Ks. Leszek Marciniak, który na Biesiadzie jest już stałym gościem, mówi: „Zostałem wyrzucony z parafii za alkoholizm. Trafiłem najpierw na terapię w grupie księży, później do bardzo dobrego ośrodka terapeutycznego z osobami świeckimi. Przeszedłem terapię i po niej zamieszkałem we wspólnocie alkoholików i narkomanów. Dziś mam świadomość tego, że jestem alkoholikiem, ale idę po drodze trzeźwienia. Ona jest bardzo trudna, bo wymaga życia w prawdzie. Jestem w Wasilkowie po to, by po raz kolejny zaświadczyć prawdę, że jestem alkoholikiem i żeby także inni obudzili się do życia w prawdzie”.

Stwierdza, że problem alkoholowy dotyczy dziś także coraz większej grupy kapłanów. „Myślę, że Pan Bóg mnie powołał, abym dawał świadectwo moim braciom, by nie bali się przyznać do tego i podjąć terapię. By mieli odwagę rozpocząć nową drogę życia kapłańskiego”. - Idąc na terapię nie wiedziałem, co mnie dalej czeka. Ale zaufałem do końca Panu Bogu, i o to proszę wszystkich moich braci w kapłaństwie, którzy zmagają się z podobnym problemem – dodaje.

Podczas spotkania świadectwo nawrócenia dał Lech Dyblik, znany aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Na podlaskiej Biesiadzie jest po raz pierwszy. Cieszy się, że nie ma tu tłumów, bo wtedy kontakt z każdym człowiekiem staje się bardziej osobisty. Od trzydziestu lat nie pije i jest to już dla niego „przetrawiona, obudowana refleksją, oswojona historia”. Przyjechał do niewielkiego Wasilkowa, bo, jak twierdzi, „najlepsze miejsca na rozmowę, o tych niełatwych sprawach, to kościół i kryminał”.

Reklama

Aktor jeździ na spotkania z uzależnionymi, ewangelizuje, daje świadectwo podczas rekolekcji we wszystkich zakątkach kraju. Przywiązuje do tej działalności olbrzymią wagę. „Czasem ktoś do mnie podchodzi, dziękuje, że z nim rok czy dwa lata wcześniej porozmawiałem. Mówi, że to niby dzięki mnie zdecydował się na terapię, otworzył się na bliskich, powiedział żonie, że ją kocha. Tak naprawdę, nie ma w tym żadnej mojej zasługi, spotkanie ze mną było tylko impulsem, by zacząć coś w swoim życiu zmieniać” – mówi.

Na Podlaskiej Biesiadzie Ocalonych jedno ze spotkań poprowadził Rafał Porzeziński, dziennikarz i instruktor terapii uzależnień, autor i prowadzący program o wychodzeniu z uzależnień i niemocy „Ocaleni” w TVP, autor i wydawca książek i audiobooków o tematyce profilaktycznej i terapeutycznej.

Podlaska Biesiada Ocalonych wyrosła z pragnienia środowiska Anonimowych Alkoholików, aby w ten sposób podziękować Bogu za otrzymaną łaskę życia w trzeźwości. Najwięcej osób tego typu spotkania gromadzą w Licheniu i Częstochowie, ale we wschodniej części Polski jest to jedyna tego typu impreza. Jak mówi Piotr Kisielewicz, jest to już ostatnie spotkanie w Wasilkowie. Od przyszłego roku będzie odbywać się prawdopodobnie w Supraślu, zmieni również swoją formułę.

2022-08-07 11:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomoc dla uzależnionych

[ TEMATY ]

Apostolat Trzeźwości

ks. Rafał Chudy

Apostolat Trzeźwości Diecezji Świdnickiej

ks. Rafał Chudy i ks. Bronisław Piśnicki podczas Mszy św.

ks. Rafał Chudy i ks. Bronisław Piśnicki podczas Mszy św.

Apostolat Trzeźwości Diecezji Świdnickiej Rozpoczął Swoją Działalność.

W niedzielę 20 września w parafii pw. Świętej Trójcy w Boguszowie Gorcach uroczyście została zainaugurowana działalność Apostolatu Trzeźwości. Przez całą niedzielę Boguszowie Gorcach i Starym Lesieńcu podczas każdej Mszy św. w wierni mogli wysłuchać świadectw trzeźwiejących alkoholików z zaprzyjaźnionej diecezji legnickiej Artura, Janka i Wieśka, którzy przybyli wraz ze swoim duszpasterzem ks. Bronisławem Piśnickim, który zwracał uwagę na plagę pijaństwa i potrzebę tworzenia takich dzieł jak Apostolstwa Trzeźwości. - Pomoc kierowana do ludzi uzależnionych i ich bliskich jest ważnym elementem posługi kapłańskiej i ludzi dobrej woli w tym ze środowisk trzeźwościowych, którzy w wielu przypadkach doznali skutków piekła na ziemi jakim jest uzależnienie od substancji zmieniających świadomość – mówił ks. Rafał Chudy duszpasterz trzeźwościowy w naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08

[ TEMATY ]

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

„Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce” - rozpoczął liturgię metropolita gnieźnieński, powtarzając za św. Janem Pawłem II, że św. Wojciech jest ciągle obecny w piastowskim Gnieźnie i w Kościele powszechnym. Za jego wstawiennictwem Prymas prosił za Ojczyznę i miasto, w którym od przeszło tysiąca lat biskup męczennik jest czczony i pamiętany.

CZYTAJ DALEJ

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

    W parafii Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy w Krakowie można było posłuchać koncertu muzyki gospel.

    Koncert był zwieńczeniem weekendowych warsztatów, podczas których uczestnicy doskonalili lub nawet poznawali tę muzykę. Warsztaty gospelowe to już tradycja od 10 lat. Organizowane są przez Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie. Ich charakterystycznym znakiem jest to, że są to warsztaty międzypokoleniowe, w których biorą udział dzieci, młodzież, a także dorośli i seniorzy. – Muzyka gospel mówi o wewnętrznych przeżyciach związanych z naszą wiara. Znajdziemy w niej szeroki wachlarz gatunków muzycznych, z których gospel chętnie czerpie. Poza tym aspektem muzycznym, najważniejszą warstwą muzyki gospel jest warstwa duchowa. W naszych warsztatach biorą udział amatorzy, którzy z jednej strony mogą zrozumieć swoje niedoskonałości w śpiewaniu, a jednocześnie przeżyć duchowo coś wyjątkowego, czego zawodowcy mogą już nie doznawać, ponieważ w ich śpiew wkrada się rutyna – mówi Szymon Markiewicz, organizator i koordynator warsztatów. W tym roku uczestników szkolił Norris Garner ze Stanów Zjednoczonych – kompozytor i dyrygent muzyki gospel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję