Reklama

Śpiewają Panu

Niedziela podlaska 41/2002

24 sierpnia br. w Drohiczynie, w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbył się VI Diecezjalny Przegląd Chórów Parafialnych. Na program spotkania złożyły się: Msza św., której przewodniczył ks. Ryszard Zalewski, a kazanie wygłosił ks. prał. dr Zbigniew Rostkowski; prezentacja zespołów, a w niej 30-minutowy koncert Chóru Muzyki Kameralnej przy par. Podwyższenia Krzyża św. w Hajnówce oraz agapa, przygotowana przez proboszcza katedralnego, ks. Ryszarda Zalewskiego.
W Przeglądzie wzięło udział 10 zespołów: Połączony chór parafii hajnowskich Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętych Cyryla i Metodego; gościnnie - wokalny zespół młodzieżowy z Warszawy, działający przy Wilanowskim Klubie Młodzieżowym; Chór Muzyki Kameralnej przy par. Podwyższenia Krzyża św. w Hajnówce; Chór par. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach; Chór par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemiatyczach; Chór par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojewie; Chór par. św. Anny w Sterdyni; Chór konkatedralny z Sokołowa Podlaskiego; Chór par. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim; Chór par. Świętej Trójcy w Ciechanowcu.
Tak jak zawsze, podczas Mszy św. połączone chóry - ok. 250 osób - wykonały wielogłosowo: Ave Regina, Hymn św. Franciszka - O Najwyższy Dobry, Ave Verum, Głoś imię Pana. Większość grup śpiewaczych znamy z regularnego uczestnictwa w Przeglądach. Na specjalną uwagę zasługuje udział Chóru Muzyki Kameralnej przy par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce, który dał 30-minutowy koncert. Zespół ten, prowadzony przez Ewę Barbarę Rafałko, wykładowcę dyrygentury w Akademii Muzycznej w Białymstoku urzeka pięknem brzmienia, różnorodnością dynamiki, ekspresją, szerokim i w dodatku niełatwym - w sensie wykonawczym - repertuarem. W swojej krótkiej, bo zaledwie czteroletniej historii zdobył już kilka cennych nagród na festiwalach w Polsce a także za granicą.
Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy pomagali w przygotowaniu Przeglądu oraz wzięli udział w tym spotkaniu: księżom sprawującym Eucharystię, staroście z Siemiatycz, Janowi Zalewskiemu i burmistrzowi Drohiczyna, Wojciechowi Borzymowi za ufundowanie nagród w postaci partytur chóralnych wszystkim zespołom, ks. Ryszardowi Zalewskiemu za przygotowanie agapy i wreszcie wszystkim dyrygentom, organistom i chórzystom za przybycie i wspólną modlitwę.
Zapraszam także inne zespoły chóralne z terenu naszej diecezji do wzięcia udziału w następnych Przeglądach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

2022-09-29 09:50

[ TEMATY ]

archaniołowie

Karol Porwich/Niedziela

29 września w Kościele katolickim przypada święto trzech archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała. Ich imiona pojawiają się na kartach Biblii. Niebiańscy wysłannicy towarzyszą ludziom w konkretnych wydarzeniach, a każdy z nich ma szczególną misję i zadanie do wykonania. Każdy z nich objawił się w konkretnym czasie. Św. Michał ukazywał się aż cztery razy, doprowadzając do ustanowienia swojej własnej bazyliki w podziemnej grocie na Górze Gargano we Włoszech.

Aniołowie są istotami duchowymi, nadrzędnymi wobec ludzi. Posiadają rozum oraz wolę. Św. Grzegorz Wielki tłumaczył, że słowo anioł nie oznacza natury, ale zadanie. „Duchy, które zapowiadają wydarzenia najbardziej doniosłe nazywają się archaniołami. Niektórzy z nich mają imiona własne, wskazujące na określone ich zadania czy posługę” – wyjaśniał papież i doktor Kościoła. Aniołowie i archaniołowie pośredniczą między Bogiem i ludźmi, a ich interwencje świadczą o tym, że są zawsze gotowi, aby nam pomóc. 29 września, w rocznicę konsekracji starożytnej bazyliki św. Michała w Rzymie Kościół katolicki wspomina trzech archaniołów, którym Bóg wyznaczył szczególne misje w historii zbawienia. Przypominamy kilka ciekawych informacji na ich temat.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Unikatowe nagrania prymasa Wyszyńskiego na Festiwalu NNW w Gdyni

2022-10-01 15:48

[ TEMATY ]

film

kard. Stefan Wyszyński

KUL

Gdynia

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Na Festiwalu NNW w Gdyni pokazano dziś film dokumentalny „KUL był zawsze w jego sercu”. Obraz w reżyserii Grażyny i Bogdana Czermińskich ukazuje związki błogosławionego - najpierw księdza, później biskupa i kardynała - Stefana Wyszyńskiego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. W filmie wykorzystano unikalne i nieznane szerszej publiczności materiały archiwalne z czasów pobytu późniejszego Prymasa Tysiąclecia na KUL.

„Kiedy zobaczyliśmy te materiały, to wiedzieliśmy, że one będą podstawą tego filmu, bo w końcu większa widownia będzie mogła je zobaczyć” – powiedziała Family News Service Grażyna Czermińska. Jak dodała, na bogate archiwum twórcy natrafili przy okazji realizacji poprzedniego filmu o lubelskich wątkach życia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Bogdan Czermiński podkreślił, że film „KUL był zawsze w jego sercu” to wspólna produkcja TVP3 Lublin i KUL-u, stąd możliwe było korzystane z archiwów katolickiej uczelni. „Głównie opieraliśmy się na tym, co w przepastnych archiwach KUL-u nie zawsze odkryte, trochę zakurzone leżało” – zaznaczył współtwórca dokumentu, wyrażając wdzięczność kadrze uniwersytetu za pomoc w dotarciu do interesujących materiałów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję