Reklama

Niedziela Świdnicka

„Solidarność” na Górze Iglicznej

W sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej zainaugurowano obchody rocznicy Sierpnia ’80. Pielgrzymi przybyli z całego Dolnego Śląska.

[ TEMATY ]

Solidarność

góra Igliczna

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

św. Jan Paweł II

ks. Wojciech Iwanicki

Ryszard Wyszyński

Procesja wiernych z relikwiami na Górę Igliczną

Procesja wiernych z relikwiami na Górę Igliczną

42. rocznica powstania NSZZ „Solidarność” i 50. rocznica święceń kapłańskich ks. Jerzego Popiełuszki - została uświetniona 20 sierpnia Mszą świętą z wprowadzeniem relikwii błogosławionego kapelana „Solidarności” i świętego papieża Polaka oraz instalacją drewnianego krzyża z wyjątkową zawartością.

Gospodarze i goście

W pielgrzymce na Górę Igliczną uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a wśród nich: posłanki do Parlamentu Europejskiego Beata Kempa i Anna Zalewska, poseł na Sejm RP Andrzej Melak, przedstawiciele rodziny bł. ks. Jerzego PopiełuszkiGrażyna Siemion, siostrzenica księdza, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ ”Solidarność” we Wrocławiu - Kazimierz Kimso, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych - Tadeusz Łozowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Międzylesie – Krzysztof Rusinek. Przewodnicząca Rady Oddziału Powiatu Kłodzkiego ZSZZ „Solidarność” przypomniała, że w latach 70, to właśnie w okolicach Góry Iglicznej spotykali się działacze walki o niepodległość. – Dziś, gromadząc się tu po raz 26 dziękujemy napotkane dobro, siły i nadzieje – mówiła Barbara Janowicz.

Dziękczynną Eucharystię sprawował ks. kustosz Wojciech Iwanicki, wraz z ks. prał. Edmundem Szarkiem z Warszawy i ks. kan. Tadeuszem Farysiem - kapelanem Związku NSZZ „Solidarność”, stowarzyszeń górniczych dawnego regionu wałbrzyskiego.

Ryszard Wyszyński

Hołd relikwiom bł. ks. Jerzego oddaje siostrzenica Grażyna Siemion

Hołd relikwiom bł. ks. Jerzego oddaje siostrzenica Grażyna Siemion

Święty i błogosławiony

Mszę świętą poprzedziła uroczysta procesja różańcowa, z wniesieniem relikwiarzy obu świętych oraz drewnianego krzyża, w asyście leśników i sygnalistów myśliwskich, pielgrzymów z Warszawy, pocztów sztandarowych dolnośląskiej Solidarności z Wrocławia i Wałbrzycha. W wygłoszonej homilii ks. Iwanicki przypomniał historyczną obecność kard. Karola Wojtyły na Ziemi Kłodzkiej oraz jego późniejsze nauczanie papieskie o „Solidarności” zawarte w dokumentach, przemówieniach i homiliach.

Reklama

Ryszard Wyszyński

Kapłan odniósł się także do postaci i męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przypominając i rozważając wymowę jego życiowego zawołania „Zło dobrem zwyciężaj”. - Jak się patrzy na życiorysy bł. ks. Jerzego Popiełuszki i św. Jana Pawła II, to widać, że ich świętość była mocno osadzona w codzienności życia. Nie unosili się 5 cm nad ziemią, ale cierpieli, walczyli ze swoimi słabościami, zmagali się z przeciwnościami. Byli księżmi z krwi i kości – mówił ks. Iwanicki, dodając, aby jak najwięcej czerpać z idei „Solidarności”.

Ryszard Wyszyński

Dary z Warszawy

Kustosz maryjnego sanktuarium otrzymał od Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki replikę sutanny, w której został wyłowiony z tamy na Wiśle męczennik oraz medal „Zło dobrem zwyciężaj”, który wręczono również uhonorowanym gościom. Na zakończenie Mszy św. ks. Iwanicki otrzymał urnę z ziemią z grobu ks. Popiełuszki i poświęcił krzyż z fragmentem trumny błogosławionego. Wszystkie te święte pamiątki po kapelanie „Solidarności” zostały przywiezione z Warszawy jako dar dla miejscowego sanktuarium.

Ryszard Wyszyński

Po uroczystości pielgrzymi oraz wszyscy pozostali goście zostali zaproszeni na piknik w pobliskiej Marianówce.

Ryszard Wyszyński

2022-08-20 22:59

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy kustosz na Górze Iglicznej

[ TEMATY ]

góra Igliczna

ks. Andrzej Adamiak

ks. Wojciech Iwanicki

pp

Ks. Wojciech Iwanicki odbiera dekret nominacyjny

Ks. Wojciech Iwanicki odbiera dekret nominacyjny

Po 32 latach maryjne sanktuarium „Przyczyny Naszej Radości” opuszcza ks. kan. Andrzej Adamiak, w jego miejsce zajmie wikariusz z Ząbkowic Śl.

Nowego rektora i kustosza sanktuarium na Górze Iglicznej w piątek 26 listopada br. mianował bp Marek Mendyk. Został nim dotychczasowy wikariusz par. Św. Anny w Ząbkowicach Śl. ks. Wojciech Iwanicki. Zanim jednak biskup wręczył stosowne dokumenty nowemu gospodarzowi, podziękował ustępującemu ks. kan. Andrzejowi Adamiakowi, który aktualnie przybywa na urlopie dla poratowania zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Wiedeń: Adwent poezją pisany

2022-12-02 11:52

[ TEMATY ]

kalendarz adwentowy

Materiał prasowy

Współczesne wiersze sióstr zakonnych i kapłanów polskich treścią kalendarza adwentowego

Adwent to czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Jego „duchowe przesłanie [...] kieruje naszą uwagę ku ponownemu przyjściu Pana w chwale, na końcu dziejów” – mówił Benedykt XVI w I Niedzielę Adwentu w 2008 r., wyjaśniając dalej w swojej homilii: „Adwent to […] uczczenie pamiątki pierwszego przyjścia wcielonego Pana z myślą o Jego ostatecznym powrocie, a jednocześnie uznanie, że obecny pośród nas Chrystus jest naszym towarzyszem drogi w życiu Kościoła, który sprawuje tę tajemnicę.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert z okazji szczytu OBWE

2022-12-02 15:13

[ TEMATY ]

Łódź

archidiecezja łódzka

Szczyt OBWG

Marek Kamiński

W Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina odbył się specjalny koncert z okazji konferencji Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Do Łodzi na szczyt przyjechało dwustu delegatów z ponad pięćdziesięciu krajów świata. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję