Reklama

Święto Młodych

Jako wspólnota Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zapragnęliśmy powrócić do niesamowitych chwil Światowych Dni Młodzieży w Toronto. Stąd pojawił się pomysł, aby zrobić taki zlot na naszym terenie diecezjalnym, podczas którego spotkają się uczestnicy Spotkania w Toronto z młodymi różnych wspólnot. Ten dzień nazwaliśmy "Świętem Młodych".
Początek spotkania miał miejsce w Toporowie. Naszą jedyną obawą było to, że zła pogoda może nam trochę uprzykrzyć ten zjazd. W sobotę, 28 września, jeszcze w porannych godzinach padał deszcz, co trzymało nas w niepewności, czy w ogóle ktoś przyjedzie. Lecz stał się CUD. Nasze zaufanie, że będzie dobrze nie okazało się daremne, bo cały program tego dnia mogliśmy zrealizować. Trzeba również nadmienić, że i uczestnicy przyjeżdżali w nadziei, że zaświeci słońce.

Świadectwa

Michał, Agnieszka i Grześ dzielili się doświadczeniami duchowymi z tamtych dni w Toronto. Wszystkie wypowiedzi można zamknąć w konkluzji, że Kościół nie jest zabobonny i staroświecki, lecz jest młody, bo młodzież w nim żyje Ewangelią, do której słuchania i życia według niej zaprasza nas Jezus. Te świadectwa zachęcały uczestników do tego typu wyjazdów i spotkań. W ich słowach nie zabrakło ciepłych i stanowczych zachęt, by młodzi swoje życie postawili na Jezusa, który jest prawdziwym przyjacielem.
Słowa konferencji wygłosił bp Jan Wątroba. Była to ta sama konferencja, którą wypowiedział do uczestników spotkania na Światowych Dniach Młodzieży w Toronto. "Wy jesteście solą ziemi, wy jesteście światłością świata", to słowa Jezusa, które były hasłem Światowych Dni Młodzieży, a Ksiądz Biskup ukazywał metody, przez które każdy młody człowiek jest światłem dla kogoś drugiego.

Koncert

Uczestnikiem ŚDM w Toronto była także Magda Anioł. Tam koncertowała, więc zaprosiliśmy ją również do Toporowa. Dając koncert opowiadała o swoim nawróceniu i o tym, że każdy bunt człowieka wobec Boga niszczy buntownika, gdyż ten zamknięty jest na miłość. Rozbawieni i rozśpiewani podczas koncertu uczestnicy Święta Młodych pieszo i w milczeniu poszli do Krzeczowa na drugą część tegoż spotkania. Podczas tego przejścia wszyscy w ciszy układali sobie to wszystko, co się działo w dolinie św. Franciszka.

Reklama

Eucharystia

którą celebrował bp Antoni Długosz stała się niesamowitym spotkaniem, podczas którego wszyscy pilnie wsłuchiwali się w słowa homilii, w której nie raz padło pytanie: "kim dla ciebie jest Jezus Chrystus". Ksiądz Biskup akcentował, że pytanie jest bardzo proste, lecz odpowiedź każdy z nas daje swoim życiem. Oczywiście to nie jest łatwe, lecz koniecznie musimy pamiętać, że to Chrystus jest naszym Panem i naszą siłą w codziennym życiu. Niemalże wszyscy uczestnicy Eucharystycznej uczty stanęli przed ołtarzem, by przyjąć do serca najwierniejszego przyjaciela, którym jest Jezus. Dziękczynienie po Mszy św. stanowiła adoracja Krzyża, który jest znakiem naszego zwycięstwa. Ta adoracja łączyła się z gorącą modlitwą za tych, którzy na różne sposoby profanują ten znak.

Apel Jasnogórski

kończył nasze spotkanie. Trzymając w górze zapalone świece, jako znak naszej ciągłej gotowości służby Bogu i Ojczyźnie, wysłucha-
liśmy słów abp. Stanisława Nowaka, który zachęcał nas, by trwać na straży tego, co Boże. Na to szczególne posłannictwo, w którym ciągle nam brzmią słowa: jesteście solą i światłością świata, Bożym błogosławieństwem umocnił nas Ksiądz Arcybiskup posyłając wszystkich do pełnienia trudnej misji w swoich parafiach.

Podziękowanie

kierujemy do gospodarzy miejsc: ks. Mariana Morgi wraz ze wspólnotą KSM w Toporowie, ks. Jana Skibińskiego i młodych z Krzeczowa, Akcji Katolickiej z Krzeczowa oraz wszystkich księży, katechetów, opiekunów grup młodzieżowych, którzy wraz z młodymi przyjechali na Święto Młodych 2002 w Toporowie i Krzeczowie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polak wicegenerałem Zgromadzenia Oblatów

2022-10-01 15:17

[ TEMATY ]

oblaci

oblaci.pl

o. Antoni Bochm OMI

o. Antoni Bochm OMI

Ojciec Antoni Bochm OMI, dotychczasowy radny generalny na Europę został wybrany wikariuszem generalnym. To druga osoba w Zgromadzeniu. Decyzję podjęła 37. Kapituła Generalna obradująca w Nemi we Włoszech.

Ojciec Bochm urodził się 29 marca 1969 r. w miejscowości Miedźna w archidiecezji katowickiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczył się w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Pszczynie w zawodzie malarza budowlanego. Pracując jako malarz, kontynuował naukę w Technikum Budowlanym w Tychach, które ukończył zdaniem egzaminu maturalnego w 1990 r.

CZYTAJ DALEJ

Papież: sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty

2022-10-01 19:50

[ TEMATY ]

sport

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kościół jest blisko sportu, ponieważ wierzy w grę i aktywność sportową jako miejsce spotkania ludzi, kształtowania wartości i braterstwa” - powiedział Papież do uczestników międzynarodowego szczytu: „Sport dla wszystkich – spójny, dostępny i na miarę każdej osoby”. Franciszek zaznaczył, że aby sprostać tytułowemu wyzwaniu należy podjąć je w drużynie i solidarnie połączyć siły. Zwrócił także uwagę, że sport czuje się w Kościele jak w domu, szczególnie w szkołach, oratoriach i centrach młodzieży.

Ojciec Święty stwierdził, że kiedy uprawiając sport, stawia się w centrum osoby, to wówczas wzrasta przyjemność ze wspólnej gry, rośnie w ludziach świadomość uczestnictwa, dzielenia się i poczucia bycia częścią grupy. Nawet zawodowcy nie powinni tracić smaku gry, zachowując „amatorskiego ducha” ponieważ ten wymiar jest fundamentalny, budzi radość, buduje relacje i rodzi przyjaźnie. Sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: przywilejem uczniów Chrystusa jest uwierzyć w miłość i wytrwać do końca

– To jest wielki przywilej uczniów Chrystusa wczoraj i dziś: uwierzyć w miłość i w posłuszeństwie wiary wytrwać do końca – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 1 października Mszy św. z okazji inauguracji roku akademickiego w nowo erygowanym Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Eucharystia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź”. Koncelebrowali ją: bp Grzegorz Kaszak – biskup sosnowiecki, ks. prał. Ryszard Selejdak – rektor WMSD w Częstochowie, ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina – rektor Akademii Katolickiej w Warszawie, ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wychowawcy i profesorowie seminarium oraz kapłani archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję