Reklama

Temat tygodnia

Dzień Papieski powoli wchodzi do kalendarza polskiego Kościoła i społeczeństwa. Z upływem czasu idea ta rozrasta się i zatacza coraz szersze kręgi. Tegoroczny Dzień Papieski wyznaczony na 13 października był przygotowywany już od kilku miesięcy. I w jeszcze większej mierze niż poprzednie obejmie wszystkie diecezje, parafie i wspólnoty religijne i świeckie. W jego przygotowanie i przeprowadzenie włączają się samorządy tych miast czy gmin, które przyznały honorowe obywatelstwo Janowi Pawłowi II, a także szkoły, które wybrały go za patrona.

W każdej diecezji powstał diecezjalny Komitet Organizacyjny Dnia Papieskiego. W naszej diecezji szefem przygotowań i głównym koordynatorem akcji jest ks. Ryszard Adrjanek, dyrektor Wydziału Katechetycznego. Grono głównych partnerów akcji zostało w tym roku powiększone o dwa kolejne środowiska. Do Akcji Katolickiej, ZHR, ZHP i SHK "Zawisza" dołączyło Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Ogólnopolskie Porozumienie Klubów Inteligencji Katolickiej.
"Obchody Dnia Papieskiego w tym roku przebiegać będą zasadniczo w 4 wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i konkretnej solidarności" - powiedział Niedzieli ks. Ryszard Adrjanek.

Wymiar intelektualny

Jeden z najważniejszych elementów Dnia Papieskiego. Chodzi o w nim o przybliżenie szerokiemu ogółowi treści nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II i wiedzy o jego pontyfikacie, widzianym pod kątem tegorocznego hasła: "Jan Paweł II - świadek Nadziei". W oparciu o tę myśl przewodnią opracowane zostały materiały programowe Dnia Papieskiego, a także propozycje homilii na niedzielę 13 października oraz katechezy na tydzień ją poprzedzający. Organizatorzy pragną, by posłużyła temu szeroka debata na łamach i na antenach środków społecznego przekazu. Pomocy do takiej debaty dostarczy refleksja znawców przedmiotu, ofiarowywana w publikacjach i w trakcie seminariów i sesji naukowych. Wiele analogicznych spotkań planowanych jest w licznych ośrodkach w Polsce przez środowiska KIK i AK.

Wymiar duchowy

Dzień Papieski to także dzień duchowej łączności z Ojcem Świętym i modlitwy w jego intencji. Planowanych jest wiele uroczystości liturgicznych, spotkań i czuwań modlitewnych. Dniowi Papieskiemu towarzyszyć będzie Msza św. radiowa i telewizyjna. Wszystkie diecezje zorganizują uroczyste Apele z Ojcem Świętym - wieczorne modlitewne zgromadzenia wiernych, zwłaszcza młodzieży, w miejscach, które Jan Paweł II odwiedził w czasie swoich pielgrzymek do Ojczyzny.

Wymiar artystyczny

Reklama

Przygotowywany jest, jak w poprzednim roku, galowy koncert z okazji Dnia Papieskiego w Teatrze Wielkim w Warszawie. W kilku większych ośrodkach w Polsce odbędą się różnego rodzaju koncerty, organizowane przez różne środowiska. Przygotowywane są też występy zespołów młodzieżowych, wieczory poezji a nawet zloty czy rajdy dla uczczenia tego dnia.

Wymiar konkretnej solidarności

Zbiórka pieniędzy pod hasłem "Dzielmy się miłością". Przy okazji Dnia Papieskiego Fundacja Trzeciego Tysiąclecia zwraca się do wszystkich Polaków, aby wsparli fundusz stypendialny, dokładając swoją cegiełkę do budowy żywego pomnika hołdu dla Ojca Świętego.
Zbiórkę można przeprowadzać 12 i 13 października. Stosowne pozwolenie wydał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z prawem kwestę publiczną mogą prowadzić jedynie osoby pełnoletnie. Muszą one być zaopatrzone w odpowiednie identyfikatory. Oprócz tego kwestorzy powinny mieć dokument tożsamości. Pod opieką starszych mogą kwestować osoby niepełnoletnie stanowiące wraz z nią jedną grupę. Po zapełnieniu puszki lub po upływie zaplanowanego czasu należy dostarczyć puszki do bazy - parafii czy siedziby ruchu czy stowarzyszenia i tam niezwłocznie komisyjnie otworzyć puszkę i przeliczyć datki, wpisując właściwe informacje do formularza protokołu otwarcia puszki. Zebrane pieniądze, o co apelują organizatorzy, należy wpłacić w poniedziałek w najbliższym urzędzie pocztowym na konto fundacji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Czym jest diakonat stały?

2022-10-03 14:16

[ TEMATY ]

diakon stały

diakonat stały

Karol Porwich/Niedziela

Jeszcze w 2019 r. posługę diakona stałego w Polsce pełniło ok. 30 mężczyzn. Dziś jest już ich ponad 80. Choć widać dynamiczny wzrost zainteresowania tą formacją, nie jest ona w gruncie rzeczy czymś nowym. Diakoni stali wyświęcani są w Polsce już od kilkunastu lat, duża część z nich to żonaci mężczyźni. Posługa ta odnowiona została na Soborze Watykańskim II, a jej korzenie sięgają starożytności.

Kto to jest diakon stały?

CZYTAJ DALEJ

Klerycy zainaugurowali nowy rok akademicki

2022-10-03 15:28

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu rozpoczął się 202. rok akademicki.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii KUL oraz licznie przybyli kapłani.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję