Reklama

Dni św. Mateusza w Pułtusku

Od 20 do 22 września już po raz 5. trwały w Pułtusku dni patrona tego nadnarwiańskiego grodu - św. Mateusza. Podczas świątecznych dni mieszkańcy miasta mogli uczestniczyć w uroczystościach religijnych, a także w wielu imprezach kulturalnych i sportowych.
Organizatorzy przygotowali niezwykle bogaty program imprez. Świąteczne spotkania rozpoczęły się w piątek zawodami sportowymi dla dzieci i młodzieży. Wieczorem tego dnia pułtuszczanie mogli zaś zobaczyć paradę jednostek pływających oraz ich spływ Pułtuskim Szlakiem Wodnym.
Tak wspaniały przedtakt zapowiadał, że kolejne dni poświęcone patronowi będą równie bogate w niecodzienne wydarzenia. Ci, którzy na nie czekali, nie zawiedli się. Przez całą sobotę trwał na kortach Domu Polonii i pułtuskiej "Nadnarwianki" turniej deblowy tenisa ziemnego dla 40-latków. Panowie w średnim wieku wykazali się dobrym przygotowaniem technicznym i niezłą kondycją, toteż widzowie mogli oglądać tenis na zupełnie przyzwoitym poziomie. Zadbano jednak nie tylko o ciało. Także ci, którzy chcieli zaprezentować lub rozwinąć swe artystyczne umiejętności, mogli to uczynić podczas dni św. Mateusza. "Pułtuska Droga do Gwiazd", bo tak nazywały się eliminacje konkursu karaoke, zgromadziły sporą rzeszę amatorów tego rodzaju twórczości. Program ubogaciły również występy rodzin uzdolnionych artystycznie, sportowo i zręcznościowo. Jeśli jest muzyka, trzeba pomyśleć o tańcu. Nie zabrakło także tej dziedziny. W sobotnie popołudnie wystąpiły przed pułtuszczanami formacje taneczne działające przy pułtuskim Miejskim Domu Kultury oraz Szkole Podstawowej nr 3 w tym mieście. Znalazło się także coś dla miłośników malarstwa. W kaplicy św. Marii Magdaleny (popularna pułtuska "Magdalenka") swe obrazy zaprezentował mieszkający od kilku lat w Pułtusku Ormianin Gieorgij Asłanjan. Ulicami miasta przez moment znów zawładnęli sportowcy - wieczorem odbył się bowiem Bieg Główny o Puchar Burmistrza Pułtuska.
Sobotni wieczór zdominowała jednak muzyka. Występy uczniów Szkoły Muzycznej "Yamaha", prezentacja formacji artystycznych MDK, a nade wszystko wieńczący dzień koncert Kasi Klich spowodowały, że Pułtusk stał się wyjątkowo rozśpiewanym miastem.

*

Kolejny dzień obchodów ku czci św. Mateusza był równie bogaty w wydarzenia. Już od wczesnego ranka trwała na najdłuższym rynku Europy prezentacja pułtuskich zakładów pracy. Punktualnie w południe rozpoczęła się zaś uroczysta Msza św., odprawiona w bazylice kolegiackiej.
Eucharystii przewodniczył ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, kazanie wygłosił zaś ks. kan. Ryszard Kamiński - dziekan mławski. W homilii przybliżył postać Ewangelisty, zaznaczając, że jego gorliwość apostolska winna być przykładem także dla współczesnych chrześcijan.
Msza św. zgromadziła grono zacnych gości, których serdecznie przywitał dziekan pułtuski ks. kan. Wiesław Kosek. W Eucharystii wzięli udział m.in. prałaci i kanonicy Kapituły Pułtuskiej z ks. inf. Saturninem Wierzbickim na czele, kapłani dekanatu pułtuskiego, władze miasta i powiatu, poczty sztandarowe szkół i instytucji, a także tłumy wiernych. W obchody Dni Patrona włączył się także pułtuski klub piłkarski "Nadnarwianka", obchodzący 80-lecie swego istnienia. Członkowie i kibice klubu uczestniczyli w Eucharystii w kolorowych klubowych szalikach.
Jak zawsze, o wspaniałą oprawę muzyczną uroczystości zadbała schola akademicka "Gaudentes" pod kierunkiem Zygmunta Dąbrowskiego. Niestety, święto św. Mateusza, było także ostatnim dniem działalności scholi. Młodzi śpiewacy otrzymali z rąk ks. inf. Saturnina Wierzbickiego pamiątkowe dyplomy, zaś od zgromadzonych w kościele wiernych - gromkie brawa. Całość zwieńczyło perfekcyjne wykonanie najbardziej znanego "Alleluja" świata z opery "Mesjasz" G. Haendla. Tradycyjnie już, po Mszy św. wszyscy Mateuszowie z Pułtuska i okolic zostali uwiecznieni na pamiątkowej fotografii.
Popołudnie i wieczór znów upłynęły pod znakiem imprez kulturalnych. Swe umiejętności zaprezentowały m.in. orkiestry dęte z Pułtuska (OSP) i Iławy (orkiestra młodzieżowa), uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Pułtusku, Pułtuska Rewia Dziecięca "Tęcza", a także szkoły podstawowe i gimnazja z Pułtuska i okolic. Wieczór zakończył się koncertem zespołu "Varius Manx".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym jest diakonat stały?

2022-10-03 14:16

[ TEMATY ]

diakon stały

diakonat stały

Karol Porwich/Niedziela

Jeszcze w 2019 r. posługę diakona stałego w Polsce pełniło ok. 30 mężczyzn. Dziś jest już ich ponad 80. Choć widać dynamiczny wzrost zainteresowania tą formacją, nie jest ona w gruncie rzeczy czymś nowym. Diakoni stali wyświęcani są w Polsce już od kilkunastu lat, duża część z nich to żonaci mężczyźni. Posługa ta odnowiona została na Soborze Watykańskim II, a jej korzenie sięgają starożytności.

Kto to jest diakon stały?

CZYTAJ DALEJ

Poznań: wiemy, kiedy abp Grysa przyjmie sakrę

2022-10-03 10:19

[ TEMATY ]

sakra biskupia

ASD w Poznaniu

Kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, udzieli sakry biskupiej ks. prałatowi Tomaszowi Grysie, kapłanowi archidiecezji poznańskiej i nuncjuszowi apostolskiemu na Madagaskarze w uroczystość Wszystkich Świętych w katedrze w Poznaniu. Współkonsekratorem będzie abp Stanisław Gądecki. Sakra odbędzie się 1 listopada o godz. 11.00.

Papież Franciszek mianował ks. prałata Tomasza Grysę nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach 27 września br. Ojciec Święty obdarzył go także godnością arcybiskupa i przydzielił mu stolicę tytularną Rubikon (w latach 1992-2002 była to stolica tytularna abp. Stanisława Gądeckiego, wówczas biskupa pomocniczego w Gnieźnie).

CZYTAJ DALEJ

Młodzież diecezji kieleckiej otrzyma relikwie bł. Carla Acutisa

2022-10-03 18:36

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

facebook.com/cristianitoday

Relikwie I stopnia bł. Carla Acutisa otrzyma młodzież diecezji kieleckiej w środę 5 sierpnia, które to wydarzenie ma na celu rozbudzenie duchowości eucharystycznej w parafiach diecezji kieleckiej, i nie tylko wśród młodych ludzi. Mszy św. sprawowanej z tej okazji w kaplicy kieleckiej kurii będzie przewodniczył w najbliższą środę bp Jan Piotrowski.

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Kieleckiej otrzyma z rąk biskupa relikwie „błogosławionego internauty”. Na stałe będą one przebywały w kościele akademickim św. Jana Pawła II w Kielcach, ale już po nowym roku mają rozpocząć peregrynację po parafiach diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję