Reklama

Relikwie św. Faustyny w Zielonej

Zielona Ciechanowska to malownicza miejscowość położna niedaleko Przasnysza. W centrum wsi stoi mały drewniany kościółek, a obok niego dzięki wspólnym wysiłkom proboszcza ks. Zbigniewa Kurkiewicza i ofiarnych parafian powstaje nowy, murowany kościół.
22 września, w dzień pochmurny i chłodny, przed świątynię ściągnęły tłumy wiernych. Jednych ciekawiły ustawione w pobliżu świątyni stragany z odpustowymi drobiazgami z okazji odpustu ku czci patrona parafii św. Mateusza, innych muzyka dochodząca z placu przykościelnego, na którą składały się występy zespołu "Los Amigos" z Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku i orkiestry strażackiej z Zielonej i Bogatego. Ale wszystkich łączyło jedno: przybyli na niecodzienną uroczystość związaną z przekazaniem do parafii relikwii św. s. Faustyny Kowalskiej.
O godz. 12.00 z plebanii parafialnej strażacy procesyjnie wynieśli w relikwiarzu relikwie Świętej. Przy furtce relikwie przejęły dzieci pierwszokomunijne, które wniosły je do świątyni.
Pierwsza wystąpiła matka przełożona Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku s. Regina Siczek. Przybliżyła ona zgromadzonym, czym jest Miłosierdzie Boże. W kilku zdaniach opisała postać św. Faustyny, a także to, co przez nią Pan Jezus chce nam przekazać. "Pan Jezus przez św. Faustynę Kowalską zachęca nas do czynienia dobra drugiemu człowiekowi. Takie orędzie przekazuje nam s. Faustyna. Tę misję czyniła za życia, ale również teraz wspomaga nas w modlitwie i zachęca do obcowania z Bogiem" - powiedziała Matka Przełożona.
Następnie proboszcz parafii ks. Zbigniew Kurkiewicz odmówił Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a potem zawierzył całą parafię Miłosierdziu Bożemu. Słowa powitania skierował do przybyłych księży oraz licznej rzeszy wiernych.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. kan. Stanisław Mariański, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Rostkowie, zaś kazanie wygłosił ks. kan. Tadeusz Niestępski. Nawiązując do przypowieści o celniku Mateuszu, Kaznodzieja mówił o Bożej miłości. "To Boża miłość dostrzegła celnika Mateusza. Mateuszowi nie brakowało pieniędzy. A gdy Jezus powiedział: Pójdź za Mną, Mateusz wstał i poszedł za Nim. Te słowa Jezus skierował nie tylko do celnika Mateusza. Te słowa Jezus kieruje do każdego z nas. Łatwo jest powiedzieć: Bóg jest moją drogą, znacznie trudniej jest tą drogą kroczyć. (...) Ojciec Święty w krakowskich Łagiewnikach zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. Polsce i światu potrzeba Miłosierdzia Bożego. Nie ma chrześcijaństwa bez miłosierdzia, ale miłosierdzia czynnego realizowanego każdego dnia. Bez miłosierdzia nie jest możliwy pokój i spokój na świecie. (...) Każdy człowiek na świecie potrzebuje miłosierdzia. Nie ma miłosierdzia bez konfesjonału, skruchy i żalu za grzechy. (...) Dzisiaj częste są sytuacje, kiedy oczekujemy miłosierdzia od innych, ale sami nie potrafimy go dać. Często brakuje miłości w rodzinie czy w stosunkach sąsiedzkich. (...)
Modlitwa za naszych bliźnich jest również wyrazem wielkiego miłosierdzia. Ale i tego często brakuje. Nie wystarczy mówić o Bogu, z Bogiem trzeba o wszystkim rozmawiać. Ale nie tylko od święta. Trzeba z Nim rozmawiać na co dzień. Nie zazna ludzkość pokoju, póki się nie zwróci z ufnością do Miłosierdzia Bożego" - powiedział na koniec kazania ks. T. Niestępski.
Po homilii Celebrans poświęcił wieńce dożynkowe, przyniesione przez przedstawicieli wiosek, wchodzących w skład parafii. Obchody uroczystości zakończyło ucałowanie relikwii św. s. Faustyny Kowalskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Włodarczyk: Kościół realizuje się poprzez wspólnoty

2022-10-01 08:02

[ TEMATY ]

Kościół

wspólnota

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Kościół realizuje się poprzez wspólnoty” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk podczas spotkania liderów grup i stowarzyszeń w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Bydgoskiej.

Wstępem była modlitwa do Ducha Świętego animowana przez zespół „Amen+”. – Wspólnoty wiążą się z charyzmatem, który jest darem Bożym dla odnowy, wzbogacenia i umocnienia Kościoła. Istotą jest pytanie o Boży cel powołania wspólnoty, dla której najważniejsza powinna być służba i dostrzeganie potrzeb innych – dodał bp Włodarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Nie jak paniska i uzurpatorzy!

2022-09-27 13:11

Niedziela Ogólnopolska 40/2022, str. 18

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich /Niedziela

Panie, wszystko podlega Twojej władzy i nikt nie może sprzeciwić się Twej woli. Ty bowiem stworzyłeś wszystko: niebo i ziemię, i cokolwiek istnieje w przestworzach niebios. Ty jesteś Panem wszechświata” (Est 13). Te słowa antyfony otwierają niedzielną liturgię. W każdej Eucharystii pada wiele słów, a każde jest brzemienne... To niemożliwe, by je wszystkie przetrawić i wprowadzić w krwiobieg duszy. Zatrzymała mnie i dotknęła treść tej antyfony. Oto wszystko, bez najmniejszego wyjątku, podlega władzy Boga Stwórcy. Ja i ty, wszyscy. Całe moje życie. Każdy oddech, każde uderzenie serca. Nic nie jest absolutną własnością człowieka. Wszystko mamy z daru – taka wieczysta dzierżawa. Kto myśli o tym i „czuje” to co dzień? Spontanicznie czujemy się jak paniska na swoim, ba, jakbyśmy to wszystko (i siebie samych) powołali do bytu i w istnieniu utrzymywali. A przecież to nieprawda!

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Prawników

2022-10-01 14:35

[ TEMATY ]

Jasna Góra

prawnik

Jasna Góra/Facebook

O wierności nie tylko przepisom prawa, ale przede wszystkim wierności podstawowym zasadom moralnym przypominają na Jasnej Górze uczestnicy 43. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Prawników. Tematem przewodnim spotkania są zagadnienia dotyczące moralnych podstaw prawa, polityki i gospodarki. Osoby zawodowo zajmujące się stosowaniem prawa spotykają się na Jasnej Górze od 1957 r. z inicjatywy bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Modlitwie przedstawicieli środowisk jurystycznych przewodniczył bp Janusz Stepnowski, delegat KEP ds. duszpasterstwa prawników. - Ważne jest odniesienie do Boga tak w życiu każdego chrześcijanina, jak i sędziów, adwokatów i innych pracujących w zawodach prawniczych. Uwzględnić należy i sprawiedliwość, i miłosierdzie, nie zapominając o aspekcie duchowym i modlitwie - zauważył bp Stepnowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję