Reklama

Żyć bezpiecznie

Nieletni sprawca czynu karalnego

Niedziela częstochowska 41/2002

Tryb, rodzaj i zakres czynności dokonywanych i podejmowanych w sprawach, w których sprawcą czynu zabronionego jest nieletni jest inny niż w postępowaniu z dorosłym. Postępowanie z nieletnimi reguluje Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich z dnia 26.10.1982 r., wielokrotnie nowelizowana. Zgodnie z brzmieniem tej ustawy czyn karalny to czyn zabroniony przez ustawę jako przestępstwo lub przestępstwo skarbowe albo wykroczenie określone w art.: 51,69, 74, 76, 85, 87, 119, 122, 124, 133 lub 143 Kodeksu Wykroczeń.
Nieletni zaś, to osoba, która dopuściła się czynu karalnego po ukończeniu 13 lat, ale przed ukończeniem lat 17. To także osoba, która nie ukończywszy lat 18 wykazuje przejawy demoralizacji, jak również osoba, która jest jeszcze starsza, tzn. ma nie więcej niż 21 lat i względem której zostały orzeczone środki wychowawcze lub poprawcze. Dorosłym zaś w rozumieniu ustawy jest osoba, która po ukończeniu 17. roku życia dopuściła się czynu zabronionego, będącego przestępstwem lub przestępstwem skarbowym.
Różnice w zakresie podejmowanych przez policję wobec nieletnich czynności oraz charakter tych działań odbiega od analogicznych przedsięwzięć, które stosuje się względem dorosłego ze względu na dyspozycję ustawową. Dyspozycja ta nakazuje (art. 3 par. 1 u.p.n.), iż policja, podejmując wszelkie czynności w sprawie nieletniego, ma obowiązek kierowania się przede wszystkim jego dobrem, dążąc do osiągnięcia korzystnych zmian w osobowości i zachowaniu się nieletniego.
Jeżeli chodzi o zbieranie, utrwalanie i przeprowadzanie dowodów przez policję stosuje się w zasadzie przepisy Kodeksu Postępowania Karnego, uwzględniając pewne zmiany przewidziane w u.p.n.
Odmienność procedury stosowanej przez policję w zakresie czynów karalnych od zasad postępowania określonych w k.p.k. dotyczy przede wszystkim czynności podejmowanych przez policję bezpośrednio wobec ustalonej osoby, która dopuściła się czynu karalnego pomiędzy 13. a 17. rokiem życia. Różnice są największe przy ujęciu nieletniego, zatrzymaniu nieletniego i przesłuchaniu nieletniego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sikorski na Prezydenta?

2022-09-30 23:06

[ TEMATY ]

Sikorski

pl.wikipedia.org

Wpis Radosława Sikorskiego na Twitterze stwierdzający, że to USA doprowadziły do eksplozji na dwóch gazociągach Nord Stream stał się popularny nie tylko w Europie i w Rosji, ale także w Indiach i Chinach.

Przemówienie Władimira Putina, podczas którego ogłosił aneksję czterech regionów Ukrainy, było w jednej kwestii zbieżne z poglądami Radosława Sikorskiego. Putin mówił, że to Zachód atakuje Rosję, a Amerykanie wysadzili nawet rosyjsko-niemiecką inwestycję pod morzem Bałtyckim, co przekreśla nadzieję na dostawy gazu na Zachód Europy.

CZYTAJ DALEJ

Wiara wymaga odwagi

Niedziela Ogólnopolska 40/2019, str. 27

[ TEMATY ]

homilia

O. Marko Ivan Rupnik SJ – wizerunek Jezusa i Apostołów (Kościół pw. św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo)

O. Marko Ivan Rupnik SJ – wizerunek Jezusa i Apostołów (Kościół pw. św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo)

Kiedy Apostołowie usłyszeli słowa Jezusa, że zawsze mają przebaczać (werset poprzedzający dzisiejszy fragment Ewangelii, Łk 17, 4), prosili: „Dodaj nam wiary”. Jest to moje i twoje wołanie wobec naszych niemożności również w przebaczaniu. Odpowiedź Jezusa jest nokautująca: „Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy (...)”. Ja już wiem, że mam maleńką wiarę. Gdybym miał większą, to nie martwiłbym się tak wieloma sprawami. Miałbym ufność, że Bóg mnie kocha i jest najlepszym Ojcem. Nie wściekałbym się na siebie i innych, ponieważ Jezus jest moim Zbawicielem i moim Bratem, kocha mnie i ma dla mnie nieograniczone miłosierdzie. Gdybym ufał Bogu całkowicie, miałbym w sercu pokój mimo faktu, że się starzeję i będę umierał.

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy jesteśmy wezwani, aby głosić Ewangelię

2022-10-01 15:57

[ TEMATY ]

Księża marianie

Marymont

parafia NMP Królowej Polski

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz poświęcił kaplicę z odnowioną płaskorzeźbę Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w marymonckim kościele „na górce”, w którym pracują księża marianie.

Przed rozpoczęciem liturgii ks. Maricn Jurak MIC, proboszcz parafii przypomniał, że płaskorzeźba Matki Bożej Królowej Korony Polskiej została wprowadzona do kościoła w 1924 r. przez bł. ks. Michała Sopoćkę, spowiednika św. s. Faustyny. Są świadectwa wielu uzdrowień, szczęśliwych powrotów po wojnie do domu wymodlonych przed tą płaskorzeźbą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję