Reklama

Wiadomości

Zawiadomienie do prokuratury ws. prześladowania chrześcijan

Lewicowa organizacja oraz sprzyjające jej media zorganizowały nagonkę na organizatora rekolekcyjnej Oazy w Tylmanowej. - Składam zawiadomienie do prokuratury, bo nie możemy się godzić na to, by chrześcijanie w Polsce byli prześladowani - mówił podczas konferencji prof. Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości i Pełnomocnik Rządu ds. Praw Człowieka.

[ TEMATY ]

prześladowania

Artur Stelmasiak

Podczas rekolekcji dla młodzieży różne formy ekspresji w tym teatralne są stosowane od lat.

Podczas rekolekcji dla młodzieży różne formy ekspresji w tym teatralne są stosowane od lat.

Podczas rekolekcji dla młodzieży organizowanych przez archidiecezję łódzką w Tylmanowej odbyły się zajęcia tematyczne, w których młodzież na kilkadziesiąt minut związała sobie ręce, by w ten sposób zobrazować, jak działa „zniewolenie grzechem" . Podopieczni w każdej chwili mogli sami zdecydować się na rozwiązanie skrępowanych rąk. Tego typu zajęcia w pracy z młodzieżą są normalnym środkiem przekazu nie tylko na rekolekcjach, ale także np. na obozach harcerskich.

Prawdopodobnie ktoś z uczestników pochwalił się zdjęciem z tych zajęć w mediach społecznościowych, a temat od razu podchwyciła lewicowa organizacja o przewrotnej nazwie „Biuro Obrony Praw Dziecka” (nie jest związane z Rzecznikiem Praw Dziecka ani Komitetem Praw Dziecka). "Biuro" opublikowało alarmujący wpis sugerujący, że na rekolekcjach dzieciom wyrządzana jest krzywda, a opiekunowie znęcają się nad nimi. W związku z tym organizacja postanowiła zgłosić sprawę do prokuratury, a sprawa nabrała rozgłosu na początku sierpnia po publikacjach m. in. w Onecie, TVN24, Gazecie Wyborczej i Super Ekspresie, które przeprowadziły nagonkę na organizatorów rekolekcji.

Sprawę zbadał Pełnomocnik Rządu ds. Praw Człowieka prof. Marcin Warchoł, który teraz postanowił złożyć doniesienie na lewicową organizację tzn. „Biuro Obrony Praw Dziecka”. Chodzi o podejrzenie popełnienia przestępstwa z artykułów 194 i 238 Kodeksu karnego. Szczególnie ten pierwszy nie jest zbyt często przywoływany – a mówi o dyskryminacji wyznaniowej i ograniczaniu praw przysługujących ze względu na przynależność wyznaniową. - Wolność religijna stanowi podstawowe prawo człowieka. Dla osób wierzących jest ona szczególnie ważna, bo prowadzi do zbawienie oraz wykracza po za nasze tu i teraz - mówił podczas konferencji prasowej Marcin Warchoł. - Stowarzyszenie „Biuro Obrony Praw Dziecka” poprzez dyskryminację, agresję i złożenie fałszywego zawiadomienia przeciwko wiernym, którzy brali udział w rekolekcjach, dopuściło się nieakceptowalnego naruszenia wolności religijnej. Chcą w ten sposób ośmieszyć i podeptać prawdy wiary i wartości najświętsze dla chrześcijan - dodał minister.

Reklama

Prof. Marcin Warchoł przypomniał, że na Oazach założonych przez ks. Franciszka Blachnickiego zawsze były warsztaty, zajęcia teatralne, które obrazowała walkę z grzechem i uzależnieniami. I właśnie elementem takich zajęć było wiązanie rąk jako symbolu zniewolenia grzechem. - Uczestniczmy w wielu wydarzeniach religijnych. Chodzimy na pielgrzymki, uczestniczymy w Drogach Krzyżowych i w jasełkach właśnie po to, by pogłębiać swoją wiedzę i wiarę religijną. Nie możemy godzić się, by chrześcijanie w naszym kraju byli traktowani jak sekciarze, bo za chwilę słowo "grzech" będzie uznane za mowę nienawiści. Moja żona ostatnio przeszła 30 kilometrów z siedmioletnią córką i ktoś może ją oskarżyć, że męczy dziecko. A organizatorzy Drogi Krzyżowej zostaną oskarżeni, że straszą dzieci. Słowa o Sądzie Ostatecznym zostaną uznane za szantaż i agresję - tłumaczył Pełnomocnik Rządu ds. Praw Człowieka.

W uzasadnieniu doniesienia do prokuratury wskazano, że Konstytucja RP i prawo międzynarodowe gwarantują wolność religii i wyznania jako prawo podstawowe, co wielokrotnie potwierdzały orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Dodaje, że ETPC orzekł zresztą, że władza państwowa jest uprawniona, by karać za „zachowania polegające na wtargnięciu, przerwaniu czy spowodowaniu zakłócenia ceremonii religijnej.

W tym kontekście nagłośnione i skrytykowane przez „Biuro Obrony Praw Dziecka” wiązanie rąk uczestnikom rekolekcji w Tylmanowej stało się przedmiotem ataku stowarzyszenia, które „nie tylko rozpowszechniło nieprawdziwe informacje na temat powyższych rekolekcji oazowych, ale także zawiadomiło w tej sprawie prokuraturę, zarzucając organizatorom znęcanie się nad dziećmi.

Reklama

W zawiadomieniu ministra Warchoła podkreślono, że opisywanie praktyk religijnych jako rzekomych praktyk kryminalnych wywiera fatalny wpływ na psychikę dzieci. Celem Biura jest atak na Kościół katolicki, praktyki religijne szanowane od wieków i odarcie z poczucia godności ich uczestników – dzieci i rodziców. Chcą w ten sposób wytworzyć poczucie zagrożenia i zaszczuć osoby legalnie praktykujące wiarę w ramach wspólnoty, jaką jest Kościół katolicki. - Lewacka organizacja prowadzi cyniczną akcję odzierania z godności uczestników i organizatorów oazy. Do tego doszła operacja medialna mająca dyskryminować wierzących – dodaje wiceminister sprawiedliwości.

Artur Stelmasiak

2022-08-19 15:48

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Cisło: Bądźmy dumni z Kościoła, który ociera łzy prześladowanym

[ TEMATY ]

prześladowania

Karol Porwich/Niedziela

„Bądźmy dumni z Kościoła, który jak Szymon z Cyreny towarzyszy prześladowanym na ich drodze krzyżowej. Bądźmy dumni z Kościoła, który ociera łzy Boga w naszych siostrach i braciach z Ukrainy, Syrii, Nigerii czy Sudanu Południowego” – mówił ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej PKWP, do wiernych w Lublinie.

W homilii wygłoszonej w Parafii pw. bł. Piotra Jerzego Frassati w Lublinie ks. prof. Waldemar Cisło porównywał dwa współczesne obrazy Kościoła. Wskazał na silną sekularyzację w Europie. Wymienił Francję, gdzie co 10 dni są otwierane dwa nowe meczety, a zamykany, palony, sprzedawany jeden kościół. Wskazał na Niemcy, gdzie do 2050 roku zamknięta zostanie połowa kościołów.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor i profesor WSD

2023-02-03 23:09

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Stanisław Pamuła

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 3 lutego, w wieku 82 lat, w 59. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wieloletni Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Mszy św. żałobnej w niedzielę, 5 lutego o godz. 19.30 w kościele seminaryjnym Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Zen nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

2023-02-04 11:56

[ TEMATY ]

kardynał

Jindřich Nosek (NoJin)/pl.wikipedia.org

Kard. Joseph Zen

Kard. Joseph Zen

Były biskup Hongkongu, 91-letni kardynał Joseph Zen Ze-kiun, został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla wraz z pięcioma innymi działaczami na rzecz praw człowieka. Kandydatury tych osób do prestiżowej nagrody zgłosiła grupa polityków z USA uzasadniając, że są oni „pełnymi pasji orędownikami” praw człowieka w chińskim Specjalnym Regionie Administracyjnym – poinformowała gazeta „Hong Kong Free Press”.

Według polityków USA nominacja ma na celu „uhonorowanie tych wszystkich mieszkańców Hongkongu, których odwaga i determinacja w obliczu represji zainspirowała świat”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję