Reklama

II Dzień Papieski

Niedziela podlaska 41/2002

Przed trzema laty powstała Fundacja Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która swoją działalność opiera na programie stypendialnym dla szczególnie uzdolnionej młodzieży gimnazjalnej z najuboższych terenów wiejskich. Obecnie Fundacja opiekuje się ponad tysiącem stypendystów z 36 diecezji. W tej liczbie znajduje się stu uczniów z naszej diecezji.
Przed rokiem Fundacja zorganizowała po raz pierwszy w historii "Dzień Papieski". Ideą tego Dnia jest przybliżenie i wprowadzanie w praktykę życia chrześcijańskiego nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II. W tym roku, w niedzielę poprzedzającą dzień wyboru na Stolicę Piotrową naszego Rodaka, tj. 13 października odbędzie się drugi z kolei Dzień Papieski. Towarzyszyć mu będą liczne wydarzenia liturgiczne, wystawy i koncerty oraz ogólnopolska zbiórka pieniędzy. Szczególnym celem akcji jest podziękowanie Ojcu Świętemu za ostatnią pielgrzymkę do ojczyzny oraz pomoc utalentowanej młodzieży z ubogich rodzin. Dzięki hojności ludzi, którzy w zeszłym roku odpowiedzieli na wezwanie dzielenia się miłością, przyznano ponad tysiąc stypendiów.
Temat tegorocznego Dnia Papieskiego brzmi: "Jan Paweł II - Świadek Nadziei". Tak jak w zeszłym roku ma on mieć również wymiar charytatywny. W tym dniu wolontariusze w całej Polsce zbiorą pieniądze dla utalentowanej młodzieży z najuboższych polskich rodzin. "W ten sposób odpowiadając na wezwanie dzielenia się miłością chcemy budować nie spiżowy, nie granitowy, ale żywy pomnik Papieżowi" - powiedział prezes Fundacji, Piotr Gaweł. W zeszłym roku podczas zbiórki publicznej, pierwszego w historii Dnia Papieskiego, zebrano w całej Polsce dwa miliony siedemset tysięcy zł.
W naszej diecezji zbiórka do puszek na cele Fundacji odbędzie się we wszystkich parafiach w niedzielę 13 października br. Włączmy się w to szlachetne dzieło budowania żywego pomnika Ojcu Świętemu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólne oświadczenie Prezydentów Państw Europy Środkowo–Wschodniej

2022-10-02 19:38

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Andrzej Duda

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Wspólne oświadczenie Prezydentów Państw Europy Środkowo–Wschodniej będących członkami NATO ws. prób nielegalnej aneksji terytoriów Ukrainy przez Rosję.

My, Prezydenci Europy Środkowo–Wschodniej, Państw, których przywódcy odwiedzali Kijów w czasie wojny, będąc naocznymi świadkami rosyjskiej agresji, nie możemy milczeć w obliczu rażącego pogwałcenia porządku międzynarodowego przez Federację Rosyjską, dlatego wydajemy poniższe oświadczenie:

CZYTAJ DALEJ

Śladami Borgiasza...

Niedziela przemyska 39/2014, str. 8

[ TEMATY ]

święty

wikipedia.org

Niedawne uroczystości koronacyjne w Jarosławiu i jego związki z „cudownym Obrazem”, a także jego wspomnienie jako „drugiego fundatora zakonu jezuitów – są doskonałą okazją bliższego poznania osoby św. Franciszka Borgiasza, jezuity, który wcześniej był wicekrólem Katalonii, był żonaty, miał ośmioro dzieci, a papież kilkakrotnie ofiarował mu godność kardynalską...

Nazwisko Borgiów, niestety nie najlepiej zapisało się w historii. Przez wieki stało się synonimem korupcji, przestępstw, kupczenia kościelnymi godnościami. Życie Franciszka Borgiasza było natomiast „znakiem sprzeciwu” wobec utartych stereotypów, jakie historia powiązała z Borgiami. Osoba św. Franciszka Borgiasza od XVIII wieku cieszyła się kultem w... jarosławskiej świątyni jezuickiej – posiadał on bowiem swój ołtarz w jarosławskiej kolegiacie (wspomnijmy, że czczono go jako świętego od 1670 r., kiedy to papież Klemens X kanonizował go w Rzymie. Do ostatecznej decyzji papieża przyczynił się cud, jakiego doświadczyć miał jeden z ministrów króla hiszpańskiego Filipa III, kiedy to wyzdrowiała – za przyczyną Borgiasza – wnuczka owego notabla...). Obecnie upamiętnia jego osobę piękna rzeźba dłuta Tomasza Huttera znajdująca się na terenie jarosławskiej kolegiaty. Przedstawia ona świętego jezuitę zgodnie z kanonem obecnym w ikonografii – księgą oraz umieszczoną na niej „trupią czaszką” w diademie...

CZYTAJ DALEJ

Nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły

2022-10-03 15:45

[ TEMATY ]

szkoła

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Wobec pojawiających się w przestrzeni publicznej negatywnych postaw i opinii odnośnie do lekcji religii w szkole Komisja Wychowania Katolickiego pragnie podkreślić katechetyczne i wychowawcze znaczenie szkolnego nauczania religii – czytamy w oświadczeniu Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie lekcji religii w szkole.

Komisja Wychowania Katolickiego podkreśla, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. „Dzięki obecności lekcji religii w szkole możliwe jest integralne wychowanie człowieka: zarówno jego sfery intelektualnej, fizycznej oraz – co bardzo ważne – duchowej” – czytamy w oświadczeniu. „Nauka religii niesie ze sobą wartości ogólnoludzkie takie jak braterska solidarność i potrzeba sprawiedliwości, a nawiązując do treści ewangelicznych uczy miłości Boga i bliźniego, otwartości na drugiego człowieka, empatii i współpracy, a także kształtuje bardzo potrzebne postawy społeczne” – podaje oświadczenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję