To bardzo ważny list dla chrześcijaństwa i islamu - podkreślają zgodnie katolicy, anglikanie i prawosławni. Włoski dziennik „Il Foglio” podaje na swoich stronach omówienie 30-stronicowego tekstu, jaki wystosowało 138 najważniejszych intelektualistów muzułmańskich do chrześcijan wszystkich wyznań - od katolików, przez prawosławnych i anglikanów, aż po protestantów. List powstał w królewskim Instytucie Myśli Islamskiej w Ammanie, a podpisali się pod nim przedstawiciele wszystkich odłamów islamu: sunnici, szyici i sufici. Wśród sygnatariuszy znaleźli się wielcy muftiowie Egiptu, Jordanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Syrii i Turcji. Apel zachęca do dialogu, którego bazą powinny być wartości wspólne - przykazanie miłości Boga i bliźniego. Autorzy przesłania podkreślają, że bez pokoju i porozumienia między islamem a chrześcijaństwem, które to religie skupiają ponad połowę ludności ziemi, nie jest możliwy trwały pokój na naszej planecie.
Kard. Jean-Louis Tauran, od 1 września przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, zwrócił uwagę na dwa fakty, które podkreślają duże znaczenie tej inicjatywy. Po pierwsze, podpisali go wspólnie sunnici i szyici, a po drugie, po raz pierwszy w historii w oficjalnym dokumencie muzułmańskim, opisując Jezusa Chrystusa, korzysta się z cytatów zaczerpniętych z Nowego Testamentu, a nie z Koranu.
Trener Jacek Magiera był praktykującym katolikiem i w tak ważnym miejscu, na Jasnej Górze, chcieliśmy o nim pamiętać – mówił trener drugiej drużyny RKS Raków Częstochowa, Michał Mizgała zaraz po Eucharystii, która wczoraj w intencji trenera śp. Jacka Magiery sprawowana była w Kaplicy Matki Bożej.
- Jest to chyba największy dom Boży w całej Polsce i myślę, że ta modlitwa musiała się tutaj odbyć. Wiemy, że trener Jacek był też katolikiem, który na co dzień uczęszczał na Msze święte, więc chcieliśmy wyrazić pamięć jak najbardziej należycie. Przede wszystkim trener Jacek był wzorem do naśladowania dla wszystkich trenerów, ale też i piłkarzy. Grał w Rakowie Częstochowa i myślę, że bardzo ważne, aby wpajać naszej młodzieży, że takie prawidła, które nam przekazywał są bardzo wartościowe i ważne, żeby się nimi kierować w życiu – podkreślał Michał Mizgała i przypomniał, że Jacek Magiera był wybitnym trenerem, ale przede wszystkim bardzo dobrym człowiekiem.
Maronicki wikary ks. Tony Elias w wiosce Rumajsz, jedynej nadal zamieszkałej oprócz Debel i Ain Ebel, opisał dramatyczną sytuację w południowym Libanie w rozmowie telefonicznej z Vatican News.
„W opustoszałych chrześcijańskich wioskach wojsko izraelskie spychaczami i buldożerami burzy ostatnie budynki publiczne, szkoły i mieszkania prywatne, które przetrwały bombardowania i ostrzał artyleryjski ostatnich tygodni – alarmuje ks. Elias – Kilka dni temu, mimo rzekomego zawieszenia broni, wojsko izraelskie przejęło kontrolę nad terenami wzdłuż rzeki Litani. Teraz nikomu nie wolno się tam zbliżać”.
Maronicki wikary ks. Tony Elias w wiosce Rumajsz, jedynej nadal zamieszkałej oprócz Debel i Ain Ebel, opisał dramatyczną sytuację w południowym Libanie w rozmowie telefonicznej z Vatican News.
„W opustoszałych chrześcijańskich wioskach wojsko izraelskie spychaczami i buldożerami burzy ostatnie budynki publiczne, szkoły i mieszkania prywatne, które przetrwały bombardowania i ostrzał artyleryjski ostatnich tygodni – alarmuje ks. Elias – Kilka dni temu, mimo rzekomego zawieszenia broni, wojsko izraelskie przejęło kontrolę nad terenami wzdłuż rzeki Litani. Teraz nikomu nie wolno się tam zbliżać”.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.